Pierwszym, co rzuca się w oczy po wyjęciu sprzętu z opakowania, są jego rozmiary. Zazwyczaj czytając o modemach LTE mamy na myśli kieszonkowe urządzenie z funkcją routera Wi-Fi. W porównaniu z innymi urządzeniami swojego typu Fritz!Box 6840 jest stosunkowo duży. Swoimi rozmiarami (210 x 155 x 25 mm) bardziej przypomina stacjonarny sprzęt do „rozsiewania” internetu, jaki ma wielu z naszych Czytelników w swoich domach i taka też jest jego rola.


Niestety nie jest to mobilny modem, ale umieszczony w najdogodniejszym miejscu w domu, biurze itp. ma nam dostarczać Internet operatora komórkowego. Router AVM cechują proste, lakoniczne linie i elegancki wygląd, co jest akurat rzeczą gustu. Jego dwukolorowa obudowa jest lekka, ale solidna. Skrzynka routera jest z srebrnego plastiku, którego pokryto czerwoną, plastikową wstawką, w miejscu, gdzie projektanci przewidzieli kontrolki ledowe pracy urządzenia. Te obecne świecą w kolorze bursztynowym. Ponadto na górze urządzenia znajdziemy przyciski DECT i WLan


Na tyle urządzenia mieści się 1 gniazdo a/b (RJ11) na telefon analogowy, 1 port USB 2.0, gniazdo na karty SIM LTE (Mini SIM), cztery porty LAN i gniazdo zasilania oraz 2 antenowe.


Na spodzie routera, obok kauczukowych nóżek, znajdują się też otwory montażowe, pozwalające na zawieszenie sprzętu na lub pod jakąś powierzchnią (na ścianie, pod biurkiem). Fritz!Box 6840 chłodzony jest pasywnie przez otwory wentylacyjne w dnie oraz szczeliny w ściankach bocznych. Jest to system w zupełności wystarczający, gdyż sprzęt się mocno nie nagrzewa.

FRITZ!Box 6840 LTE jest pierwszym w rodzinie FRITZ! urządzeniem wykorzystującym technologię LTE do zapewnienia szybkiego połączenia internetowego dla komputerów i sieci. Dzięki jednej karcie SIM umożliwiającej transmisję danych, pozwala bezprzewodowo podłączyć do Internetu kilka innych terminali, takich jak np. tablet, aparat cyfrowy, czy konsolę do gier i w pełni korzystać z ich multimedialnych funkcji. Produkt wyposażono także w port USB, dzięki któremu może pełnić funkcję dysku sieciowego Network Attached Storage (NAS). Warto także podkreślić, że FRITZ!Box 6840 LTE umożliwia szybkie i proste skonfigurowanie zabezpieczonej sieci i współdzielenie zasobów pomiędzy wszystkimi podłączonymi urządzeniami za pomocą zaledwie kilku kliknięć.


Pierwsze kroki konfiguracji routera FRIZ!Box to ustanowienie połączenia z urządzeniem poprzez sieć LAN lub WLAN i zamontowanie zewnętrznych anten. Podłączamy router do zasilania i łączymy się z urządzeniem poprzez komputer ustanawiając połączenie z siecią bezprzewodową FRIZ!Box (sieć WLAN). Klucz sieciowy WLAN jest podany na spodzie obudowy urządzenia FRITZ!Box. W celu uzyskania optymalnych połączeń LTE można skorzystać ze wskaźnika położenia. Sprawdzić, w którym miejscu wyświetlane wartości są najwyższe, i ustawić tam urządzenie FRITZ!Box, można również zmienić położenie zewnętrznych anten LTE. Oprócz wskazania na tym interfejsie aktualny poziom odbioru wskazuje również pięć diod urządzenia FRITZ!Box. Wartość wskazywana przez diody urządzenia FRITZ!Box jest uśredniana przy użyciu obu anten i wskazywana przez diody przez następne 10 minut lub do momentu wyłączenia wskaźnika położenia.


