Jesteś tutaj:-, Nawigacje, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test R600 GPS Night Vision – po prostu niezbędnik kierowcy

Test R600 GPS Night Vision – po prostu niezbędnik kierowcy

Nagrywanie zdarzeń drogowych staje się coraz bardziej popularne. Kierowcy kupują urządzenia rejestrujące obraz i instalują je w autach dla własnego bezpieczeństwa. Najważniejszą cechą dobrego wideorejestratora jest oczywiście jakość, z jaką nagrywa on obraz z podróży. Czy jednak na tym powinna się kończyć jego rola?

Kamera samochodowa R600 GPS Night Vision, to następca wideorejestratora – R600 (Test), wzbogacona o cyfrowy prędkościomierz i wbudowany moduł GPS.

Specyfikacja techniczna:

 • Wyświetlacz: TN, 2″, rozdzielczość 960 х 240 pikseli
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Wideorejestrator:
  • Sensor Sony 307 (night vision), rozdzielczość wideo 1920х1080 FullHD (30 fps),
  • Kąt nagrywania:170°
  • Długość nagrań wideo 1/3/5 min
  • Nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań tak
  • Format wideo/zdjęć: MOV (H.264)
 • Cechy: Auto-Start, Tryb Parkingowy, G-sensor, nagrywanie dźwięku
 • Procesor: MSTAR AIT8336
 • Moduł GPS
 • Interfejsy: Mini USB
 • Obsługa kart microSD do 64 GB
 • Inne: głośnik, mikrofon
 • Zasilanie: (12-24 V 1.5 A) USB 2.0 DC5 V 1.5 A
 • Bateria: 180 mAh 3.7 V Li-Pol
 • Wymiary: 54 x 51 x 32 mm
 • Waga: 69 g
 • Kolor czarny
 • Sposób montażu taśma 3M, zasilanie podłączane do uchwytu
 • Dodatkowa licencja nawigacyjna: mapa Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy (12 miesięcy)

Rejestrator zawiera w zestawie wszystkie niezbędne akcesoria:  wygodny uchwyt z taśmą montażową 3M, z wbudowanym gniazdem ładującym – urządzenie można podłączyć do ładowania bezpośrednio kablem, kiedy jest zdjęte lub dokując je i podłączając kabel już pośrednio – do uchwytu. Rozwiązanie pozwala na szybki montaż i demontaż kamery. Pozostałe akcesoria w zestawie:, ładowarka samochodowa, kabel miniUSB, Podręcznik użytkownika i Kartę gwarancyjną. Ponadto producent dorzuca ściereczkę z mikrofibry i voucher z nawigacją. Dodatkowa licencja nawigacyjna na smartfon/tablet – mapa Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy (12 miesięcy)

R600 GPS wygląd

R600 GPS wygląd

Czasem przy nawet najbardziej rzetelnych przygotowaniach nie da się uniknąć przykrych zdarzeń na drodze – stłuczek, zarysowań samochodu na parkingu, czy poważniejszych wypadków. W takich chwilach warto mieć coś, co udowodni naszą niewinność, czy też wyjaśni kwestie sporne. Takim zabezpieczeniem może być wideorejestrator, czarna skrzynka w naszych samochodach. Obiektyw kamery i materiał dzięki niemu nagrany będzie wtedy niepodważalnym argumentem w spornych sytuacjach. To świadek, którego nie sposób oszukać, który nie zapomina żadnych szczegółów. Zarejestrowane nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania. Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach robienie zdjęć i filmowanie osób oraz ich pojazdów, a także publiczne prezentowanie takich zdjęć i filmów może zostać uznane za naruszenie prawa do ochrony prywatności. Użytkownik jest odpowiedzialny za znajomość i przestrzeganie odpowiednich praw i przepisów dotyczących ochrony prywatności w jego kraju.

IMG 20191112 130903

Navitel R600 GPS

Pod koniec października tego roku Firma NAVITEL, dostawca wiodących rozwiązań na rynku elektroniki samochodowej, rozszerzyła swoją ofertę rejestratorów samochodowych o następce flagowej kamery z regularnego portfolio producenta – R600. Kamerka R600 GPS Night Vision, została wzbogacona o cyfrowy prędkościomierz i wbudowany moduł lokalizacji GPS, umożliwiając rejestrację położenia pojazdu wraz z nagrywanym filmem.   Pliki zapisywane są w formacie .MOV. Za stabilną pracę kamery odpowiada procesor MSTAR AIT8336. Urządzenie obsługuje karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB.

Kamera jest dostępna, w solidnej obudowie i dobrej jakości komponentów oraz dobrze spasowano.

Ergonomia to podstawa, kierowca ma przede wszystkim skupić się na prowadzeniu. Już sam montaż urządzenia, za pomocą dedykowanego uchwytu i taśmy montażowej, zajmuje mniej niż sekundę. W uchwycie zaimplementowano złącze microUSB, które zabezpiecza nieprzerwany dopływ zasilania do urządzenia bez konieczności bezpośredniego podłączania przewodu do nawigacji. Nie trzeba podłączać dodatkowych przewodów do urządzenia – wystarczy wsunąć kamerkę w szynę, a kamerka urządzenia automatycznie się uruchomi (po uruchomieniu silnika). Mocowanie jest solidne, a taśma bardzo dobrze trzyma urządzenie podczas jazdy samochodem.  Dzięki temu, że ładowarka podłączona jest do uchwytu, a nie wideorejestratora nie niszczy wtyczki ładowania. Oferuje jednak mniejszy zakres regulacji, niż te znane z nawigacji, jednak nie jest to jakaś wada. Kamera ma przede wszystkim zarejestrować wszystkie wydarzenia na drodze, dlatego montuje się ją w kierunku jazdy.

R600 GPS ekran

Zasilana jest z gniazda zapalniczki i rozpoczyna nagrywanie automatycznie w momencie uruchomienia pojazdu, nieprzerwanie będąc naocznym świadkiem zdarzeń drogowych. Urządzenie nieustannie rejestruje obraz w trybie pętli, nadpisując najstarsze nagrania. Urządzenie wyposażone zostało w czujnik wykrywania zdarzeń (czujnik G). Można mieć pewność, że kamera zapisze nagranie z kolizji, a także to, co działo się przed i po niej, zapewniając pełny obraz wypadku.

Kolorowy wyświetlacz, wykonany w technologii TN ma 2″  dobrze oddaje przestrzeń widoczną przed oczkiem kamery (czyt. obszar przed maską samochodu), włącznie z sąsiednimi pasami ruchu i poboczem. Obraz jest wyraźny i czytelny pod niemal każdym kątem, co dzieje się na drodze przed pojazdem, włącznie z sąsiednimi pasami ruchu i poboczem.  Przednia część urządzenia to szerokokątny 170° (wartość rzeczywista) obiektyw o optyczny Sony 307, z obsługą night vision. Soczewkę wykonano z 4-warstwowego szkła.

IMG 20191108 111300

Navitel R600 GPS

A jak obsługuje się ją siedząc za kierownicą? Mimo że wideorejestratory cieszą się coraz większym zainteresowaniem, wiele osób ma wciąż obawy przed tym, czy sobie poradzi z ich obsługą. Ten aspekt został dobrze przemyślany przez projektantów i nawet osoby nietechniczne nie powinny mieć problemu z obsługą odpowiednich opcji. Menu jest proste, czytelne i po polsku, a jego obsługa jest prosta, wystarczy opanować klawisze nawigacyjne. Przejrzyste Menu jest zaprezentowane w formie ikonkowo-tekstowej: tryb Wideo, tryb Foto i Ustawienia. Ponadto mamy tutaj ikonkę GPS. Wideorejestrator posiada też wbudowaną bazę fotoradarów. Cyfrowy prędkościomierz służy do wyświetlania aktualnej prędkości pojazdu, obliczonej na podstawie sygnału GPS oraz czasu. W menu wideorejestratora dostępne są dwa tryby: prędkość i prędkość + czas. Informacje o fotoradarach mają na celu ostrzegać użytkownika o istniejących ograniczeniach prędkości. Po uruchomieniu funkcji ekran rejestratora wyświetla aktualną prędkość i czas. W obszarze pracy urządzenia znajdują się informacje takie jak: aktualna prędkość, ikona fotoradaru, pasek postępu ruchu w obszarze fotoradaru oraz dystans do fotoradaru ok. 450 m. Wszystkie informacje są wyświetlane na czarnym tle.

