Jesteś tutaj:-, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Klocki edukacyjne Abilix Krypton – recenzja

Klocki edukacyjne Abilix Krypton – recenzja

Abilix od ponad 20 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania zgodnie z wymogami edukacji w nurcie STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) w ponad 50 krajach na świecie. Od niedawna w Polsce dostępne są klocki z serii Krypton, które uczą dzieci kreatywnego myślenia na etapie konstruowania i programowania robotów.

IMG 20190604 213514

Abilix Krypton

W zależności od modelu można zbudować od 17 do 50 konstrukcji, a każda z nich rozwija inne umiejętności dziecka. Największy zestaw posiada aż 1122 klocki, których innowacyjny system pozwala łączyć ze sobą elementy z sześciu stron, co daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia projektów robotów. W zestawach znajdziemy również nowoczesne silniki i sensory pozwalające robotom m. in. słyszeć, reagować na dotyk czy poznawać swoje położenie w przestrzeni, a także programowalny mózg z pamięcią oraz ekranem dotykowym.

W nasze ręce wpadł zestaw Krypton 0. Jak wypadł w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja Krypton 0

Producent przygotował również zbiór lekcji w formacie PDF ułatwiający ich prowadzenie

   

Użytkowanie

Klocki przyjechały do mnie w kolorowym, kartonowym pudełku ze zdjęciem przykładowego robota oraz krótkim opisem technicznym. Po otworzeniu pudełka naszym oczom ukazuje się dużo małych woreczków z posegregowanymi klockami, komplet baterii oraz krótka instrukcja. Odpakowujemy klocki i … no właśnie tutaj zabrakło mi jakiegoś separatora w pudełku, gdzie można by rozłożyć klocki. Do dyspozycji mamy 409 elementów różnych wielkości. Niektóre są naprawdę drobne i brak przegródek sprawia, że wszystko się miesza, a trzymanie klocków w woreczku jest bardzo niewygodne. Z racji, że zabrakło separatora, to przeniosłam klocki do własnych pudełek, a większe elementy rozłożyłam na stole i rozpoczęłam budowę 😊 A raczej chciałam rozpocząć… ale od początku.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to odpakować kontroler tzw. mózg (największy sześcian z przyciskiem) i włożyć do niego baterie oraz pobrać dedykowaną aplikację „Abilix Krypton na swój telefon:

Testując zestaw pobrałam aplikację na telefon Huawei P30 Pro. Uruchamiamy aplikację i podążamy za krokami opisanymi w skróconej instrukcji znajdującej się w pudełku. Osobiście jednak polecam od razu pobrać szczegółową instrukcję użytkownika (Abilix_Krypton_manual_uzytkownika.pdf), gdyż podążając tylko za skróconą instrukcją nabawiłam się drobnej frustracji. Przez niemal godzinę walczyłam z podłączeniem kontrolera w aplikacji, a wszystko to za sprawą sieci Wi-Fi, którą miałam ustawioną na 5 GHz. Dopiero przełączenie na 2,4 GHz sprawiło, że podłączenie odbyło się błyskawicznie. Szkoda, że takiej informacji nie było w instrukcji, gdyż zaoszczędziłoby mi to sporo czasu i nerwów. Ale to nie jedyny problem. Drugi pojawił się w momencie, gdy chciałam zarejestrować swoje konto w aplikacji. Próba rejestracji niestety nie powiodła się. Cały czas dostawałam informacje o błędnie wpisanym telefonie, ale równolegle nie pojawiała się żadna podpowiedź jak wprowadzić go poprawnie. Na szczęście w aplikacji mamy do dyspozycji również opcję „bez logowania” i również ja z niej skorzystałam. Od tego momentu już mogłam się w pełni cieszyć zestawem. Jedyne co mnie tylko zastanowiło to jak z takim podłączeniem ma sobie poradzić dziecko w wieku 3 – 4 lat? Na pudełku pojawia się informacja, że klocki są przeznaczone już od tego wieku. Według mnie to troszeczkę za wcześnie. Tym bardziej, że poruszanie się po aplikacji wymaga już umiejętności czytania. 3 – 4 latek może co najwyżej bawić się gotowym robotem, ale z etapem budowy i programowania na pewno lepiej poradzą sobie już dzieci w wieku +6.  Tym bardziej, że w zestawie jest sporo drobnych elementów, a ich łączenie też wymaga odrobiny siły i precyzji.

 

Wracając do aplikacji, to na plus na pewno zasługuje:

  • Tłumaczenie na język polski
  • Sekcja poznaj Kryptona, która krok po kroku pozwala poznać najważniejsze elementy z pudełka wraz z przykładowym użyciem.
  • Sekcja projektowania Robotów, która pozwala na zbudowanie kilkanaście modeli robotów z pełną instrukcją 3D.
  • Sekcja schematów blokowych, która pozwala na programowanie robota z wykorzystaniem schematów blokowych tzw. bloczków przyjazne najmłodszym użytkownikom
  • Sekcja programowania, która pozwala na programowanie z wykorzystaniem popularnego systemu Scratch z wykorzystaniem ikon i kodów w kształcie klocków do przeciągania

 

Po przejściu kilku lekcji z sekcji „Poznaj Kryptona” przeszłam do zbudowania swojego pierwszego modelu. Na początek wybrałam wiatrak z sekcji dla początkujących 😊. Instrukcja 3D przeprowadziła mnie dokładnie klocek po klocku, aż do momentu zbudowania pełnego modelu. Co więcej na każdym etapie mogłam obracać wirtualnym modelem, aby podejrzeć dokładnie co i gdzie mam połączyć. Na ostatnim kroku możemy przejść do sekcji programowania i zaprogramować swojego robota. Przycisk prowadzi nas prosto do sekcji, gdzie możemy wybrać gotowe akcje poprzez chwycenie wybranej gotowej akcji i przesunięcie jej na ekran. I tak po niespełna godzinie miałam gotowego robota – wiatrak – z ustawionymi sekwencjami ruchu. Efekt możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

Same klocki możemy łączyć niemalże z każdej strony, co znacząco poszerza możliwości zestawu. Co więcej klocki są dobrze dopasowane. Czasami tylko zdarzało się, ze przy drobniejszych elementach musiałam użyć więcej siły lub szczypców – przy wyjmowaniu łączników.

Po zbudowaniu robota z sekcji dla początkujących przeszłam do bardziej złożonych modeli. I tak powstał kolejny robot:

Podsumowanie

Klocki Abilix Krypton, to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla starszych dzieci, młodzieży, ale również dorosłych. Możemy w kreatywny sposób zapewnić dziecku (i całej rodzinie) dobrą rozrywkę i edukację. Kiedy opanujemy już w pełni modele przygotowane przez producenta (17 modeli), to możemy oczywiście zbudować i zaprogramować własne. Tutaj organiczna nas tylko nasza wyobraźnia i ilość dostępnych elementów –  409 elementów w podstawowym zestawie Krypton. Co więcej jak już opanujemy możliwości czujników, to możemy przejść na kolejny etap programowania blokowego czy z wykorzystaniem popularnego języka C. Zestaw Krypton 0 możemy już odnaleźć za ok 450 zł.

TECHNOSeniorAutor |2019-07-04T07:42:43+01:004 lipca 2019 07:42|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.