Abilix od ponad 20 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania zgodnie z wymogami edukacji w nurcie STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) w ponad 50 krajach na świecie. Od niedawna w Polsce dostępne są klocki z serii Krypton, które uczą dzieci kreatywnego myślenia na etapie konstruowania i programowania robotów.

IMG 20190604 213514

Abilix Krypton

W zależności od modelu można zbudować od 17 do 50 konstrukcji, a każda z nich rozwija inne umiejętności dziecka. Największy zestaw posiada aż 1122 klocki, których innowacyjny system pozwala łączyć ze sobą elementy z sześciu stron, co daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia projektów robotów. W zestawach znajdziemy również nowoczesne silniki i sensory pozwalające robotom m. in. słyszeć, reagować na dotyk czy poznawać swoje położenie w przestrzeni, a także programowalny mózg z pamięcią oraz ekranem dotykowym.

W nasze ręce wpadł zestaw Krypton 0. Jak wypadł w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja Krypton 0

Producent przygotował również zbiór lekcji w formacie PDF ułatwiający ich prowadzenie

   

Użytkowanie

Klocki przyjechały do mnie w kolorowym, kartonowym pudełku ze zdjęciem przykładowego robota oraz krótkim opisem technicznym. Po otworzeniu pudełka naszym oczom ukazuje się dużo małych woreczków z posegregowanymi klockami, komplet baterii oraz krótka instrukcja. Odpakowujemy klocki i … no właśnie tutaj zabrakło mi jakiegoś separatora w pudełku, gdzie można by rozłożyć klocki. Do dyspozycji mamy 409 elementów różnych wielkości. Niektóre są naprawdę drobne i brak przegródek sprawia, że wszystko się miesza, a trzymanie klocków w woreczku jest bardzo niewygodne. Z racji, że zabrakło separatora, to przeniosłam klocki do własnych pudełek, a większe elementy rozłożyłam na stole i rozpoczęłam budowę ? A raczej chciałam rozpocząć… ale od początku.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to odpakować kontroler tzw. mózg (największy sześcian z przyciskiem) i włożyć do niego baterie oraz pobrać dedykowaną aplikację „Abilix Krypton na swój telefon:

Testując zestaw pobrałam aplikację na telefon Huawei P30 Pro. Uruchamiamy aplikację i podążamy za krokami opisanymi w skróconej instrukcji znajdującej się w pudełku. Osobiście jednak polecam od razu pobrać szczegółową instrukcję użytkownika (Abilix_Krypton_manual_uzytkownika.pdf), gdyż podążając tylko za skróconą instrukcją nabawiłam się drobnej frustracji. Przez niemal godzinę walczyłam z podłączeniem kontrolera w aplikacji, a wszystko to za sprawą sieci Wi-Fi, którą miałam ustawioną na 5 GHz. Dopiero przełączenie na 2,4 GHz sprawiło, że podłączenie odbyło się błyskawicznie. Szkoda, że takiej informacji nie było w instrukcji, gdyż zaoszczędziłoby mi to sporo czasu i nerwów. Ale to nie jedyny problem. Drugi pojawił się w momencie, gdy chciałam zarejestrować swoje konto w aplikacji. Próba rejestracji niestety nie powiodła się. Cały czas dostawałam informacje o błędnie wpisanym telefonie, ale równolegle nie pojawiała się żadna podpowiedź jak wprowadzić go poprawnie. Na szczęście w aplikacji mamy do dyspozycji również opcję „bez logowania” i również ja z niej skorzystałam. Od tego momentu już mogłam się w pełni cieszyć zestawem. Jedyne co mnie tylko zastanowiło to jak z takim podłączeniem ma sobie poradzić dziecko w wieku 3 – 4 lat? Na pudełku pojawia się informacja, że klocki są przeznaczone już od tego wieku. Według mnie to troszeczkę za wcześnie. Tym bardziej, że poruszanie się po aplikacji wymaga już umiejętności czytania. 3 – 4 latek może co najwyżej bawić się gotowym robotem, ale z etapem budowy i programowania na pewno lepiej poradzą sobie już dzieci w wieku +6.  Tym bardziej, że w zestawie jest sporo drobnych elementów, a ich łączenie też wymaga odrobiny siły i precyzji.

 

Wracając do aplikacji, to na plus na pewno zasługuje:

  • Tłumaczenie na język polski
  • Sekcja poznaj Kryptona, która krok po kroku pozwala poznać najważniejsze elementy z pudełka wraz z przykładowym użyciem.
  • Sekcja projektowania Robotów, która pozwala na zbudowanie kilkanaście modeli robotów z pełną instrukcją 3D.
  • Sekcja schematów blokowych, która pozwala na programowanie robota z wykorzystaniem schematów blokowych tzw. bloczków przyjazne najmłodszym użytkownikom
  • Sekcja programowania, która pozwala na programowanie z wykorzystaniem popularnego systemu Scratch z wykorzystaniem ikon i kodów w kształcie klocków do przeciągania

 

Po przejściu kilku lekcji z sekcji „Poznaj Kryptona” przeszłam do zbudowania swojego pierwszego modelu. Na początek wybrałam wiatrak z sekcji dla początkujących ?. Instrukcja 3D przeprowadziła mnie dokładnie klocek po klocku, aż do momentu zbudowania pełnego modelu. Co więcej na każdym etapie mogłam obracać wirtualnym modelem, aby podejrzeć dokładnie co i gdzie mam połączyć. Na ostatnim kroku możemy przejść do sekcji programowania i zaprogramować swojego robota. Przycisk prowadzi nas prosto do sekcji, gdzie możemy wybrać gotowe akcje poprzez chwycenie wybranej gotowej akcji i przesunięcie jej na ekran. I tak po niespełna godzinie miałam gotowego robota – wiatrak – z ustawionymi sekwencjami ruchu. Efekt możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

Same klocki możemy łączyć niemalże z każdej strony, co znacząco poszerza możliwości zestawu. Co więcej klocki są dobrze dopasowane. Czasami tylko zdarzało się, ze przy drobniejszych elementach musiałam użyć więcej siły lub szczypców – przy wyjmowaniu łączników.

Po zbudowaniu robota z sekcji dla początkujących przeszłam do bardziej złożonych modeli. I tak powstał kolejny robot:

Podsumowanie

Klocki Abilix Krypton, to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla starszych dzieci, młodzieży, ale również dorosłych. Możemy w kreatywny sposób zapewnić dziecku (i całej rodzinie) dobrą rozrywkę i edukację. Kiedy opanujemy już w pełni modele przygotowane przez producenta (17 modeli), to możemy oczywiście zbudować i zaprogramować własne. Tutaj organiczna nas tylko nasza wyobraźnia i ilość dostępnych elementów –  409 elementów w podstawowym zestawie Krypton. Co więcej jak już opanujemy możliwości czujników, to możemy przejść na kolejny etap programowania blokowego czy z wykorzystaniem popularnego języka C. Zestaw Krypton 0 możemy już odnaleźć za ok 450 zł.

TECHNOSenior