Nawigacja Navatar dla telefonów firmy Apple pojawiła się w sklepie iTunes w połowie grudnia 2011 roku. Od tamtego czasu liczba użytkowników aplikacji przekroczyła 15 tysięcy – poinformował Navatar. Tylu użytkowników zainstalowało jedną z wersji – bezpłatną Navatar GPS lub płatną Navatar GPS&CB.

Od grudniowej premiery Navatar zyskał też istotne poprawki znacznie usprawniające korzystanie z aplikacji. Dotyczą one zarówno warstwy nawigacji, jak również systemu powiadamiania o zdarzeniach na drogach oraz mobilnego CB.

Najważniejsze poprawki wprowadzone do nawigacji:

  • Poprawa manewrów nawigacyjnych i instrukcji głosowych,
  • Wyszukiwanie numerów budynków w dużych miastach. Tam, gdzie podprowadzenie pod sam budynek nie będzie możliwe, Navatar pokieruje do najbliższego punktu dostępnego w bazie wyszukiwania.
  • Bardziej efektywne wyznaczane tras. Algorytm preferuje wykorzystanie odcinków bezkolizyjnych, np. wiaduktów.
  • Likwidacja problemów z prowadzeniem po drogach jednokierunkowych.
  • Optymalizacja modułu nawigacji dla uzyskania mniejszego zużycia danych.

Usprawnienia dotyczące powiadamia o zdarzeniach oraz mobilnego CB:

  • Poprawienie efektywności mobilnego CB.
  • Poprawienie „czasu życia” i aktualizacji zdarzeń na drogach zgłoszonych przez kierowców.
  • Zlikwidowano problem z aktualnością informacji od kierowców, pojawiających się na portalu navatar.pl oraz kanale informacyjnym na Twitterze (http://twitter.com/NavatarPL).

Navatar to polska nawigacja na urządzenia mobilne, działająca na platformach iOS oraz Android. Cechuje się ona bardzo częstą aktualizacją map – w wersji płatnej co 48 godzin. Użytkownicy smartfonów Apple’a mają do dyspozycji dwie wersje.

  • Navatar GPS – całkowicie bezpłatna nawigacja samochodowa z polskim lektorem i prowadzeniem kierowcy w trybie turn-by-turn;
  • Navatar GPS&CB – nawigacja dodatkowo posiada funkcje społecznościowe oraz mobilne CB radio, dzięki któremu kierowcy mogą komunikować się na drodze. Mapy aktualizowane są co 48 godzin. Aplikacja jest dostępna w sklepie iTunes i kosztuje 3,99 euro

Posiadając smartfona wyposażonego w aplikację mobilnego radia CB kierowca nie musi instalować odrębnego urządzenia w swoim samochodzie. Unika więc dodatkowych kosztów, awarii oraz zbędnego, nie zawsze dopasowanego do auta wyposażenia samochodu. Eliminuje się też problem kradzieży anten. Dodatkowo mobilne CB radio jest integralną częścią telefonu, który zazwyczaj każdy kierowca ma przy sobie. Więc niezależnie od pojazdu, którym się porusza, zawsze ma do niego dostęp. Natomiast tradycyjne CB radio zamontowane na stałe działa jedynie w aucie, w którym zostało zainstalowane. Mobilne, głosowe radio CB udostępnia nie tylko bieżącą komunikację pomiędzy kierowcami znajdującymi się w tej samej okolicy. Pozwala także na odsłuchiwanie komunikatów pozostawianych wcześniej w określonym miejscu. Kierowcy mogą dzielić się ze sobą informacjami drogowymi, jak i dotyczącymi atrakcji turystycznych bądź ciekawych wydarzeń w mijanych miejscowościach.

Twórcy Navatara pracują również nad możliwością regulowania dokładnego zasięgu odbioru informacji. Dzisiaj jest to 50 km, jednak w przyszłości kierowca sam będzie ustalał, z jakiej okolicy informacje chce otrzymywać. Umożliwi mu to np. zaplanowanie dalszej części drogi, uzyskanie informacji o sytuacji w miejscach, do których będzie się zbliżał dopiero za kilka godzin i odpowiednio wcześniejsze podjęcie decyzji np. odnośnie planu dnia.

Warto przeczytać:
Bezpłatna nawigacja Navatar na iOS lub Android (video)

źródło: Navatar

Kan