Dlaczego warto mieć w samochodzie wideorejestrator? Odpowiedź jest bardzo prosta: za jednym zamachem unikniemy nieprzyjemności z powodu wypadku, wymuszeń czy „road rage” – czyli agresji na drodze. Nie od dziś wiadomo, że wideorejestratory, czyli „czarna skrzynka” samochodu niejednokrotnie pomagają w udowodnieniu naszych racji.

IMG 20190808 174800

Navitel R400 NV

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Firma NAVITEL, znana z urządzeń przenośnych dla kierowców wprowadziła do oferty przystępny cenowo wideo rejestrator – model R400 NV. To czwarta kamerka samochodowa z sensorem night vision w regularnym portfolio producenta. A my mogliśmy go dla Was przetestować w warukach polowych.

Navitel R400 NV to poręczny rejestrator o kompaktowej budowie, który w paru ruchach można zamontować na przedniej szybie tak, aby cała przestrzeń przed pojazdem mogła być monitorowana.

IMG 20190808 174531

Navitel R400 NV

W zestawie z wideorejestratorem znajdują się dedykowane akcesoria – uchwyt na przyssawkę, uchwyt na taśmę 3M, ładowarka samochodowa, kabel mini-USB, ściereczka z mikrofibry oraz bonus w postaci licencji nawigacyjnej na smartfon/tablet z mapą 47 krajów Europy.

Na początek jak zwykle trochę danych technicznych:

  • Procesor: MStar AIT8328P
  • Wyświetlacz TN: 2,7”, 320×240 px
  • Kamera:
    • sensor GC2023, 4-warstwowe szkło,
    • rozdzielczość wideo 1920х1080 FullHD (30 fps), MOV (H.264), kąt nagrywania 120°, długość nagrań wideo 1/3/5 min, nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań, nagrywanie dźwięku
    • funkcja aparatu: 3 MP, format zdjęć JPG
  • Cechy: Auto-Start, Akcelerometr (G-Sensor), Detekcja ruchu, Tryb parkingowy, głośnik, mikrofon
  • Czytnik kart microSD/SDHC do 64 GB
  • miniUSB
  • Bateria:
    • wbudowana 100mAh 3.7V Li-Pol
    • zasilanie (12-24 V 1.5 A), USB 2.0 DC5V 1.5A
  • Wymiary: 85 х 49 х 30 mm
  • Waga: 55 g
  • Dodatkowa licencja nawigacyjna mapy Europy, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Ukraina (12 miesięcy)
IMG 20190819 201947

Navitel R400 NV

Czy warto kupić wideorejestrator?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – tak. Szczególnie wtedy, gdy jeździmy w pojedynkę i w razie kolizji nie mamy świadka na poparcie swojej wersji zdarzenia. Wideorejestrator to taka samochodowa czarna skrzynka. Urządzenie dokumentuje przejechaną trasę, zapisując materiał na karcie pamięci. Wideorejestrator można zamontować na przedniej szybie lub desce rozdzielczej auta,  a zintegrowany mikrofon umożliwia rejestrowanie dźwięku wewnątrz pojazdu. Kompaktowe wymiary pozwalają także ukryć kamerę za lusterkiem, nie będzie wówczas ograniczała pola widzenia. Dedykowany uchwyt z przegubem kulowym pozwala na wygodne zainstalowanie rejestratora pod odpowiednim kątem, praktycznie w każdym miejscu szyby samochodowej. Solidna przyssawka utrzyma kamerę na szybie nawet w nierównym terenie – sprawdzone.  Dzięki zastosowaniu szyny montażowej w kamerze zakładanie, a także jej szybką deinstalację, gdy chcemy zabrać urządzenie jest bardzo łatwe. Dodam, że recenzowana kamera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa i prezentuje się estetycznie na szybie samochodu – choć jest odczucie czysto subiektywnie. Czarna obudowa, wykonana z trwałego polimeru zapewnia długą żywotność urządzenia. Kamera rejestruje obraz zawsze, gdy jest podłączona do źródła zasilania (gniazdo zapalniczki), nie ma więc potrzeby uruchamiania jej za każdym razem, gdy siadamy za kierownicą. O tym, że kamera pracuje i nagrywa informuje czerwona dioda LED. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenie posiada wbudowany ekran o przekątnej 2,7’’. Dzięki niemu bez problemu można podejrzeć nagrywany obraz, zmieniać ustawienia menu czy wreszcie przeglądać zapisane filmy. Obraz wyświetlany na nim jest płynny i dość wyraźny. Wyświetlacz automatycznie wyłącza się po zadanym w ustawieniach czasie. Jest także możliwość ustawienia, w ten sposób, aby ekran był włączony przez cały czas pracy kamery.

