Wsparcie centralnych i komercyjnych banków w innowacjach i testach walut cyfrowych w rzeczywistym środowisku

Ponad 130 państw na całym świecie bada obecnie, opracowuje lub już wprowadziło CBDC. Innowacje finansowe nie są ograniczone do banków centralnych. Wprowadzenie przez Citigroup usług Citi Token oraz ogłoszenie w grudniu 2023 roku przez Societé Generale wprowadzenia własnego bankowego stablecoin, to najnowsze przykłady sposobów, w jaki aktywa cyfrowe stają się istotną częścią oferty usług tradycyjnych instytucji finansowych.

Nowa kompleksowa platforma Sandbox walut cyfrowych, uruchomiona 29 lutego przez Universal Digital Payments Network (UDPN), umożliwia zarówno komercyjnym, jak i centralnym bankom zapoznanie się z najnowszą technologią walut cyfrowych, testowanie wbudowanych przypadków użytkowania oraz opracowywanie własnych nowych spersonalizowanych sposobów użycia. Sandbox pomoże instytucjom finansowym przygotować się do nowego świata finansów cyfrowych oraz w budowie nowych innowacyjnych usług. Rozwiązanie opracowano na podstawie wniosków wypływających z prac prowadzonych przez zespół UDPN przez cały miniony rok (wspólnie z ponad 25 światowymi bankami komercyjnymi, bankami centralnymi i firmami technologicznymi).

 

Finansowa infrastruktura jutra

Marika Lulay, CEO GFT, stwierdziła, że kompleksowy Sandbox walut cyfrowych pozwala na znaczący krok naprzód w ich rozwoju. Banki otrzymują solidną platformę na potrzeby innowacji i współpracy. Zauważyła również, że nasze zagłębianie się w różnorodne technologie walut cyfrowych odzwierciedla przejście od zwykłego wykorzystania do tworzenia finansowej infrastruktury przyszłości. UDPN ma dla GFT ogromne znaczenie strategiczne, ponieważ na dłuższą metę uruchomi nowe strumienie przychodów oraz pozwoli dalej zróżnicować model biznesowy firmy.

 

W szerszym ujęciu, UDPN umożliwia instytucjom finansowym płynne łączenie się z infrastrukturą przeznaczoną do płatności cyfrowych, takich jak cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC), regulowane stablecoiny i tokenizowane depozyty. Co najważniejsze, sieć ta wykracza poza instytucje finansowe, rozszerzając swój zasięg na podmioty gospodarcze w celu przesyłania i wymiany waluty cyfrowej. UDPN przyniesie nowe przypadki użycia i przyspieszy przejście instytucji do infrastruktury finansowej przyszłości – dodaje Wojciech Mach, CEO GFT Polska.

 

Bezpieczne środowisko rozwoju waluty cyfrowej

W dążeniu do zapewnienia, zarówno bankom komercyjnym, jak i centralnym, technologii potrzebnych im w związku z walutami cyfrowymi, Sandbox walut cyfrowych UDPN stanowi kompleksowe i bezpieczne środowisko, które banki mogą kontrolować, i które umożliwia ograniczony pozwoleniem dostęp do innych instytucji w ich ekosystemie.

Sandbox UDPN zapewnia pełen zakres technologii walut cyfrowych, w tym detaliczne CBDC, hurtowe CBDC, tokenizowane depozyty, stablecoiny, środki finansowe związane z celem (purpose-bound money) oraz systemy bezpieczeństwa i tokenizacji obligacji. Zawiera on też kompletne systemy detalicznej CBDC dla banków, pozwalające testować zarządzanie kwotami, wydawaniem, obrotem, API osób trzecich, a także zarządzanie portfelem i transakcjami.

Zespół UDPN ogłosił również wprowadzenie Projektu Kissen – w pełni dopracowanej transgranicznej platformy rozliczeń hurtowych CBDC wdrożonej w UDPN. Banki centralne i komercyjne mogą uczestniczyć w Projekcie Kissen za pośrednictwem Sandbox CBDC, analizując możliwości hurtowych CBDC, które pozwalają radzić sobie z wysokimi kosztami, ryzykiem rozliczeniowym i powolnymi rozliczeniami transgranicznymi.

UDPN zapewnia interoperacyjność pomiędzy różnorodnymi walutami cyfrowymi banków centralnych (CBDC), tokenizowanymi środkami finansowymi banków komercyjnych oraz regulowanymi stablecoinami. Sieć ma na celu obniżanie kosztów płatności i wymiany kursowej, a jednocześnie przyspieszenie przyjmowania regulowanych walut cyfrowych. Programowalność usług finansowych, zapewniających wartość dodaną, umożliwi wprowadzenie nowych modeli biznesowych oraz zwiększy efektywność i przejrzystość płatności transgranicznych. Obecnie wspólnie z renomowanymi instytucjami finansowymi UDPN analizuje przypadki rzeczywistego wykorzystania w ramach serii 12 proof-of-concept.

Komercyjna, kompleksowa platforma Sandbox walut cyfrowych UDPN

Kompleksowy Sandbox walut cyfrowych umożliwia zarówno komercyjnym, jak i centralnym bankom zapoznanie się z najnowszą technologią walut cyfrowych, testowanie wbudowanych przykładów użytkowania oraz opracowywanie własnych dostosowanych sposobów użytkowania.