Sprzęt posiada baterię 180 mAh, jednak jest ona jedynie dodatkiem ponieważ właściwie służy do podtrzymywania ustawień urządzenia (data, godzina, itp.). Po wyłączeniu zasilania, urządzenie jest w stanie funkcjonować jedynie kilka minut i nie ukrywam przydałoby się wzmocnić ten parametr.

Nawet najlepsze urządzenia DVR mierzą się z problemem niskiej jakości nagrań w nocy oraz w trudnych warunkach oświetleniowych. Tym, czym się szczyci producent to jakością nagrań wideo, którą oferuje szerokokątny obiektyw. Szczegółowe filmy mamy nagrać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy w trudnych warunkach oświetleniowych. W rzeczywistości rejestrowany obraz charakteryzuje się wyjątkową ostrością i nasyceniem kolorów oraz, co szczególnie ważne w kamerach samochodowych, wysokim poziomem odwzorowania szczegółów.

Materiał wideo nagrany w dzień

Rejestrator R600 GPS sprawdza się nie tylko w dzień. Zastosowanie sensora optycznego Sony 307, z obsługą night vision pozwala na uzyskanie wyraźnego, kontrastowego obrazu nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Nagranie jest wystarczająco czytelne, aby była możliwość przeanalizowania kłopotliwych sytuacji na drodze oraz na ustalenie, w razie potrzeby osobę odpowiedzialną za kolizję. Problem byłby jedynie, z odczytaniem numeru rejestracyjnego auta jadącego przodem, w odległości powyżej 10 m.

Przykład filmu nagranego w nocy:

Nagrany film można natychmiast odtworzyć na ekranie urządzenia, lub później na komputerze. R600 GPS może posłużyć również jako aparat fotograficzny. Wbudowany mikrofon pozwala także wykorzystać go w formie  wideo-dyktafonu.

Podsumowanie

Jeszcze dekadę temu nikt nie instalował kamer w samochodach. Wraz z falą filmów w internecie pochodzących z Rosji, i w Polsce pojawiła się moda na wideorejestratory. Czy chęć dzielenia się nagraniami w mediach społecznościowych to jedyny argument, który przekonuje kierowców do zamontowania kamery w aucie? „NAVITEL R600 GPS NIGHT VISION, czyli nowe urządzenie w naszym regularnym portfolio to odpowiedź na nieustannie rosnące potrzeby rynku i współczesnego konsumenta. Sprzęt wyróżnia się na tle innych wideorejestratorów niewielkimi wymiarami, wbudowanym modułem GPS oraz informacjami o fotoradarach. Wspomniane funkcje znacznie ułatwią każdą z planowanych podróży. Jestem przekonany, że kamerka w krótkim czasie stanie się bestsellerem sprzedaży w całej Europie” – mówi Tobiasz Jankowski, CEO NAVITEL EUROPE. I trudno się z nim nie zgodzić.  Czasem znacznie bardziej opłaca się być przezornym i wybierać proste rozwiązania. Podczas jazdy występują sytuacje, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Zapis z urządzenia stanowić może dowód w sprawie o np. próbę wyłudzenia odszkodowania lub też ukazać, kto był prawdziwym sprawcą wypadku. Wideorejestrator można kupić w cenie 349 zł. To moim zdaniem rozsądna oferta za ilość funkcji, jakie oferuje recenzowany sprzęt, oraz poczucie bezpieczeństwa dla tych, którzy jeżdżą przepisowo.

TECHNOSeniorAutor |2019-11-18T15:03:43+01:0018 listopada 2019 15:03|Kategorie: Artykuły, Nawigacje, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. Ahnaf Ramey 21 listopada 2019 w 21:15 - Odpowiedz

  while writing your assignment, there is one cover sheet and it requires great attention for learning purposes get support by https://au-assignmenthelp.com/assignment-cover-sheet.html. it’s now or never!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.