Wizualnie urządzenie prezentuje się bardzo estetycznie. „Nowa seria Neffos X to mieszanka technologii i stylowego designu i tak jest też w przypadku recenzowanego smartfona. Swój klasyczny wygląd smartfon zawdzięcza poliwęglanowej obudowie typu unibody oraz smukłemu wykończeniu w technologii CNC.  Jej wyróżniającym elementem jest podwójnie zakrzywiony tył, zapewniający wygodę i pewny chwyt. Zaokrąglone krawędzie poprawiają ergonomię urządzenia. Dzięki temu obsługa telefonu, przy użyciu jednej ręki nie sprawia żadnych problemów. Estetyka to rzecz gustu, ale smukła obudowa smartfona może się podobać, a wykorzystane materiały obiecują trwałość.

DSCF5798

TP-Link Neffos X9

Imponujący 5,99-calowych, panoramiczny ekran 18:9 full-view zamknięty jest w 1,9-milimetrowym obramowaniu, co daje łącznie aż 86,4% powierzchni ekranowej. Wyświetlacz IPS chroniony jest przez szkło Corning Gorilla Glass 2.5D z powłoką AF i otrzymał rozdzielczość HD+ co daje gęstość upakowania pikseli na poziomie: 269 ppi.  Ekran Neffosa X9 gwarantuje także dwa tryby chroniące oczy, dzięki wbudowanemu czujnikowi oświetlenia. Tryb nocny pozwala na oglądanie ulubionych filmów na smartfonie dostosowując jasność ekranu do warunków zewnętrznych. W słabo oświetlonych pomieszczeniach, jasność nie przekroczy 2 nitów. Obraz ma żywe kolory i duży kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Ostrość czcionek stoi również na akceptowalnym poziomie. Uruchomiony tryb ochrony wzroku automatycznie dopasuje się do określonej pory dnia i zmniejszy emisję światła niebieskiego aż o 89%. W modelu X9 nie zabrakło również praktycznych funkcji ekranu jak możliwość obsługi w rękawiczkach, wybudzanie podwójnym kliknięciem i sterowanie aplikacjami za pomocą prostych gestów.  Z dodatków producenta, mi szczególnie przypadł do gustu „Pływający przycisk”, który ma postać widocznego przy brzegu ekranu półkola. Zastosowany w tym modelu panel dotykowy, tzw. multitouch obsługuje 10 punktów dotyku i nie mam do niego zastrzeżeń. Jest odpowiednio czuły i szybko reaguje na dotyk.  Po tym opisie, nie muszę dodawać, że ekran wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Telefon otrzymałem go do testów, dlatego nie sprawdzałem jego wytrzymałości na rysowanie. Powłoka zabezpieczająca przed odciskami palców sprawia, że ekran jest odporny na zabrudzenia, co powinno cieszyć estetów.

Nad wyświetlaczem umieszczono kamerkę oraz głośnik do rozmów i diodę powiadomień oraz czujniki (światła i czujnik zbliżeniowy). Przednia kamera 8MP pomaga w wykonaniu świetnego selfie dzięki 10-stopniowej funkcji upiększania. Szerokokątny obiektyw aparatu selfie, o polu widzenia 86 stopni umożliwia również wykonanie autoportretu z całą grupą przyjaciół. Jakość rozmów, zarówno po stronie odbiorcy jak i samego telefonu, wypadła w naszych testach pozytywnie. Warto dodać, że w testowanej propozycji od TP-Linka znajduje się podwójny mikrofon służący redukcji szumów. Smartfon też nieźle radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słaby zasięg sieci.

Na górnej ramce znalazło się miejsce na gniazdo słuchawkowe 3,5mm. U dołu obudowy producent zamieścił grill kryjący głośnik, mikrofon i port microUSB. Złącze USB jest też w standardzie OTG (USB On-the-Go), mamy więc możliwość podłączenia dodatkowej pamięci przenośnej. Głośnik multimedialny spisuje się naprawdę dobrze. Producent chwali się, że dbając o każdy detal, Neffos X9 został zoptymalizowany pod kątem jakości dźwięku i wyposażył go w automatyczny wzmacniacz dźwięku 6V K8 Audio AWINIC. Musze przyznać, że dźwięki, które wydobywały się z testowanego smartfona mogły zadowolić nie tylko przeciętnego słuchacza MP3.

Na prawej krawędzi producent umieścił przyciski regulacji głośności oraz przycisk włączania/wyłączania telefonu. Metalowe przyciski są dobrze wyczuwalne, ale ich zbyt duże „wtopienie” w obudowę powoduje trudność w ich naciskaniu zwłaszcza, gdy mamy założone silikonowe plecki. Po przeciwnej stronie, można rzecz standardowo znajdziemy tackę na karty w kombinacji nanoSIM + microSD, albo dwóch kart – nanoSIM. DualSIM – pracuje klasycznie (Dual-SIM Standby). Zamiast drugiej karty SIM można zastosować kartę microSD zwiększającą pamięć wewnętrzną urządzenia nawet do 128GB.

Tylna aluminiowa obudowa telefonu pokryta jest specjalną powłoką, dzięki której pozostaje długo czysta i nie widać na niej odcisków palców. Zastosowany przez producenta materiał jest miły w dotyku, jednak bardzo łatwo można go porysować. Na tylnym panelu znalazło się miejsce na obiektyw wbudowanego aparatu, obok którego umieszczono dwubarwną diodę doświetlającą LED. A poniżej widzimy okrągły sprawnie działający czytnik linii. Dzięki któremu możemy odblokować, przykładając palec do sensora. Za jego pomocą nie tylko odblokujemy urządzenie w mgnieniu oka, ale też zabezpieczymy wrażliwe aplikacje czy uruchomimy migawkę aparatu. Wykorzystując najnowsze trendy technologiczne, Neffos X9 posiada także tryb rozpoznawania twarzy oparty na sztucznej inteligencji, umożliwiający odblokowanie ekranu za pomocą przedniej kamery selfie. Działa on całkiem dobrze i sprawdza się w codziennym użytkowaniu smartfona.