Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7-Dell Technologies – wyniki najnowszego badania Digital Transformation Index

Dell Technologies – wyniki najnowszego badania Digital Transformation Index

Według badania Digital Transformation Index przeprowadzonego przez Dell Technologies wspólnie z Intelem jedynie 5% polskich przedsiębiorstw można zakwalifikować do kategorii liderów transformacji cyfrowej

 Mimo pilnej konieczności przeprowadzenia transformacji wiele firm opóźnia się z jej realizacją

Tylko 5% polskich przedsiębiorstw można zakwalifikować do liderów transformacji cyfrowej — takie są wyniki badania Dell Technologies Digital Transformation Index przeprowadzonego wspólnie z firmą Intel, którego celem była analiza działań podejmowanych przez średnie i duże firmy, zmierzających do realizacji nowych modeli dojrzałości cyfrowego przedsiębiorstwa. Oprócz określenia wartości wskaźnika dokonano szerszej analizy planów firm oraz potencjalnych problemów, z jakimi mogą się zetknąć w ciągu najbliższych pięciu lat. Wynika z niej, że zdaniem 73% badanych menedżerów transformacja cyfrowa powinna objąć ich organizacje w szerszym zakresie.

Prowadzone co dwa lata badanie Digital Transformation Index, które po raz pierwszy odbyło się w 2016 roku i objęło firmy z 16 krajów, stara się ocenić podejmowane przez przedsiębiorstwa działania związane z realizacją transformacji cyfrowej. Wskaźniki opierają się na dokonanych przez respondentów ocenach w następujących obszarach: zgodność z podstawowymi atrybutami cyfrowego przedsiębiorstwa*, istniejąca strategia informatyczna, strategia transformacji personelu i planowane inwestycje.

W tym roku Dell Technologies wspólnie z firmą Intel objęła badaniami firmy z 42 krajów. Oceniano następujące kategorie:

Oceniane kategorie Opis Analiza za rok 2018
Liderzy Firmy, które traktują różne formy cyfrowej transformacji jako element swojego DNA 5%
Wdrażający Firmy, które opracowały dojrzały plan transformacji cyfrowej oraz dokonują inwestycji i wdrażają innowacje w tym zakresie 24%
Ostrożni Firmy, które ostrożnie i stopniowo przeprowadzają transformację cyfrową, opracowują plany i dokonują inwestycji z myślą o przyszłości 37%
Śledzący Firmy, które bardzo mało inwestują w technologie cyfrowe i dopiero zaczynają tworzyć plany w tym zakresie 31%
Opóźnieni Firmy, które nie mają planów wdrażania technologii cyfrowych ani nie inwestują w takie technologie 3%

Jak widać w tabeli, jedynie 5% przedsiębiorstw mieści się w kategorii liderów. Tymczasem ponad jedna trzecia (34%) badanych podmiotów należy do grup o najniższym poziomie dojrzałości. Oznacza to, że wprowadzają zmiany zbyt ostrożnie i w zbyt wolnym tempie albo w ogóle nie opracowały planu transformacji. Niemal jedna czwarta (24%) przedsiębiorstw została zaliczona do prestiżowej kategorii „wdrażających”. Największą grupę stanowią „ostrożni” — firmy, które nie mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie wdrażania transformacji cyfrowej.

Mimo to aż 63% polskich przedsiębiorców uważa, że to ich firmy dokonają zmian na rynku, a nie zostaną do nich zmuszone.

Bariery transformacji cyfrowej

Okazuje się, że 91% polskich przedsiębiorstw styka się obecnie z poważnymi przeszkodami na drodze do transformacji cyfrowej.

Najważniejsze z nich to:

 1. Zmiany w ustawodawstwie i przepisach
 2. Brak budżetu i zasobów
 3. Nadmiar informacji
 4. Brak wsparcia ze strony kierownictwa
 5. Brak spójnej strategii i wizji transformacji cyfrowej

Bariery tego rodzaju utrudniają działania zmierzające do transformacji. Na przykład zdaniem 73% badanych menedżerów transformacja cyfrowa powinna objąć ich organizacje w szerszym zakresie.

