Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Tablety-Raport CERT Polska: jak radzą sobie botami dostawcy usług Internetowych w Polsce

Raport CERT Polska: jak radzą sobie botami dostawcy usług Internetowych w Polsce

W pierwszym półroczu 2011 r. odnotowano blisko 4 mln niebezpiecznych incydentów w polskim Internecie – wynika z najnowszego raportu CERT Polska. Większość z nich jest wynikiem działalności botnetów – wszechstronnego narzędzia wykorzystywanego często w celach zarobkowych przez cyberprzestępców.

Jak wynika z raportu za pierwsze półrocze 2011 r. przygotowanego przez zespół CERT Polska, w tym okresie zgłoszono 3 906 411 incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W przeważającej mierze były to zdarzenia związane z rozsyłaniem spamu i innej działalności botnetów (sieci komputerów ze złośliwym oprogramowaniem). CERT Polska odnotował 2 151 415 przypadków spamowania oraz 1 074 881 ataków botnetowych.

W pierwszych szczęściu miesiącach 2011 r. w Polsce miało miejsce kilka groźnych ataków. W lutym pojawił się nowy wariant robaka Zeus, który atakował telefony komórkowe i przechwytywał informacje z SMS-ów, w tym te dotyczące autoryzacji transakcji bankowych. Z kolei w kwietniu zaatakował trojan Spy-Eye, ukryty w elektronicznych fakturach, który wykradał poufne informacje wprowadzane na stronach internetowych (np. kody dostępowe).

Cyberprzestępczość to realny problem i to w skali całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby dostawcy usług i operatorzy internetowi współpracowali ze sobą w celu lepszego wykrywania i zapobiegania incydentom pojawiającym się w sieci.” – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.

Duża liczba botów w sieciach TP oraz mała liczba rozsyłanego spamu dobitnie wskazuje skuteczność blokowania portu 25/TCP i może być rekomendacją dla reszty ISP,/i> – wskazuje Raport.

Ograniczenie negatywnego wpływu zagrożeń sieciowych zależy w dużej mierze od świadomości osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zwróceniu uwagi na ten problem i wskazaniu sposobów radzenia sobie z zagrożeniami płynącymi z Internetu służy międzynarodowa konferencja SECURE, organizowana od piętnastu lat przez NASK i działający w ramach instytutu zespół CERT Polska. W tym roku, od 24 do 26 października w Warszawie, spotkają się przedstawiciele takich firm jak: Microsoft, HP, Symantec czy Facebook oraz reprezentanci instytucji międzynarodowych (m.in. Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji oraz Govcert.nl). Honorowy patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pełna wersja raportu CERT dostępna jest na stronie: http://www.cert.pl/PDF/Raport_CP_1H2011.pdf
Więcej informacji nt. konferencji SECURE 2011: http://www.secure.edu.pl/

źródło: NASK

Kan

Autor |2011-10-06T14:18:12+02:006 października 2011 14:18|Kategorie: Internet, Newsy, Rynek, Tablety|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile