Jesteś tutaj:-, Newsy, Pozostałe, Produkty z Chin, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Targi i konferencje, Telefony, Wydarzenia-INNO DAY 2020: OPPO przedstawiło całościowy System Zarządzania Kolorami, który po raz pierwszy zostanie zaadaptowany w rodzinie produktów z serii OPPO Find X3 w 2021 r.

INNO DAY 2020: OPPO przedstawiło całościowy System Zarządzania Kolorami, który po raz pierwszy zostanie zaadaptowany w rodzinie produktów z serii OPPO Find X3 w 2021 r.

OPPO, globalny producent urządzeń mobilnych, ogłosił dziś wprowadzenie nowego, całościowego Systemu Zarządzania Kolorami, który znajdzie się we flagowcach firmy z serii Find X3, debiutujących na rynku w 2021 roku. Rozwiązanie stanowi pierwsze narzędzie sterowania kolorami w ramach Androida, pozwalające na obsługę pełnej gamy barw DCI-P3 oraz 10-bitowej głębi kolorów na poziomie wykonywania zdjęć, przechowywania materiałów wizualnych i wyświetlania treści. Dzięki tej technologii wrażenia korzystania z topowego smartfona staną się jeszcze bardziej oszałamiające.

Barwy wyzwalają kreatywność, a dodatkowo wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dlatego skupiliśmy się właśnie na udoskonaleniu możliwości zarządzania kolorami, co dostarczy pozytywnych odczuć w życiu codziennym każdemu użytkownikowi – powiedział Bai, menedżer produktu w OPPO – powiedział Bai, menedżer produktu w OPPO.

Pracując nad nowym rozwiązaniem, bazowaliśmy na technologii zastosowanej w Find X2 Pro. Nowy, całościowy System Zarządzania Kolorami obsługuje rejestrowanie obrazu w 10 bitach i obsługuje format HEIF. W ten sposób oferujemy użytkownikom możliwość pełniejszego wyrażenia siebie, a to od lat pozostaje naszym celem – dodaje Bai.

 

DCI-P3, 10-bitowy obraz HEIF wspierany end-to-end – Całościowy System Zarządzania Kolorami poszerzy granice reprodukcji obrazu

 

image processing20201118 19693 1vvh5ru

 

Wizualne aspekty obrazu to obszar intensywnego rozwoju, a także – nowych trendów, dotyczących w dużej mierze również gamy barw i wysokiej głębi kolorów. Zespół działu Badań i Rozwoju OPPO skoncentrował się więc na zagadnieniu reprodukcji kolorów, w efekcie znacząco doskonaląc zarówno warstwę sprzętową, jak i oprogramowanie. Stworzone rozwiązanie jest kompleksowe i obejmuje każdy etap od pozyskania obrazu, poprzez obliczenia, kodowanie, przechowywanie plików, dekodowanie ich, aż po wyświetlanie materiałów. System Zarządzania Kolorami obsługuje przy tym obraz HEIF z 10-bitową głębią kolorów i poszerzoną gamą kolorów P3.

 

image processing20201118 19693 1hp5q1k

Co ważne, system – jako pełnowymiarowe narzędzie zarządzania kolorami – został wyposażony w algorytm o wyższym stopniu zaawansowania, a także specjalną technologię na poziomie sprzętu, by rejestrować pełną paletę barw już na etapie nagrywania obrazu. Inżynierowie OPPO rozwinęli także w tym elemencie procesu wiele algorytmów, odpowiadających, m.in. za korekcję zniekształceń, wieloklatkową redukcję szumów i percepcyjną ekstremalną superrozdzielczość. Ponadto rozwiązanie OPPO będzie obsługiwało sensory obrazu, wspierające również tryb Digital Overlap (DOL) HDR. Technologia DOL-HDR umożliwia zsyntetyzowanie kadrów o różnej ekspozycji. Doskonałe kolory pozostają zarazem zachowane nawet podczas wykonywania zdjęć w ostrym świetle.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na efekt jest kalibracja. Proces kalibracji ekranu OPPO bazuje na cyfrowej dokładności w zakresie kolorów, na poziomie około 0,4 JNCD, zapewniając w ten sposób konsekwentnie wierne i szczegółowe ich wyświetlanie w jakości klasy filmowej. Autorski algorytm OPPO, opatentowany przez producenta, gwarantuje zgodność z gamą kolorystyczną poprzez dopasowanie DCI-P3 do punktu bieli D65 w centrum przestrzeni kolorów.

