Tym razem w nasze ręce trafił kompaktowy członek wciąż rosnącej rodziny Ideos. Sprawdźmy jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu najnowszą smartfon firmy Huawei U8650 Sonic. Android 2.3 Gingerbread, za pomocą którego można uzyskać dostęp do najnowszych aplikacji Android Market. Urządzenie posiada 3.5” dotykowy ekran i wymiary 116.3×60.5×11.9 mm, co w połączeniu z wagą zaledwie 120g czyni z niego poręczny i zgrabny telefon. Sonic wyposażono w aparat o rozdzielczości 3.2MPx, Wi-Fi, Bluetooth oraz odbiornik GPS. Ponadto posiada odtwarzacz multimedialny, a także radio FM.


Opisywany smartfon wyposażony jest w procesor taktowany zegarem o częstotliwości 600 MHz. Nie jest demonem szybkości, czasami musi trochę pomyśleć, przy kilku uruchomionych aplikacjach trzeba być cierpliwym, ale pracuje stabilnie. Pamięć systemowa i operacyjna urządzenia wynosi 512MB. Producent przewidział możliwość zainstalowania karty microSD do 32GB. Niewielki smartfon Huawei celuje w średnią półkę.


Huawei Sonic (Huawei U8650) jest niewielki i już na pierwszy rzut oka można poznać, że jest blisko spokrewniony z IDEOS U8150, którego test można przeczytać: Tutaj . Smartfon marki Huawei na pierwszy rzut oka prezentuje się klasycznie i stylowo. W lekko zaokrąglonej na rogach czarnej obudowie, która została wzbogacona o chromowane elementy znajdziemy funkcjonalne wnętrze. Do testów U8650 otrzymaliśmy z ładowarką, kabelkiem USB i średniej klasy słuchawkami, potrzebnymi także do zaimplementowanego radia.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wyjęciu urządzenia z pudełka jest dotykowy, 3,5-calowy wyświetlacz, o rozdzielczości 480 x 320 pikseli, wykonany w technologii pojemnościowej. Funkcja dotyku nie działa tak jak w high-endowych modelach, ale na pewno nie obniża komfortu pracy. Ekran odpowiednio reaguje na dotyk, ale zdarzają się lekkie przycięcia w przypadku prób przeglądania stron Internetowych. Nie można jednak zapominać, że smartfon Huawei należy do niższej półki cenowej, więc należy go oceniać z nieco innego punktu widzenia.


Po włączeniu smartfonu naszym oczom pokazuje się czytelny obraz o delikatnych kolorach, niestety niezbyt radzący sobie w świetle słonecznym. Wszystkie elementy umieszczone na jednym z pięciu dostępnych ekranów są mimo niezbyt dużych wymiarów wyświetlacza dobrze widoczne. Z każdego ekranu możemy przejść do podglądu widoku wszystkich ekranów – wystarczy dotknąć przycisk „powrót”.


Na ekranie znajdziemy się pięć przycisków wirtualnych w tym trzy przyciski programowalne. Te umieszczone na środku można dostosować do własnych preferencji. Dwa pozostałe przyciski są przystosowane przez producenta. Lewy służy wywołaniu Menu głównego, a prawy pełni funkcję „wywołania” wszystkich ekranów. Pod wyświetlaczem znajdziemy tradycyjnie dla Android cztery przyciski – klawisz strony domowej, tzw. Home, Ustawień, powrotu oraz wyszukiwania. Bardzo przydatny jest rozwijany pasek u górnej części ekranu. Po jego rozwinięciu dostajemy dostęp do podstawowych funkcji komunikacyjnych telefonu i nie tylko. Możemy włączyć/wyłączyć Wi-Fi, GPS, Bluetooth, autorotację telefonu oraz wyciszyć telefon. Ponad ekranem umieszczono głośnik telefonu oraz czujnik zbliżeniowy.