Jesteś tutaj:-, Muzyka, radio, Testy i opinie, Top7-Test radioodbiornika cyfrowego DAB – Ferguson Regent i350s

Test radioodbiornika cyfrowego DAB – Ferguson Regent i350s

Obecnie coraz więcej urządzeń do odtwarzania muzyki lub video otrzymuje różnego rodzaju funkcje sieciowe, pozwalające na dostęp do nowych rodzajów treści. Tak jest też w przypadku radioodbiorników, które oprócz odsłuchu stacji radiowych FM pozwalają na dostęp do plików audio strumieniowanych z Internetu. W przypadku testowanego przez nas,  dzięki uprzejmości firmy Ferguson, radioodbiorniku Regent i350s otrzymujemy jeszcze więcej. Oprócz dostępu do tysięcy internetowych stacji radiowych możemy także strumieniować dane z domowego serwera DLNA, z telefonu poprzez bluetooth oraz słuchać stacji nadawanych cyfrowo w nowym standardzie DAB.  Zapraszamy do testu.

 

Regent i350s jest stosunkowo dużym odbiornikiem o wymiarach 330x17xx115 mm i wadze ponad 2 kg. Jest zasilany z sieci więc to odbiornik typowo stacjonarny. Urządzenie ma 2 15-watowe głośniki o średnicy 2.5 cala dające moc muzyczną 60W (RMS). Do kuchni lub dużego pokoju jest to wystarczające.

Styl utrzymany jest w klimacie retro. Szara, siatkowa maskownica dobrze komponuje się z imitacją drewna na obudowie i na pierwszy rzut oka nie widać, że radio kryje szereg zaawansowanych funkcji.

 

regent i350s

Na obudowie urządzenia znajdziemy złącze USB do podłączenia pamięci zewnętrznej z plikami oraz gniazda jack 3.5 AUX IN do podłączenia zewnętrznego urządzenia audio a także gniazdko słuchawkowe.

regent i350s back

 

Na przednim panelu umieszczono kolorowy wyświetlacz LCD oraz przyciski sterujące. Do zestawu dołączony jest też pilot. Alternatywnie jego rolę może przejąć aplikacja pilota instalowana na smartfonie, które jest wygodniejsza w obsłudze.

 

Przyjrzyjmy się poszczególnym funkcjom Regent i350s.

 

Radio

Ferguson pozwala nam na słuchanie radia w 3 standardach:

  • Radio FM działające na pasmie 87.5-108 MHz
  • Radio cyfrowe DAB z pasmem 174-239 MHz
  • Radio internetowe z dostępem do 16.000 stacji z całego świata

Każdy z wariantów możemy zaprogramować w pamięci i mieć szybki dostęp do stacji radiowych. Dla stacjonarnych rozgłośni radiowych FM i DAB – do 10 stacji a dla radia internetowego do – 250. W przypadku stacji internetowych warto wspomnieć o funkcji „radio lokalne”, która ogranicza wybór tysięcy stacji tylko do tych z naszego kraju. Ułatwia to znacznie nawigację i wyszukanie interesującej stacji. Stacje radiowe możemy też segregować według krajów oraz typów muzyki.

 

DLNA

Urządzenie pozwala nam skonfigurować dostęp do domowego serwera DLNA. Oznacza to, że możemy składować nasze ulubiony utwory np. na domowym komputerze, dysku sieciowym lub sieciowym odtwarzaczu a następnie odtwarzać je przy pomocy Fergusona. Połączenie urządzenia z dyskiem Synology przebiegło bez problemów.

Odtwarzanie USB

Inną z opcji dostępu do muzyki jest wgranie utworów na dysk USB, który podpinamy do Regenta. Po chwili są one dostępne w menu urządzenia i możemy cieszyć się muzyką.

 

Bluetooth

Jeśli muzyki słuchamy głównie przy użyciu telefonu, na którym mamy też aplikacje takie jak Spotify, Deezer lub Tidal, to możemy sparować radioodbiornik Fergusona z telefonem i przesyłać muzykę bezprzewodowo. Regent 350s wspiera standard Bluetooth 2.1 EDR.

 

Inne funkcje

Oprócz funkcji muzycznych urządzenie wyświetli nam prognozę pogody dla podanej lokalizacji (radio udostępnia 5000 takich lokalizacji do wyboru), dane podstawowych indeksów giełdowych (np. NasDAQ, DAX, DowJones) oraz pozwoli na zaprogramowanie budzika, drzemki i automatycznego wyłączenia. Z kolei funkcja Sen pozwoli na zaprogramowanie timera uśpienia z dźwięku ułatwiającym zasypanie. Mamy tutaj do wyboru różne kompozycje muzyki relaksacyjnej: fortepian, dźwięki ptaków, morskie fale, deszcz i wiele innych.

 

Sterowanie

Radioodbiornikem sterujemy przy pomocy przycisków na przednim panelu, pilotem zdalnego sterowania lub aplikacją mobilną. Obsługa nie stwarzała problemów i nawet bez potrzeby zaglądania do instrukcji udało się skonfigurować najbardziej potrzebne funkcje. Najbardziej do gustu przypadła mi aplikacja mobilna, bo przy pomocy dotykowego ekranu najwygodniej obsługuje się ten multimedialny radioodbiornik. Jest ona dostępna do pobrania ze sklepów Appstore lub Google Play (Air Music Media Control) lub można ją szybko pobrać po zeskanowaniu kodu QR z opakowania. Aplikacja, podobnie jak wiele innych smartfonowych pilotów zdalnego sterowania, działa tylko wtedy, gdy radioodbiornik i telefon są w tej samej sieci WIFI.

2018 11 21 12.06.04

 

Podsumowanie

Fergusona i350s polecamy osobom, które lubią słuchać radia w domu lub pracy i szukają czegoś więcej niż tylko możliwości odsłuchania stacji FM. Dzięki funkcjom internetowym Ferguson da nam dostęp do tysięcy stacji radiowych i pozwoli na odtwarzanie plików audio z domowej biblioteki cyfrowej przez DLNA. Dzięki możliwości połączenia przez Bluetooth można go sparować z innym urządzeniem audio i wykorzystać do odtwarzania.

 

Regent i350s jest jednym z trzech przedstawicieli serii Regent oferowanych przez Fergusona. Oprócz testowanego modelu znajdziemy też model P1, który jest przenośnym radiem FM/DAB+ bez funkcji internetowych oraz Regent i400s, który oferuje więcej funkcji – w tym odtwarzacz CD i dostęp do Spotify.Autor |2018-12-03T09:20:39+02:003 grudnia 2018 09:20|Kategorie: Artykuły, Muzyka, radio, Testy i opinie, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.