Według badania Center for Strategic and International Studies (CSIS), każdego roku działania cyberprzestępców powodują straty w wysokości 445 miliardów dolarów (1 446 miliardów złotych). Dla porównania, zakładane wpływy do budżetu Polski w roku 2014 wynoszą w przybliżeniu 85 miliardów dolarów (277 miliardów złotych). Z kolei jak wynika z danych firmy Cisco, liczba luk w oprogramowaniu i znanych zagrożeń osiągnęła w tym roku najwyższy poziom w historii. Zanotowano ich bezprecedensowy wzrost, o 14%, w stosunku do roku poprzedniego. A wszystko to przy globalnym braku niemal miliona specjalistów od bezpieczeństwa IT.


Obecnie ataki skierowane są już nie tylko na tradycyjnie najbardziej zagrożone sektory gospodarki, takie jak energetyka, bankowość, elektronika, przemysł chemiczny czy farmaceutyczny. Celem dla malware stały się pozornie mniej interesujące branże, jak wydobywcza, a nawet rolnictwo. Alarmujące są również dane dotyczące spamu. Globalna baza Cisco SenderBase, reprezentująca dane telemetryczne z 35% światowego wolumenu ruchu email, podaje dane o wzroście spamu o 200% rok do roku.

Wszystko to pokazuje jak wielka jest skala ataków w sieci oraz jak ważne jest skuteczne im przeciwdziałanie i praca nad nowym podejściem do bezpieczeństwa, takim, które obejmuje pełne kontinuum zagrożeń – przed, w trakcie i po ataku. I właśnie o tym będą mówić eksperci Cisco podczas Cisco Secure 2014 – konferencji skierowanej do menedżerów i specjalisów IT oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w firmach.

Dla gości konferencji przygotowano 4 ścieżki, w ramach których zostaną kompleksowo omówione zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Ścieżka nr 1 została zbudowana wokół cyklu życiowego zarządzania zagrożeniami w sieciach – przed, w trakcie i po ataku. Ścieżka nr 2 zademonstruje wiodącą rolę Cisco w branży sieciowej i przełożenie tego faktu na możliwości całościowego podejścia do bezpieczeństwa infrastruktury IT. Prelegenci omówią aktualne zagadnienia i trendy przydatne przy budowie bezpiecznego Data Center oraz sieci: LAN (Local Area Network), WLAN (Wireless Local Area Network) i WAN (Wide Area Network). Na ścieżce numer 3 goście konferencji poznają najlepsze praktyki dotyczące wdrożeń i rozwiązywania problmemów w środowiskach IT. Natomiast na ścieżce nr 4 zostaną omówione case study klientów firmy oraz przykłady wykorzystania rozwiązań bezpieczeństwa w samym Cisco.

Cisco

Kan