Przednia część, to centralnie umieszczony obiektyw, obok którego po jednej stronie jest głośnik kamery, po drugiej dioda LED. Po jej naciśnięciu, przez 3 sekundy pozwala nam doświetlać scenę na przykład przy fotografowaniu zdarzenia nocą.

Kamera to propozycja z kategorii budżetowych, więc i możliwości konfiguracji nie są zbyt bogate. Moim zdaniem to nawet dobrze, bo kierowca obsługujący sprzęt nie zostanie rozproszony i może szybko oraz intuicyjnie uzyskać dostęp do wszelkich ustawień – nawet podczas jazdy, czego nie popieramy.

Navitel R400 NV  rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD, przy użyciu standardu kompresji H.264. Pliki zapisywane są w formacie .MOV. Kąt nagrywania wynosi 120°.  Filmy mogą być zapisywane na karcie pamięci o pojemności do 64GB. W przypadku jej zapełnienia, rejestrator automatycznie zacznie nadpisywać rejestrowany obraz na najstarszym materiale filmowym. Za stabilną pracę urządzenia odpowiada procesor MStar MSC8336 i sensor optyczny SC2363 z obsługą night vision. Nagrania można odtwarzać bezpośrednio na wyświetlaczu kamery bądź na ekranie komputera, po powrocie do domu.

Kiedy przydaje się kamera samochodowa?

Duża ilość uczestników dróg sprawia, że z dnia na dzień istnieje coraz większe prawdopodobieństwo uczestnictwa w kolizji. Mimo niewielkich rozmiarów możliwości zastosowania wideorejestratora jazdy są naprawdę liczne. Najbardziej przydaje się: na wakacjach i podczas urlopu, w codziennej jeździe do i z pracy oraz w sytuacji wymuszenia pierwszeństwa na drodze.

r4000vv

Samochodowa czarna skrzynka Navitel R400 NV zapewnia nam dobrą jakość i pozwala na wychwycenie nawet drobnych szczegółów, jak np. numer rejestracyjny samochodu przed nami.

Przykładowe nagranie w dzień:

Przykładowe nagranie w nocy:

Podsumowanie

Navitel R400 NV to rejestrator trasy, który przyzwoicie zarejestruje pokonywaną trasę w niewygórowanej cenie. Oprócz intuicyjnego i przyjaznego użytkownikowi interfejsu, sprzęt jest też bardzo łatwy do zamontowania w samochodzie, czy to do szyby, czy też innych miejsc. Wbudowany czujnik przeciążeń (G-Sensor) to zintegrowany układ wykrywający przeciążenia, do jakich dochodzi podczas gwałtownego manewru, hamowania, kolizji. Działanie czujnika jest proste – włącza się on przy gwałtownym hamowaniu, przyspieszaniu, bądź rotacji pojazdu. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie jest zabezpieczane przed usunięciem lub nadpisaniem.

Przydatną funkcją z punktu widzenia kierowcy jest tryb parkingowy. Niezastąpiona do filmowania kierowców, którzy uderzą w zderzak, drzwi lub błotnik, obetrą karoserię i pojadą sobie dalej. Pamiętać jednak trzeba, że tryb parkingowy wymaga stałego zasilania w energię, w takim przypadku przyda się SMART BOX MAX. Adapter (powerbank) zasila rejestrator lub inne urządzenie, gdy zapłon jest wyłączony (na przykład w trybie parkingowym).  Akcesorium chroni akumulator pojazdu przed całkowitym rozładowaniem, kontrolując jego pozostały czas pracy i napięcie. Posiadanie kamery samochodowej ma jeszcze jedną zaletę. Niekiedy nasza podróż przebiega przez malowniczą okolicę. Oglądanych widoków, niestety wyklucza bezpieczne kierowanie, a nasze nagranie może być też ciekawą pamiątką z podróży.

IMG 20190819 201136

Navitel R400 NV

Sugerowana cena kamery  – 199 złotych. To moim zdaniem rozsądna oferta jak za kamerkę samochodową z sensorem night vision oraz bonus w postaci licencji nawigacyjnej na smartfon/tablet z mapą 47 krajów Europy.

TECHNOSenior