Funkcje i wyposażenie

HTC Rhyme działa pod kontrolą Androida Gingerebread. Podobnie jak inne smartfony tajwańskiej firmy Rhyme ma preinstalowaną nakładkę HTC Sense. W nowym modelu mamy najnowszą wersję interfejsu, oznaczoną HTC Sense 3.5. Nakładka HTC dla Androida jest jedną z najbardziej funkcjonalnych. Drobnym minusem jest w tym wypadku fakt, że każda kolejna wersja nakładki dostępna jest tylko dla nowo wydanych urządzeń.

W HTC Rhyme zastosowano kilka modyfikacji w porównaniu z wersją HTC Sense 3.0 z HTC Sensation, pojawiły się nowe aplikacje, np. Endomondo. Najbardziej zauważalną zmianą jest nowy ekran główny wraz z widżetami, które wyświetlają zarówno skróty do aplikacji, jak i powiadomienia o wiadomościach SMS, e-mail, ostatnie zdjęcia, odtwarzaną muzykę, itd. Ponadto zegar z pogodą został zminimalizowany i zajmuje znacznie mniejszą część ekranu, oferując dokładnie tą samą funkcjonalność. W nowym interfejsie zmodyfikowano również ikony pozwalające na przejście do wszystkich aplikacji oraz do dialera. Pojawił się również dodatkowy efekt przejścia pomiędzy ekranami. W HTC Sense 3.5 możliwe jest usuwanie jednego z 7 dostępnych ekranów głównych.

Pozostałe funkcje HTC Sense nie zostały zmienione. Nadal dostępne jest mnóstwo widżetów ułatwiających korzystanie z telefonu, pasek powiadomień z ostatnio uruchomionymi aplikacjami, jak i pozwalający na przejście do ustawień Wi-Fi, Bluetoooth, menadżera zadań, itd.

Na Plus należy zaliczyć nowy ekran odblokowania, który dostępny już był w HTC Sense 3.0 Ekran pozwala na szybkie przejście do wybranych aplikacji poprzez przeciągnięcie ich skrótu do okręgu. Blokada ekranu jest w pełni interaktywna, co pozwala na wyświetlanie zdjęć, aktualizacji z serwisów społecznośćiowych, itd. Nie zabrakło również możliwości edycji wyglądu interfejsu, za pomocą tzw. skórek oraz scen kompozycji poprzez aplikację HTC Hub.

Więcej na temat HTC Sense możecie przeczytać w teście HTC Sensation. W artykule znajdziecie również listę preinstalowanych aplikacji.

Działanie Androida 2.3.5 Gingebread jest płynne na HTC Rhyme, pomimo zastosowania jednorodzeniowego układu,. Pojawia się pytanie, czy telefon ten otrzyma aktualizację do najnowszej odsłony Androida – Ice Cream Sandwich? Może okazać się, że ze względu na jednordzeniowy procesor, HTC stwierdzi, że jest to niemożliwe.

Przeglądarka internetowa w HTC Rhyme działała bez większych problemów. Jest ona o niebo lepsza niż np. ta stosowana w telefonach z Symbianem. Ma ona wsparcie technologii Flash, radząc sobie z prostymi grami Flashowymi, a także pozwala na odtwarzanie wideo z serwisu YouTube bez większych problemów. Należy zaznaczyć, że otwarcie kilku kart powoduje zwolnienie działania samej przeglądarki. W HTC Rhyme dostępne jest automatyczne dopasowanie rozmiarów tekstu do ekranu, a także gesty multitouch.

HTC Rhyme nie ma dodatkowej aplikacji pozwalającej na odtwarzanie filmów. Pliki wideo dostępne są w Galerii razem ze zdjęciami, które wyświetlane są w formie miniaturek obrazów w siatce. Podczas oglądania plików wideo nie pojawiły się przeskoki w klatkach przy niższych rozdzielczościach, niestety w przypadku wideo HD odtwarzanie niektórych plików nie było płynne. Odtwarzacz muzyczny wykorzystuje interfejs podobny do trybu okładek z iTunes, telefonu iPhone, dostępna jest również aplikacji Radio FM.

Wbudowany moduł GPS działa bez problemu, fix łapany jest w ciągu maksymalnie kilku minut. HTC Rhyme podobnie jak inne telefony z Androidem tajwańskiej firmy pozwala na korzystanie z aplikacji Mapy Google oraz HTC Locations. Mapy Google w Polsce mają już dostępną funkcję nawigacji krok po kroku, należy pamiętać jednak, że w tym wypadku wymagane jest aktywne połączenie z internetem, stąd przed korzystaniem z aplikacji radzę zakupić pakiet danych internetowych.

HTC Rhyme został wyposażony w aparat 5 Mpix o rozdzielczości 2592 x 1944 pikseli z lampą błyskową LED oraz możliwością nagrywania wideo w rodzielczości HD przy 21-24 klatkach/s. Interfejs aplikacji jest bardzo prosty, większość funkcji dostępnych jest w panelu po prawej stronie, część opcji wyświetla się również po lewej stronie aplikacji. Program pozwala na szybkie przejście do galerii wyświetlanych zdjęć. Wykonywane zdjęcia nie są zachwycające. Kolory odwzorowywane są dobrze, a jakość zdjęć przy słabym oświetleniu, w pochmurne dni jest bardzo przeciętna. Jakość nagrywanego wideo nie jest godna pochwały.


Przejdźmy do kwestii najważniejszej – dołączanego akcesorium „charm indicator”. Talizman (breloczek) dołączany jest do jacka audio. Jest to nic innego jak kostka powiadomień LED zawieszona na kabelku, która rozświetla się w momencie połączenia telefonicznego, czy też wiadomości pocztowej. Wspomniane akcesorium może zostać dopięte do dowolnego ubrania, czy też poprostu wyjęte z torebki, tak, aby Panie mogły zobaczyć, czy ktoś nie próbował nawiązać połączenia czy też nie wysłał wiadomości SMS. Samo rozwiązanie nie jest idealne, po pierwsze szukając telefonu jak po sznurku za pomocą wisiorka może zdarzyć się, że szybkie pociągnięcie za akcesorium spowoduje jego odpięcie z jacka. Myślę, że jest to ciekawy dodatek, ale nie jestem przekonany czy Panie będą chciały nosić go przy swoich torebkach, choćby ze względów estetycznych ( jest to zwykły plastikowy sześcian).

Niestety nie miałem okazji skorzystać ze stacji dokującej pozwalającej na ładowanie telefonu.