 

image processing20201118 19693 didih3

10-bitowa głębia kolorów, w porównaniu do tej 8-bitowej, zdecydowanie lepiej łagodzi sztuczność wynikającą z braków w palecie barw. Dodatkowo 10-bitowa głębia poprawia stopień gradacji kolorystycznej, aby zapewnić wyższą jakość materiałów wizualnych podczas ich tworzenia i edycji. Natomiast format HEIF, wykorzystując zaledwie ok. 50% rozmiaru obrazu JPEG, w pełni obsługuje szeroką gamę multimediów, takich jak obrazy statyczne, Exif, dane o głębi czy dynamiczne filmy, dając użytkownikom większe pole do kreatywności. Format HEIF ma przed sobą ponadto spory potencjał rozwojowy.

 

Personalizowane ustawienia korekcji koloru w smartfonie

Podczas swojego wczorajszego wystąpienia na OPPO INNO DAY 2020, założyciel i CEO OPPO – Tony Chen powiedział: „wierzymy w misję opisaną jako Technology for Mankind, Kindness for the World”. OPPO korzysta z technologii by dać ludziom możliwość uchwycenia piękna ich otaczającego z jednej strony i wyzwolić w nich odwagę i wyobraźnię do myślenia o przyszłości z drugiej.

Proces badawczo-rozwojowy OPPO w zakresie pełnowymiarowego zarządzania kolorami jest jednym z kluczowych kierunków w obszarze rozwoju systemu, który producent zamierza rozwijać. OPPO jako pierwsze także rozpoczęło dążenie do uzyskania uniwersalnego standardu na każdym ekranie, dla jak najbardziej wiernego i dokładnego odwzorowania kolorów. Teraz idzie dalej, rozwijając możliwości customizacji.

Prace nad Systemem Zarządzania Kolorami zaczęły się więc jeszcze w 2018 roku, gdy OPPO rozpoczęło badania nad korekcją kolorów w celu stworzenia efektów wizualnych wyższej jakości, które będą zarazem przyjazne dla wzroku. Prezentowane dziś rezultaty tych starań stanowią duży krok w aspekcie doskonalenia obrazu.

Następnie OPPO idzie o krok dalej, wprowadzając kompleksowe rozwiązanie do korekcji kolorów. Przeprowadzając na szeroką skalę badania ilościowe i jakościowe na osobach z dysfunkcjami w zakresie rozpoznawania kolorów, było w stanie ulepszyć znacząco funkcję korekcji kolorów (teraz OPPO Color Correction Solution 2.0).

 

image processing20201118 20470 8wuc8

OPPO łączy także siły z Uniwersytetem Zhejiang, aby wspólnie opracować optymalne rozwiązanie w zakresie korekcji kolorów. Dr Luo Ming, profesor nauk o kolorze i obrazie tejże uczelni, tłumaczy:

W przyszłości system korekcji kolorów będzie w dużym stopniu skoncentrowany na użytkowniku i będzie odpowiadał jego indywidualnym uwarunkowaniom w zakresie postrzegania barwowego. Każdy będzie w stanie stworzyć swój własny, unikalny i spersonalizowany zestaw ustawień wyświetlacza, wybierając kolory z palety dostępnej na smartfonie, uprzednio testując i kalibrując system.

 

W OPPO taka nowa możliwość ekspresji dla użytkowników pojawi się już za chwilę, pozwalając im zachować pełnię świata barw oraz każdy odcień kolorystyczny wrażeń i wspomnień.

 

image processing20201118 19693 l1tvmj

 

Nagranie z prezentacji dostępne jest poniżej:Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.