Jesteś tutaj:-, Raporty i prezentacje, Rynek, Tablety-Tylko 53 proc. użytkowników stosuje hasło do zabezpieczenia smartfona

Tylko 53 proc. użytkowników stosuje hasło do zabezpieczenia smartfona

Ludzie uwielbiają swoje urządzenia cyfrowe. Mimo to narażają ich bezpieczeństwo poprzez własne ryzykowne zachowanie. Nowe badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawnia sprzeczność w stosunku do danych — pomimo świadomości zagrożenia ze strony cyberprzestępców ludzie nie zapewniają im odpowiedniej ochrony: około połowa z nich nie stosuje nawet podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak hasła czy PIN-y.


Z badania wynika, że zdecydowana większość osób ma świadomość istnienia zagrożeń dla swoich informacji – trzy czwarte respondentów (73%) zgadza się, że cyberprzestępcy stanowią poważne zagrożenie dla ich danych, podczas gdy dwie trzecie badanych (65%) wskazuje na szkodliwe oprogramowanie jako zagrożenie wysokiego ryzyka. Istnieje jednak rozbieżność między obawami o bezpieczeństwo własnych danych a działaniami podejmowanymi (lub niepodejmowanymi) w celu ich zabezpieczenia.

Niepokojące jest to, że tylko około połowa respondentów chroni swoje urządzenia przy pomocy hasła — 53% stosuje hasło do zabezpieczenia smartfona, 42% zabezpiecza w ten sposób tablet, natomiast 48% — komputer. Co więcej, jedna osoba na dziesięć nie robi zupełnie nic, aby chronić swoje dane (19% w przypadku tabletów, 10% w przypadku komputerów i 11% w przypadku smartfonów). Mimo że wiele osób postrzega zagrożenie ze strony cyberprzestępców i szkodliwego oprogramowania jako poważne ryzyko dla swoich danych, tylko około jedna trzecia posiada ogólne rozwiązanie bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.


Ponadto istnieje rozbieżność między postrzeganiem przez użytkowników lekkomyślnego zachowania a jego wpływem na ryzyko dotyczące danych. Mniej niż połowa osób (47%) przyznaje, że bezpieczeństwo ich danych może zostać poważnie narażone na skutek własnej nieuwagi. Jednocześnie jeden na pięciu (19%) użytkowników zapytanych o sposób utraty danych w przeszłości przyznał, że usunął je sam przez przypadek. Częściej wskazywaną odpowiedzią była tylko utrata danych w wyniku uszkodzenia urządzenia (23%).

Jeśli chodzi o dane, które są bliskie użytkownikom, zdjęcia i filmy są postrzegane przez wielu jako najcenniejsze i niemożliwe do zastąpienia formy danych przechowywanych na urządzeniach cyfrowych. Jednak największe prawdopodobieństwo utraty takich danych dotyczy smartfonów — 44% respondentów przyznało, że taka sytuacja zdarzyła im się już w przeszłości. To samo spotkało 37% użytkowników komputerów i 30% użytkowników tabletów.

Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab, powiedział: Cenne dane przechowywane na urządzeniach cyfrowych, z których korzystamy każdego dnia, nie są chronione w wystarczającym stopniu. Wobec tak dużego zaufania, jakim obdarzamy urządzenia w zakresie bezpieczeństwa naszych wspomnień i informacji, istotne jest, aby stosowane przez użytkowników środki bezpieczeństwa mogły być dostosowywane do scenariusza i aby chroniły dane — niezależnie od urządzenia czy miejsca, w którym jest ono wykorzystywane. Powierzanie przechowywania najcenniejszych danych różnym urządzeniom wymaga bardziej zdecydowanego i niezawodnego podejścia. Tylko wtedy możliwe będzie objęcie ochroną wszystkich słabych punktów oraz zajęcie się problemem luk w wiedzy użytkowników lub nieumyślnych incydentów dotyczących danych.

Użytkownicy mogą podjąć wiele prostych działań, które pomogą im zabezpieczyć cenne dane na swoich urządzeniach. Poprzez zapisanie kopii zapasowej danych w chmurze dane te będą mogły zostać łatwo odzyskane z dowolnego miejsca w dowolnym czasie w przypadku, gdy znikną z urządzenia. Zaszyfrowanie poufnych informacji i zabezpieczenie urządzeń przy użyciu hasła oraz aplikacji również znacznie utrudni dostęp do danych na wypadek, gdyby urządzenie wpadło w niepowołane ręce. Menedżery haseł mogą pomóc utworzyć i bezpiecznie przechowywać unikatowe hasła.

Użytkownicy powinni również aktywować połączenia VPN w celu zapewnienia ochrony swoim danym w publicznych sieciach Wi-Fi. Dla większego spokoju poufne dane mogą również zostać zdalnie usunięte przy użyciu narzędzi zdalnej administracji w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. Kaspersky Total Security może pomóc użytkownikom wprowadzić te — jak również inne — środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia pełnej ochrony danych na różnych urządzeniach.

Źródło: Kaspersky Lab

KanAutor |2017-05-11T06:57:34+02:0011 maja 2017 06:57|Kategorie: Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Tablety|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.