150 miliardów dolarów – tyle ma być wart chiński rynek sztucznej inteligencji do 2030 roku. Dla porównania, według szacunków, światowy rynek AI w 2025 roku będzie wart 190 mld dolarów. Czas zacząć merytoryczną dyskusję na temat AI. Dlaczego jest to ważne?, odpowiada raport: „Przegląd strategii rozwoju sztucznej inteligencji na świecie”.

Warto dodać, że najcenniejszy na świecie, chiński, start-up AI jest wart 4.5 mld dolarów. 700 spółek w całych Chinach zajmuje się obecnie AI. 28 mld dolarów – tyle według szacunków zainwestowano w Państwie Środka w 2017 r. Z kolei rząd USA tylko na prace badawczo-rozwojowe, które nie zostały utajnione, w obszarze AI wydał w roku 2016 1,2 mld dolarów, a 30 mld dolarów sięgnęły inwestycje sektora prywatnego.
Ile Polska przeznaczy na AI? Tego jeszcze nie wiemy, mimo że struktura finansowania jest jednym z kluczowych aspektów skutecznego wdrożenia sztucznej inteligencji. Prace nad strategią dotyczącą AI właśnie ruszają. Dlatego Fundacja Digital Poland wraz z ekspertami z różnych środowisk już dzisiaj rozpoczyna merytoryczną dyskusję dotyczącą rozwoju AI.

Wszystkie liczące się gospodarki na świecie opracowały już swoje strategie rozwoju sztucznej inteligencji. Kanada, Chiny, Francja, Stany Zjednoczone, Japonia, Finlandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają już jasny plan działania. A jak powinna wyglądać polska strategia rozwoju sztucznej inteligencji? Czy tak jak w przypadku Chin naszym celem powinna być chęć totalnej dominacji? A może bliższa nam jest strategia Francji? Rząd Emmanuela Macrona, do 2022 roku planuje przeznaczyć 1.5 miliarda euro na rozwój AI.
Właśnie w tym celu przygotowaliśmy raport, który jest przeglądem najważniejszych strategii rozwoju AI na świecie. Skupiliśmy się na analizie samych strategii i jej celów, a także sektora badawczego i wsparciu, jakie dostaje świat nauki. Przyjrzeliśmy się strukturze finansowania, systemowi edukacji, nie zapominając o inicjatywach prywatnych. W naszej analizie zawarliśmy wszystko elementy, które są niezbędne, żeby kraj stał się liderem AI.

Naszym zdaniem najlepsze strategie przygotowały Francja, USA, Chiny, Japonia oraz Finlandia. Do najbardziej ogólnych dokumentów należy zaliczyć ten stworzony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Stany Zjednoczone w swojej strategii skupiły się m.in. na wypracowaniu efektywnych metod współpracy między sztuczną inteligencją a człowiekiem oraz budowaniu otwartych zbiorów danych, które będą wspierać proces uczenia się sztucznej inteligencji.
Głównym celem francuskiego planu jest zjednoczenie wszystkich organizacji, instytucji i jednostek zajmujących się sztuczną inteligencją w kraju. Strategia Macrona, na którą zamierza przeznaczyć do 2020 roku 1,5 mld euro, zakłada uatrakcyjnienie pracy naukowej przez zaoferowanie badaczom lepszych warunków, także finansowych.

Kanada natomiast w swojej strategii skupiła się przede wszystkim na zwiększeniu liczby absolwentów uczelni i naukowców pracujących nad zagadnieniami z obszaru AI. Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że Kanada zainwestuje 80 mld dolarów na rozwój badań nad autonomicznymi pojazdami.

Strategia dotycząca sztucznej inteligencji Japonii ma na celu opracować nowy model funkcjonowania państwa. Kraj boryka się bowiem z poważnymi problemami starzejącego się społeczeństwa, wyzwaniem jest także brak energii, którą trzeba importować. Jednym z głównych pomysłów Ciała Doradczego jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozwiązania długoterminowych problemów Japonii. Ma ona także zapewnić odpowiednią liczbę rąk do pracy w fabrykach i opieki nad ludźmi starszymi.

Wszystkie przeanalizowane strategie mają jeden wspólny cel – nie dać się zmarginalizować w dziedzinie nowoczesnych technologii, które pozwalają osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Trzy wcześniejsze rewolucje przemysłowe wywróciły produkcję do góry nogami, ale ta czwarta, dotycząca sztucznej inteligencji zmieni życie każdego z nas. AI może zmienić świat niczym elektryczność. Dlatego w Fundacji Digital Poland postanowiliśmy wraz z grupą niezależnych ekspertów przeanalizować działania, jakie światowe potęgi podejmują w tym zakresie.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem „Przegląd strategii rozwoju sztucznej inteligencji na świecie”.

źródło: Digital Poland Foundation

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [14.88 MB]