Graficzny interfejs użytkownika FRITZ!Box pozwala na konfigurowanie routera za pomocą wygodnych kreatorów, zarządzanie urządzeniem oraz sprawdzanie historii połączeń. Uruchom przeglądarkę internetową i wpisujemy w pasku adresu fritz.box, kreator startuje automatycznie.


Do pomyślnej konfiguracji usługi LTE wystarczy wprowadzić kartę SIM. Jeśli karta zabezpieczona jest hasłem PIN przez operatora urządzenie poprosi o jego wprowadzenie. W naszym teście udało nam się, tuż po wyjęciu urządzenia z pudełka, uruchomić FRITZ!Box 6840 LTE i podłączyć za jego pomocą komputer do internetu w niecałe 5 minut. Każdy poradzi sobie z tym zadaniem, bo proces ten odbywa się w polskim języku. Dalsza praca przebiega w pełni automatycznie i nie musimy już nic konfigurować. Istotną cechą panelu jest wyświetlanie dokładnych informacji na temat wysłanych i pobranych danych. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować swoje wydatki. Urządzenie FRITZ!Box rejestruje czas online i wykorzystany transfer danych. Licznik uwzględnia jednak tylko dane wykorzystane podczas połączenia z internetem. Za pomocą profili dostępu można określić sposób korzystania przez urządzenia sieciowe z internetu. Lista połączeń zawiera wszystkie rozmowy telefoniczne i nieodebrane połączenia przychodzące.


Oczywiście, panel umożliwia wykonanie szeregu zaawansowanych czynności konfiguracyjnych, które raczej nie przydadzą się zwykłemu użytkownikowi. Mamy tu m.in. zaporę sieciową/NAT, serwer DHCP, klienta DynDNS, UPnP i kontrolę rodzicielską przy użyciu list filtrów, oraz obsługę dysków USB. Na potrzeby dostępu do urządzenia FRITZ!Box z internetu możemy skonfigurować użytkowników FRITZ!Box i nadać im uprawnienia dostępu do zawartości pamięci sieciowej (NAS). Zalogowane urządzenia w trybie gościa (prywatny hotspot) korzystają wyłącznie z dostępu do internetu, nie mają dostępu do sieci domowej. Użytkowanie internetu można zaprotokołować i ograniczyć do określonych aplikacji internetowych. Bardziej zaawansowanym użytkownikom przyda się obsługa protokołu internetowego IPv6, filtrowanie pakietami przez centralkę VoIP, oraz zdalny dostęp przez Internet za pomocą VPN (IPSec). Urządzenie FRITZ!Box udostępnia zintegrowaną automatyczną sekretarkę i funkcję faksu. Odebrane faksem wiadomości są automatycznie przekierowywane na adres e-mail. Serwer mediów umożliwia odtwarzanie przez sieć domową muzyki, zdjęć lub filmów dostępnych w urządzeniu FRITZ!Box. Odtwarzacz musi być włączony do sieci domowej i obsługiwać standard UPnP. Za pomocą urządzenia można przesyłać programy radia internetowego i podcasty do zalogowanych telefonów bezprzewodowych FRITZ!Fon i urządzeń sieciowych obsługujących standard UPnP. Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów, zapewnia bezpieczne surfowanie w Internecie. Szyfrowanie odbywa się za pomocą WPA2, WPA/WPA2 w trybie mieszanym, WEP-64 lub WEP-128. Ponadto automatyczna aktualizacja FRITZ!Box zapewni nam, że będziemy mieli zawsze aktualne oprogramowanie, bez zbędnych kłopotów. MyFRITZ! to prosty sposób na uzyskanie dostępu do urządzenia FRITZ!Box z internetu. MyFRITZ! umożliwia korzystanie z FRITZ!NAS, automatycznej sekretarki i listy połączeń z każdego miejsca na świecie.