Nokia przedstawiła plan, jak w swoim obecnym kształcie jeszcze lepiej przewodzić w dziedzinie rozwoju 5G, czyli następnej generacji technologii mobilnych oraz w obszarze internetu rzeczy (IoT), aby wykorzystać nowe możliwości rynkowe, które uległy podwojeniu po przejęciu przez Nokię firmy Alcatel-Lucent.

W przeddzień Nokia poinformowała m.in. o planach inwestycyjnych w 5G i IoT, czy też nowych produktach gotowych do zastosowania w standardzie 5G, które podkreślają wybitne kompetencje firmy w rozwijaniu technologii przyszłości.

Zamierzamy zdecydowanie zwiększyć nasze inwestycje w obszarze technologii 5G w obecnym roku i wykorzystać siłę napędową naszych szerokich możliwości innowacyjnych,” powiedział Rajeev Suri, Prezes i CEO Nokii.

Suri zapowiedział wprowadzenie nowej technologii dostępu radiowego – AirScale, gotowej do zastosowania w 5G, która zastąpi bardzo popularną rodzinę stacji bazowych Flexi, przejęcie przez Nokię kanadyjskiej firmy Nakina zajmującej się rozwojem oprogramowania do ochrony, identyfikacji i zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa oraz stworzenie funduszu inwestycyjnego o wartości 350 milionów dolarów w ramach własnego funduszu kapitałowego Nokia Growth Partners.

Już dziś jesteśmy czołowym graczem wprowadzającym w życie technologie 5G i umożliwiającym dostęp do masowej łączności o niespotykanej przepływności – to jest integralna cześć naszej wizji technologicznej,” powiedział Suri.
5G musi nadejść, ponieważ wymagają tego zastosowania internetu rzeczy. Musimy obrać szybsze tempo, a nie wolniejsze, jeśli wiemy, że 5G może pomóc ratować ludzkie życie, poprawić nasze środowisko naturalne i uczynić nasze życie lepszym,” powiedział Suri.

Najnowsze zamierzenia Nokii potwierdzają, że firma podejmuje konkretne kroki w celu umocnienia czołowej pozycji w obszarze 5G oraz demonstruje jak dalej rozwijać swój biznes, dodał Suri.

Alcatel-Lucent wnosi nowy wymiar i zakres działania

Integracja firmy Alcatel-Lucent postępuje gładko i efektywnie, bez organizacyjnych niepokojów i konfliktów, które zdarzały się we wcześniejszych przypadkach łączenia firm,” powiedział Suri.

Dodał, że połączona firma ma zamiar wykorzystać możliwości sprzedaży dodatkowych produktów i przedstawiać kompleksowe, połączone oferty swoim klientom na całym świecie. Te możliwości są efektem nowego zakresu działania, który wniósł do Nokii Alcatel-Lucent, obok większych możliwości innowacyjnych, skali działania i dostępu do klientów, powiedział Suri.

Kiedy łączymy Nokię i Alcatel-Lucent, to nagle Nokia znajduje się w kompletnie nowej pozycji z potencjalnym rynkiem o wartości 141 miliardów euro. To, co będziemy mogli zaoferować naszym klientom i z kolei ich klientom – jest po prostu nieporównywalne,” wyjaśnił Suri.

Na koniec 2015 roku Nokia i Alcatel-Lucent osiągnęły razem sprzedaż netto o wartości 26 miliardów euro, miały połączone wydatki na R&D w wysokości 4.5 miliarda euro, przy zatrudnieniu ponad 40 000 inżynierów i naukowców oraz połączone przychody w gotówce o wartości 10 miliardów euro. Wspólne działania Nokii i Alcatel-Lucent zainaugurowano oficjalnie 14 stycznia 2016.

Gotowi na 5G I IoT

AirScale, nowa technologia Nokii dostosowana do wymagań 5G, wspiera każdą technologię mobilną od 2G poprzez LTE-Advanced Pro oraz 5G – jak tylko zostanie wprowadzone. AirScale to także nowa stacja bazowa dostosowana do zakresów częstotliwości, które będą stosowane w przyszłości oraz następnej generacji produktów radiowych, które pozwolą użytkownikom doświadczyć łączności nieporównywalnej z wcześniejszymi możliwościami. AirScale zużywa też o 60% mniej energii niż produkty Flexi.

Przejęcie firmy Nakina, które ma nastąpić w pierwszym kwartale 2016 roku, jest krokiem w kierunku realizacji jednego z priorytetów Nokii, czyli jest wprowadzenia najlepszych systemów bezpieczeństwa sieci, aby umożliwić działanie 5G i IoT. Przejęcie to jest w zgodzie z polityką włączania do Nokii niewielkich firm pozwalających rozszerzyć zakres technologii i dodać wyjątkowe możliwości.

Nowy fundusz IoT będzie inwestował w dobrze rokujące firmy szczególnie w zakresie Connected Enterprise, internetu rzeczy dla konsumentów (Consumer IoT), autonomicznych samochodów (Connected Car), Digital Health oraz technologii skupiających się na możliwościach big data i analityki.

Podczas MWC Nokia przedstawia swoją wizję technologiczną w zakresie różnorodnych tematów np. CTO działu technologii mobilnych Hossein Moiin prezentuje wizję 5G oraz jak Nokia tworzy nową wartość dla różnych branż, zaś Kathrin Buvac, Nokia Chief Strategy Officer, przedstawia strategię i założenia rozwoju firmy, a także plany przyciągnięcia kobiet do sektora technologicznego.

źródło: Nokia

Kan