Jesteś tutaj:-, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Huawei stawia na zielone i niskoemisyjne systemy przechowywania danych

Huawei stawia na zielone i niskoemisyjne systemy przechowywania danych

Do 2030 roku na całym świecie będziemy generować ponad 1 jottabajtów danych rocznie, co oznacza 23-krotny wzrost w stosunku do 2020 roku. Będą one jednocześnie zużywać ogromne ilości energii, mając znaczący wpływ na klimat. Huawei, stawiając na zrównoważony i zielony rozwój technologii, zaprezentował w podczas Huawei Innovative Data Infrastructure Forum 2022 swoją nową strategię rozwoju przyjaznych dla środowiska systemów przechowywania danych.

W miarę jak walka ze zmianami klimatu staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla państw i organizacji, rozwój w oparciu o zielone technologie zyskuje na znaczeniu. Według raportu Global Industry Vision (GIV) firmy Huawei, do 2030 roku na całym świecie będziemy generować ponad 1 jottabajtów danych rocznie, co oznacza 23-krotny wzrost w stosunku do roku 2020. Przechowywanie danych zużywa jednocześnie ogromne ilości energii, co jednoznacznie wskazuje na pilną potrzebę zielonego i zrównoważonego rozwoju.

Podczas Huawei Innovative Data Infrastructure Forum 2022 w Monachium Dr. Assaf Natanzon, główny architekt systemów przechowywania danych w Huawei ogłosił nową zieloną strategię rozwoju pamięci masowych. Firma chce skupić się na zmniejszeniu zużycia energii na terabajt danych dzięki innowacyjnej konstrukcji, konwergencji systemów, ograniczeniu ilości przechowywanych danych i zarządzaniu emisją dwutlenku węgla w całym cyklu życia produktów. Wraz z jej wdrożeniem rozwiązania do przechowywania danych od Huawei mają pomóc w budowie niskoemisyjnych i zielonych centrów danych. Strategia skupi się na trzech kluczowych wyzwaniach:

 

Konstrukcja o dużej gęstości: Huawei stosuje komponenty i systemy o dużej gęstości, aby zwiększyć pojemność i efektywność rozpraszania ciepła. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są zalecane jako bardziej energooszczędna alternatywa dla dysków talerzowych (HDD), zużywając 70% mniej energii i 50% mniej miejsca przy tej samej pojemności. Zastosowanie przez Huawei półpanoramicznych dysków NVMe SSD umożliwia systemom pamięci masowej obsługę 36 dysków SSD w obudowie dyskowej 2 U, zapewniając znacznie większą gęstość sprzętową niż podobne produkty i o 25% wyższą wydajność rozpraszania ciepła niż w przypadku tradycyjnej obudowy dyskowej.

Konwergencja systemowa: Huawei zapewnia lepsze wykorzystanie zasobów poprzez obsługę wielu protokołów i eliminację silosów pamięci masowej. Jeden system pamięci masowej Huawei pozwala centralizować zarządzanie pojemnością, wydajnością, ochroną i dostępnością danych, obsługując jednocześnie różne protokoły plików i zadania. Ponadto, konwergentna pula zasobów może konsolidować wiele systemów pamięci masowej w centrach danych, poprawiając ogólne wykorzystanie zasobów.

​Redukcja ilości danych: Aby poprawić wykorzystanie przestrzeni i ograniczyć powielanie danych, systemy pamięci masowej Huawei wykorzystują algorytmy deduplikacji i kompresji oraz elastyczny algorytm usuwania. Obecnie systemy pamięci masowej Huawei osiągają współczynnik redukcji danych na poziomie 72:1, co stanowi 20% więcej niż standard branżowy. Ponadto, opracowany przez Huawei algorytm 22+2 elastycznego usuwania pozwala osiągnąć maksymalny wskaźnik wykorzystania zasobów na poziomie 91%, czyli 1,75 raza wyższy niż w przypadku stosowanych obecnie tradycyjnych mechanizmów.

 

Zaprezentowana strategia rozwoju zielonych pamięci masowych wpisuje się w szerszą koncepcję Huawei modernizacji infrastruktury danych, która ma pomóc w dalszej digitalizacji organizacji na całym świecie. Dr Peter Zhou, wiceprezes firmy Huawei i prezes Działu Produktów IT ogłosił nową, innowacyjną strategię, która skupi się przede wszystkim na rozłączeniu architektur pamięci masowej i pamięci obliczeniowej. Tak skonstruowana infrastruktura danych będzie działać w oparciu o elastyczny, niezawodny i ekonomiczny system integrujący, aby umożliwić szybsze, bardziej niezawodne i wydajne usługi przy niższych kosztach. Istotnym elementem rozwoju tego nowego rodzaju architektury mają być także mechanizmy integrujące nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy wspomniana już energooszczędność i zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Firma Huawei zawsze angażowała się w rozwój ekologicznych i niskoemisyjnych technologii m.in. do przechowywania danych, dostarczając klientom produkty bardziej przyjazne dla środowiska i sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi – podkreślił podczas swojego wystąpienia Dr. Assaf Natanzon z Huawei.

 

Firma Huawei jest od wielu lat zaangażowana jest w promowanie modelu gospodarki cyrkularnej oraz podejmuje działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia swoich produktów. Podczas opracowywania nowych rozwiązań Huawei wykorzystuje materiały odnawialne i zmniejsza wagę opakowań poprzez zastosowanie bardziej ekologicznych materiałów opakowaniowych. Jeśli chodzi o użytkowanie produktów, sztuczna inteligencja dla operacji IT (AIOps) umożliwia przydzielanie i wykorzystywanie zasobów pamięci masowej na żądanie. Huawei zmniejsza również wpływ na środowisko poprzez maksymalizację recyklingu produktów. Patrząc w przyszłość, rozwój ekologiczny będzie długoterminowym zobowiązaniem, pomagającym przedsiębiorstwom w przyspieszeniu transformacji cyfrowej i sprostaniu różnym wyzwaniom rynkowym.

Autor |2022-05-13T09:52:34+02:0013 maja 2022 09:30|Kategorie: Huawei, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.