Najnowsze wyniki globalnego badania Digital Life pokazują, że konsumenci z rynków rozwijających się są tak bardzo zafascynowani możliwościami Internetu, że gdy uzyskują do niego dostęp, szybko wywiera on wyraźny wpływ na ich życie. Choć w Polsce również dostrzegamy charakterystyczny dla krajów BRICS wysoki poziom zaangażowania w wirtualną rzeczywistość, to pewne zachowania i postawy Polaków wskazują, że ich stosunek do Internetu zaczyna się racjonalizować i przypominać chłodniejszą postawę mieszkańców Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej.

Podczas gdy rozwój infrastruktury otwiera rynki rozwijające się na cyfrową rzeczywistość, jej użytkownicy starają się jak najpełniej wykorzystać potencjał i tkwiące w niej możliwości, w czym często wyprzedzają kraje rozwinięte . Dostęp do świata online daje swoim nowym użytkownikom silne poczucie rozszerzania swoich horyzontów i wpływa korzystnie na poziom pewności siebie. We Francji i w Niemczech tylko 12% internautów zgodziło się ze stwierdzeniem, że Internet pomaga im wzmocnić pewność siebie, podczas gdy w Chinach, Indiach i Wietnamie podobnej odpowiedzi udzieliło odpowiednio: 42%, 52% i 55% badanych użytkowników sieci. Wskaźnik ten osiąga najwyższe wartości w Arabii Saudyjskiej, gdzie prawie czterech na pięciu użytkowników Internetu (79%) twierdzi, że dzięki sieci czują się pewniej. W Polsce także dostrzegamy dość silną relację pomiędzy poczuciem pewności siebie, a korzystaniem z Internetu – co trzeci polski internauta (33%) potwierdza pozytywny wpływ świata online w tym aspekcie.

Internauci z rynków rozwijających się dają wyraz tej nowo nabytej wierze we własne możliwości poprzez wyrażanie swojej opinii w sieci – aż 44% użytkowników Internetu w Turcji regularnie, czyli przynajmniej raz w tygodniu, pisze własnego bloga, tak jak 43% internautów w Chinach i Meksyku oraz 39% w Indiach. W grupie rynków rozwiniętych podobnie wysokim odsetkiem mogą pochwalić się tylko Włochy, gdzie, 40% użytkowników sieci regularnie publikuje wpisy na swoim blogu, w porównaniu do np. 14% internautów w USA czy Wielkiej Brytanii. Polacy są znacznie bliżsi rynkom dojrzałym – w naszym kraju bloga systematycznie prowadzi 15% internautów.

Przekonaliśmy się o tym, że Internet może być bardzo wciągający; jego siła jest w szczególności widoczna przez pryzmat krajów, gdzie dostęp do Internetu był dotychczas bardzo ograniczony. To właśnie tam spotkamy się z jednymi z najbardziej zaangażowanych internautów. Pojawienie się dostępu do właściwej infrastruktury wywołuje ogromną chęć do jej jak najpełniejszego wykorzystania”, – mówi Karolina Flaht – Soroka, Senior Research Executive w TNS Pentor. „Dogłębne zrozumienie tego emocjonalnego stosunku do świata online to znacząca okazja dla firm, które chcą dotrzeć do konsumentów na nowych rynkach” – dodaje Karolina Flaht – Soroka.

Informacje te pochodzą z badania Digital Life – największego na świecie projektu badawczego zgłębiającego zachowania w Internecie (oraz ich przyczyny) 72 000 konsumentów z 60 krajów świata. Więcej informacji o badaniu jest dostępnych na www.tnsdigitallife.pl.

źródło: TNS OBOP

Kan