• Akcelerator AI for Changemakers – stworzony przez Tech To The Rescue ze wsparciem AWS – pomoże organizacjom non-profit, instytucjom i firmom społecznym wykorzystać sztuczną inteligencję w swojej działalności na całym świecie.
  • Rozpoczęła się rejestracja dla organizacji non-profit i firm technologicznych zainteresowanych wsparciem pro bono.

Fundacja Tech To The Rescue ogłosiła dziś uruchomienie akceleratora AI for Changemakers. W ramach programu wybrane zostanie ponad 100 wyjątkowych organizacji non-profit, instytucji i firm społecznych na świecie. Organizacje, które już dzisiaj realizują wyróżniające się projekty społeczne, dodatkowo dostaną szansę na jeszcze szybszy rozwój swoich inicjatyw z wykorzystaniem AI.

Dzięki obecności ekspertów i praktyków AI wspierających program, najlepsze aktualnie rozwiązania technologiczne zostaną odpowiednio dobrane do potrzeb organizacji. Tech To The Rescue zaprasza do programu firmy technologiczne, które chciałyby pro bono wspomóc wybrane organizacje swoją wiedzą i doświadczeniem, do zgłoszenia się pod linkiem techtotherescue.org/ai-for-changemakers/.

Nabór do programu odbędzie się w pięciu turach podzielonych na obszary działalności. Od dziś do 30 kwietnia Tech To The Rescue czeka na zgłoszenia od organizacji tworzących rozwiązania w zakresie zarządzania kryzysowego po katastrofach. Dziś rusza również rekrutacja organizacji przeciwdziałających zmianom klimatycznym – przedstawiciele tego obszaru mogą wysyłać zgłoszenia do 30 czerwca. Nabór w następnych turach będzie otwarty dla organizacji działających na rzecz zdrowia, edukacji i ekonomii.

Akcelerator, uruchomiony ze wsparciem AWS, ma za zadanie zapewnić całą niezbędną wiedzę i infrastrukturę potrzebne do rozwoju organizacji non-profit z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Organizacje wybrane do udziału w tej inicjatywie otrzymają następującą pomoc:

  • Sześciotygodniowe obozy szkoleniowe nt. AI (ang. AI bootcamps) – uczestnicy poszerzą swoje umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji, a eksperci pomogą im dobrać rozwiązania oparte na AI tak, aby możliwie najlepiej pasowały do działań i celów organizacji. Zwieńczeniem obozu będzie opracowanie własnej strategii AI i umiejętność jej wdrożenia.
  • Matchmaking – flagowe działanie Tech To The Rescue mające na celu odpowiednie połączenie sił organizacji non-profit z firmami technologicznymi pod kątem potrzeb i umiejętności tak, aby zapewnić najbardziej wartościową współpracę obu stron.
  • Prezentacje (ang. Demonstration days) – uczestnicy programu zaprezentują swoje rozwiązania oparte na AI potencjalnym darczyńcom.
  • Wsparcie ekspertów i mentorów – uczestnicy programu otrzymają wskazówki przydatne w identyfikacji potencjalnych trudności i pomoc w odpowiednim opracowaniu wdrożenia AI w sposób bezpieczny i transparentny.
  • Dostęp do usług AWS – organizacje biorące udział w programie otrzymają, między innymi, kredyty na przetwarzanie danych w chmurze.
  • Udział w hackatonach – dwa razy w roku uczestnicy programu będą mieli możliwość przetestowania swojego oprogramowania i nawiązania kontaktów w społeczności międzynarodowej.

 

Połączenie sił jest możliwe

Społeczność Tech To The Rescue to projekt, który w ciągu 3 lat zgromadził ponad 1500 firm technologicznych gotowych do udzielenia wsparcia w rozwiązywaniu najpilniejszych wyzwań społecznych. Ponadto, do inicjatywy dołączyło ponad 2000 organizacji non-profit, instytucji i firm społecznych, które chcą stawić czoła tymże wyzwaniom. Startujący właśnie akcelerator AI for Changemakers wzmocni pozycję organizacji non-profit chcących zwiększać swój wpływ z pomocą sztucznej inteligencji. Aby uzyskać więcej informacji i złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę internetową.

Wśród partnerów projektu znalazły się takie firmy technologiczne, jak IDEO, Monday.com, Clutch, SoftwareOne, Globant, FTI Consulting, Netguru, AIConsole, Speednet, and Intranove. Spośród organizacji non-profit w projekcie biorą już udział UN Women, Thomson Reuters Foundation, Trustlaw, CyberPeace Institute, Ashoka i Fast Forward.

 

Jacek Siadkowski, CEO i współzałożyciel Tech To The Rescue mówi: „Potęga sztucznej inteligencji jest ogromna, ale przy dużym zapotrzebowaniu na talenty w tej dziedzinie, zbyt często zapomina się o organizacjach non-profit, które są kluczowe w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań. By stworzyć trwałą zmianę, organizacje działające społecznie potrzebują dostępu do funduszy, umiejętności, wiedzy i współpracy międzysektorowej. Obecnie, naszym zadaniem w duchu działań Tech for Good jest zmobilizowanie firm technologicznych do przyłączenia się do akceleratora i tym samym zaoferowania wsparcia technicznego pro bono dla organizacji non-profit.”

 

Wzmocnienie zasięgu działań

Działalność organizacji charytatywnych, instytucji i firm społecznych jest kluczowa, niestety bez wsparcia technologicznego może okazać się ona niewystarczająca. Według danych z raportu Nonprofit Trends Report, aż 93% organizacji non-profit wskazuje na brak wystarczającego personelu informatycznego lub technicznego. Dołączając do projektu AI for Changemakers, można to zmienić i pokonać bariery związane z kosztami wdrożenia AI, jak i wzmocnić całościowy zasięg działań społecznych.

 

Maggie Carter, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej i wpływu w AWS mówi: „Sztuczna inteligencja może pomóc w rozwiązaniu najbardziej palących kwestii społecznych i klimatycznych – od dostępu do opieki zdrowotnej, przez poziom ogólnodostępności edukacji, aż po przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. W AWS jesteśmy dumni z możliwości wsparcia Tech To The Rescue i tym samym realnej pomocy organizacjom non-profit, instytucjom i firmom społecznym w skalowaniu wpływu ich działań za pomocą sztucznej inteligencji.”

 

AWS z niecierpliwością czeka na wsparcie misji Tech To The Rescue, aby pomóc organizacjom non-profit i organizacjom społecznym na całym świecie w skalowaniu ich wpływu społecznego za pomocą sztucznej inteligencji”.

Współpraca Tech to the Rescue i AWS przyniosła już wymierne efekty dla organizacji non-profit na całym świecie. Dzięki dotychczasowej kooperacji, AI zostało wykorzystane, między innymi, do wsparcia działania szwajcarskiego NGO AsyLex, który zapewnia darmowe porady prawne uchodźcom; amerykańskiej organizacji Animal Ethics, działającej na rzecz zwalczania dezinformacji, która powoduje niechęć i uprzedzenia w zakresie obrony zwierząt; inicjatywy sensors.Africa, która z wykorzystaniem możliwości Amazon SageMaker pomaga uzupełniać brakujące dane na temat stanu jakości powietrza w Afryce. Więcej informacji na temat organizacji, które korzystają już z pomocy Tech To The Rescue do wprowadzania realnej zmiany na świecie znajduje się na stronie internetowej.