Rozmawialiśmy jakiś czas temu o początkach ogromnej zmiany na rynku. To już nieaktualne” — powiedział Dariusz Piotrowski z Dell EMC. „Kolejna era cyfrowa po prostu nadeszła. Zmienia się nasze codzienne życie, inaczej też pracujemy i prowadzimy firmy. A to oznacza, że czas ma kluczowe znaczenie. Musi nastąpić prawdziwa transformacja i musi ona mieć radykalny charakter”.

Jak pokonać przeszkody

 W trakcie badania ustalono, że przedsiębiorstwa podejmują kroki zmierzające do likwidacji istniejących barier. Próbują także zmierzyć się z zagrożeniem ze strony bardziej elastycznych, innowacyjnych uczestników rynku, którzy są w stanie przejąć ich klientów. Potwierdzają to następujące fakty:

 • 61% polskich firm korzysta z technologii cyfrowych w celu przyspieszenia rozwoju nowych produktów i usług
 • 52% wykorzystuje analitykę w czasie rzeczywistym
 • 47% firm uwzględnia kwestie bezpieczeństwa i prywatności we wszystkich urządzeniach, aplikacjach i algorytmach
 • 46% przedsiębiorstw stawia na wymianę wiedzy między poszczególnymi działami: kierownicy działów IT zyskują kompetencje biznesowe, a menedżerowie działów biznesowych kompetencje informatyczne
 • 40% stara się rozwijać odpowiednie kompetencje i gromadzić wiedzę specjalistyczną w ramach firmy; obejmuje to np. wewnętrzne szkolenia w dziedzinie programowania

Przedsiębiorstwa używają także nowych technologii i zabezpieczeń informatycznych do realizacji transformacji cyfrowej i zapewnienia jej bezpiecznego przebiegu.

Inwestycje planowane w najbliższym czasie (od 1 roku do 3 lat):

 • 69% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w cyberzabezpieczenia
 • 46% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w środowiska wielochmurowe
 • 38% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologie Internetu rzeczy (IoT)
 • 38% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologię Flash
 • 37% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej

To przełomowy okres dla przedsiębiorstw. Znajdujemy się w kluczowym momencie. Rozwiązania technologiczne, świat biznesu i członkowie społeczeństwa wspólnie tworzą nowe środowisko życia i pracy, sprzyjające zwiększeniu produktywności” — stwierdził Dariusz Piotrowski, General Manager Dell EMC Polska. „Jednak tylko wówczas, gdy przedsiębiorstwo zorganizuje swoje działania wokół technologii, będzie ono w stanie szybko reagować, zautomatyzować działania i uzyskać gwarancję zadowolenia klientów. Dlatego właśnie transformacja cyfrowa powinna mieć najwyższy priorytet”.

Dell Technologies Forum 2018 w Warszawie

 W Warszawie odbywa się czołowe wydarzenie branży IT w Polsce – Dell Technologies Forum 2018. Uczestnicy konferencji mogą na rzeczywistych przykładach przekonać się jakie korzyści niesie ze sobą transformacja cyfrowa biznesu i IT.

Podczas prezentacji, debat i spotkań indywidualnych firmy należące do rodziny amerykańskiego lidera IT oraz liczni partnerzy dzielą się swoim know-how, dyskutują nad postępującą transformacją cyfrową oraz wpływie nowoczesnych technologii i systemie ich zależności w biznesie. Jednym z wątków poruszanych na forum są wyniki niniejszego badania oraz działania, które trzeba podjąć aby cyfrowa transformacja przebiegała sprawniej.

Metodologia badań

Latem 2018 r. niezależna firma analityczna Vanson Bourne przeprowadziła ankietę wśród 100 menedżerów polskich przedsiębiorstw (dużych i średniej wielkości) w celu określenia wskaźnika Dell Technologies Digital Transformation Index dla poszczególnych podmiotów. Firma Vanson Bourne dokonała oceny działań firm związanych z realizacją transformacji cyfrowej. Przeanalizowano ich strategie informatyczne, projekty transformacji personelu oraz ocenę zgodności z podstawowymi atrybutami cyfrowego przedsiębiorstwa. Wyniki w skali ogólnoświatowej (uwzględniające 4600 respondentów z 42 krajów) zostaną opublikowane na początku 2019 roku.

źródło: Dell TechnologiesAutor |2018-09-12T07:54:14+02:0012 września 2018 07:54|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.