Najwyższa na rynku rozdzielczość w tej klasie produktów do zastosowań przemysłowych, wyposażony w technologię Global Shutter i zgodny z obiektywami typu 1/3.

Sony Semiconductor Solutions Corporation (SSS) zapowiedziało wprowadzenie na rynek czujnika obrazu typu stacked CMOS zgodnego z obiektywami typu 1/3 i wyposażonego w technologię Global Shutter. Nowy produkt nosi oznaczenie IMX900 i jest przeznaczony do zastosowań przemysłowych. Jego efektywna rozdzielczość wynosi 3,2 megapiksela, co jest najwyższą wartością w tej klasie produktów.

W nowym czujniku zastosowano samodzielnie opracowaną strukturę pikseli, która w porównaniu ze standardowymi produktami radykalnie zwiększa efektywność skupiania światła i czułość w paśmie zbliżonym do podczerwieni. Umożliwiło to miniaturyzację pikseli przy zachowaniu kluczowych właściwości, jakie muszą posiadać przemysłowe przetworniki obrazu. Taka konstrukcja pozwoliła uzyskać najwyższą na rynku efektywną rozdzielczość 3,2 megapiksela w kategorii czujników typu 1/3,1 wyposażonych w technologię Global Shutter i zgodnych z mocowaniem S-mount (M12), szeroko stosowanym w kompaktowych kamerach przemysłowych i wbudowanych kamerach wizyjnych.

Nowy produkt przyczyni się do usprawnienia różnych procesów przemysłowych, takich jak odczytywanie kodów w systemach logistycznych czy sterowanie zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, na których stosowane są roboty kompletujące.

Obraz1

Nazwa modelu

Termin dostawy egzemplarzy próbnych (planowany)

IMX900 – przetwornik obrazu „stacked CMOS” typu 1/3,1 (przekątna 5,81 mm) o efektywnej rozdzielczości 3,2 megapiksela

Październik 2023 r.

 

 

We wszystkich branżach obserwuje się wzrost zainteresowania automatyzacją i ograniczaniem zatrudnienia. W tym kontekście opracowana przez SSS technologia Global Shutter o nazwie Pregius S™, która umożliwia szybką, precyzyjną rejestrację obrazu bez deformacji obiektów w ruchu, poprawia jakość rozpoznawania obrazu przez kompaktowe urządzenia. W nowym czujniku wykorzystano unikatową strukturę pikseli opartą na technologii Pregius S. Moduł pamięci, umieszczony poprzednio na tym samym podłożu co fotodioda, przeniesiono do osobnego obszaru obwodów przetwarzania sygnału. Nowa konstrukcja pozwoliła powiększyć obszar fotodiod i zminiaturyzować piksele (2,25 μm) przy zachowaniu wysokiego poziomu nasycenia sygnału. W rezultacie matryca typu 1/3,1 ma większą efektywną rozdzielczość — około 3,2 megapiksela.

Przeniesienie modułu pamięci do obszaru obwodów przetwarzania sygnału zaowocowało również zwiększeniem apertury, a w rezultacie znaczną poprawą wydajności kwantowej i właściwości przy różnych kątach padania światła. Cechy te zapewniają dodatkową elastyczność w projektowaniu obiektywów do kamer z tym czujnikiem. Większa grubość obszaru fotodiody zwiększa natomiast czułość na fale o długości zbliżonej do podczerwieni (850 nm). Wydajność kwantowa jest blisko dwa razy wyższa niż w standardowych produktach.

Ten kompaktowy produkt typu 1/3,1 ma wymiary dostosowane do uniwersalnego systemu mocowania S-mount (M12), często wykorzystywanego w przemyśle. Czujnik znajdzie więc wiele zastosowań tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na bardziej kompaktowe konstrukcje o lepszych parametrach, na przykład w kompaktowych kamerach do czytników kodów kreskowych w logistyce, kamerach w robotach kompletujących na liniach produkcyjnych, a także w zautomatyzowanych pojazdach typu AGV (automated guided vehicle) i autonomicznych robotach mobilnych, które wyręczają pracowników w wykonywaniu zadań transportu.

 

Obraz3

 

Główne cechy:

  • Wynosząca efektywnie około 3,2 megapiksela, najwyższa na rynku rozdzielczość w kategorii przetworników z technologią Global Shutter zgodnych z obiektywami typu 1/3.
  • Znacznie lepsze właściwości przy różnych kątach padania światła, zwiększające elastyczność w projektowaniu obiektywów.
Obraz4

 Przykład rezultatów uzyskiwanych dzięki lepszym właściwościom przy różnych kątach padania światła.

 

  • Około dwóch razy większa niż w standardowych produktach wydajność kwantowa dla fal o długości zbliżonej do podczerwieni

 

Obraz5 (1)

Przykład ​ obrazu uzyskiwanego w świetle zbliżonym do podczerwieni (850 nm). Porównanie dla odpowiednika μm z użyciem standardowej konstrukcji Pregius).

 

  • Zintegrowane rozwiązania układowe ograniczające zakres późniejszego przetwarzania obrazu

Produkt jest wyposażony w różne rozwiązania, które ograniczają zakres późniejszego przetwarzania obrazu i zwiększają dokładność rozpoznawania. Należy do nich funkcja szybkiej automatycznej ekspozycji, która pozwala na szybkie wyznaczanie i dobór optymalnych czasów ekspozycji, oraz funkcja Quad HDR, która rozszerza zakres dynamiczny poprzez wybór wielu czasów ekspozycji dla grup liczących po cztery piksele. Funkcje te pomagają zoptymalizować konstrukcję kamery, obniżyć koszty i zwiększyć dokładność rozpoznawania.

Obraz6

Przykład użycia funkcji szybkiej automatycznej ekspozycji.

 

  • Duża szybkość przetwarzania obrazu: 113 kl./s