Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Telewizja, Wydarzenia-Nowy kodek wideo H. 266/VVC do przesyłania strumieniowego wideo gotowy do implementacji

Nowy kodek wideo H. 266/VVC do przesyłania strumieniowego wideo gotowy do implementacji

Niemiecki Instytut Fraunhofera  po kilku latach badań i standaryzacji wraz z partnerami z branży, w tym Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm i Sony, wprowadził nowy światowy standard kodowania wideo H. 266 lub VVC. Specyfikacja standardu zajmuje ponad 500 stron.

VVC jest skrótem od Universal Video Coding (uniwersalne kodowanie wideo). Dzisiaj skompresowane dane wideo stanowią około 80% światowego ruchu internetowego, więc wprowadzenie unowocześnień w tej kwestii jest wskazane.

H. 266 / VVC stanowi kontunuację czterech generacji międzynarodowych standardów kodowania wideo. Poprzednie standardy H. 264 (Advanced Video Coding, AVC) i H. 265 (High Efficiency Video Coding, HEVC) są używane w ponad 10 miliardach urządzeń i generują ponad 90% światowej ilości danych wideo.

 

gsmarena 002

 

Dzięki zmniejszonym wymaganiom przepustowości H. 266 / VVC może sprawić, że transmisja wideo w sieciach komórkowych będzie bardziej wydajna. Na przykład poprzedni kodek H. 265 / HEVC wymagał 10 gigabajtów danych do przesyłania 90-minutowego wideo w rozdzielczości UHD. Nowa technologia dla porównywalnej jakości filmu wymaga tylko 5 gigabajtów danych.

Ponieważ H. 266 / VVC został zaprojektowany z myślą o ultra-wysokiej rozdzielczości wideo, nowy standard jest szczególnie przydatny w przypadku przesyłania strumieniowego wideo w rozdzielczości 4K lub 8K.

Ponadto H. 266 / VVC idealnie nadaje się do wszystkich rodzajów ruchomych obrazów, od panoram 360 stopni o wysokiej rozdzielczości po przechwytywanie danych z ekranu i przesyłanie ich przez sieć w czasie rzeczywistym. Kodek dobrze koduje tekst i grafikę, potrafi adaptacyjnie zmieniać rozdzielczość, obsługuje  kolory 10 bitowe i HDR.

 

01

 

Poświęcając prawie trzy lata pracy nad tym standardem, jesteśmy dumni z tego, że odegraliśmy ważną rolę w rozwoju H. 266/VVC” — powiedział Benjamin Bross, lider zespołu systemów kodowania wideo w Fraunhofer HHI. — „Ze względu na znaczny skok w Wydajności Kodowania oferowany przez H. 266 / VVC, wykorzystanie wideo rozszerzy się na całym świecie. Co więcej, większa wszechstronność H. 266 / VVC sprawia, że jego zastosowanie jest bardziej atrakcyjne w szerokim zakresie obszarów związanych z transmisją i przechowywaniem wideo”

 

 

Planowane jest stworzenie jednolitego i przejrzystego modelu licencjonowania opartego na zasadzie FRAND (sprawiedliwy, rozsądny i niedyskryminujący) dla podstawowych patentów związanych z H. 266/VVC. W tym celu został utworzony Media Coding Industry Forum (MC-IF), który oprócz Fraunhofer Society obejmuje ponad 30 firm i organizacji.

Powstają już nowe chipy wymagane do korzystania z H. 266 / VVC, w tym także dla smartfonów. Mało prawdopodobne, ale być może już w Snapdragon 875 zobaczymy wsparcie sprzętowe tego standardu.

Jesienią tego roku Fraunhofer HHI opublikuje pierwsze oprogramowanie obsługujące H. 266 / VVC (zarówno kodek, jak i dekoder).Autor |2020-07-08T11:59:21+02:008 lipca 2020 11:59|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Telewizja, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.