W ostatnich tygodniach facebookowe tablice zaroiły się od fałszywych wiadomości, które mają nas skłonić do polubienia stron lub wykupu subskrypcji SMS. AVG, producent oprogramowania antywirusowego, ostrzega przed kolejną wersją tego popularnego zagrożenia.

O nowym zagrożeniu dział pomocy technicznej AVG poinformował jeden z użytkowników – tym razem w internautach próbuje się wywołać współczucie i nabrać ich na sprawę związaną ze znalezieniem dziecka w śmietniku.

Wiadomość, imitując profesjonalny serwis informacyjny, ma nas zachęcić do kliknięcia podstawionej strony. By wzmocnić efekt działania w tytule jest wstawiana nazwa miejscowości, z której pochodzimy – dzięki temu, internauta ma mieć wrażenie, że zdarzenie wydarzyło się w jego najbliższej okolicy.

W ostatnich tygodniach mamy prawdziwe zatrzęsienie ataków wyłudzających 'lajki’ na Facebooku – przestrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. – Cybeprzestępcy żerują na niewiedzy i naiwności internautów. Oprócz samego wyłudzenia kliknięć „Lubię To” coraz większą popularnością cieszą się strony, które zmuszają internautów do zamówienia płatnej subskrypcji SMS. Pod pozorem dostępu do kontrowersyjnych treści, właściciele stron wyłudzają numery telefonów, by potem nawet po kilka razy dziennie wysyłać wiadomości, za które musimy zapłacić. Miesięczny koszt takiej 'zabawy’ może sięgać nawet kilkuset złotych”.

Musimy być bardzo ostrożni. Osoby, które chcą wyłudzić nasze kliknięcia nie przebierają w środkach – dostarczają treści, które żerują nie tylko na naiwności, ale też współczuciu internautów. – „Dziecko znalezione w śmietniku” jest tego najlepszych przykładem” – dodaje Zakrzewski.

Jak nie paść ofiarą takiego ataku? Kiedy korzystamy z Facebooka, warto zachować chłodną głowę, zwłaszcza, gdy widzimy kontrowersyjne treści 'umieszczone’ na tablicy przez naszych znajomych. Nie klikajmy w co popadnie! A jeżeli koniecznie musimy sprawdzić co się kryje pod linkiem – trzeba pamiętać o wylogowaniu się z naszego konta Facebook przed kliknięciem.

Źródło: AVG

Kan