Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na sprzęt RTV/AGD. Związek Pracodawców AGD (CECED Polska) wskazuje na dynamiczny wzrost sprzedaży w ostatnich latach – w 2016 roku sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego wzrosła względem 2015 roku o ponad 6%. W ubiegłym roku na sam tylko „duży sprzęt” AGD (pralki, lodówki, kuchenki i zmywarki) Polacy wydali ponad 9,6 mld PLN . Wartość detaliczna rynku RTV/AGD jest szacowana na blisko 23 mld PLN . Jak wskazuje jednak badanie Agencji Freebee „Quo Vadis polski konsumencie” Polacy są nadal wrażliwi na ceny i nie lubią przepłacać. Co więc robią, by nie wydać fortuny na sprzęt elektroniczny?

Według danych GUS, w marcu 2017 roku sprzedaż produktów RTV/AGD uplasowała się na 3. miejscu wśród wszystkich kategorii zakupowych, na które wydatki wzrosły, odnotowując ponad 18% wzrost w ujęciu rocznym i została wyprzedzona tylko przez paliwa (23,6% wzrostu) oraz odzież i obuwie (20,3%) . Polacy jednak coraz częściej zastanawiają się czy sprzęt, który kupują jest wart swojej ceny i co zrobić, by wydawać na niego mniej. Co zatem zrobią polscy konsumenci w ostatnich tygodniach roku, gdy w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia kupują znacznie więcej elektroniki?

Tańsze odpowiedniki

Polacy zaczynają dostrzegać, że popularność danej marki nie zawsze idzie w parze z jakością oferowanych przez nią produktów. Dlatego zamiast przepłacać kupując flagowe modele gigantów elektroniki użytkowej decydują się na zakup tańszych odpowiedników od innych producentów. Przykładem może być, do niedawna nieznana na polskim rynku marka Xiaomi, która mimo braku swojego sklepu w Polsce, zyskuje w niej coraz większe uznanie. Jak podała firma ABC Data (jedyny dystrybutor Xiaomi w Polsce), w pierwszym kwartale 2017 sprzedano aż o 135% więcej urządzeń Xiaomi, niż w ostatnim kwartale 2016. Tym co powoduje, że ta marka jest tak popularna jest dobry stosunek ceny do jakości. Podobnie jest z polską marką Kruger&Matz, która również oferuje sprzęt dobrej jakości, w rozsądnych cenach i z różnych kategorii od smartphonów i tabletów, przez komputery i telewizory po sprzęt audio. Polacy kupują także chętnie tańsze odpowiedniki części do swojego sprzętu – dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zasilacze czy baterie.

W sieci – taniej

Konsumenci w Polsce od kilku lat dostrzegają zalety robienia zakupów w sieci. Jedną z najważniejszych jest konkurencyjność cen, którą oferują e-sklepy. Wynika to z faktu, że sklepy internetowe nie muszą płacić za przestrzeń pod ekspozycję towarów oraz zatrudniać dodatkowych pracowników, których muszą odpowiednio przeszkolić. W autoryzowanych, zaufanych sklepach, produkty są dokładnie takie same jak te, które można znaleźć na półkach w sklepach tradycyjnych. Należy jednak uważać na podejrzanych sprzedawców – mogą oni próbować sprzedać towar uszkodzony lub wadliwy. Warto każdorazowo upewnić się, jakie opinie na forach lub grupach społecznościowych ma dany sprzedawca i dokładnie przeczytać regulamin sklepu.

Dodatkowo rosnącą popularnością cieszą się święta zakupów w sieci, które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych – Black Friday i Cyber Monday, podczas których sklepy oferują zniżki na swoje produkty sięgające nawet 70%. To prawdziwa gratka dla fanów gadżetów oraz osób, które mogą sobie pozwolić na poczekanie z zakupem – w każdy ostatni weekend listopada złowić można bowiem naprawdę ciekawe okazje.

Porównuj ceny

Polacy są coraz mądrzejszymi konsumentami i mają świadomość, że dany produkt może mieć różną cenę u różnych sprzedawców. Przed zakupem warto więc zapoznać się z ofertą w różnych sklepach i sprawdzić czy i gdzie dany sprzęt można kupić taniej. Sklepy elektroniczne zazwyczaj zamieszczają informacje o swoich najlepszych ofertach na stronach internetowych oraz w gazetkach i ulotkach. Coraz częściej klient może sobie również ustawić powiadomienie na skrzynkę email, gdy dany sprzęt ma najlepszą cenę.

Fanom technologii z pomocą przychodzą także porównywarki ofert i cen w sklepach. Automatycznie wyświetlają one najlepszą cenę porównując ze sobą oferty kilkudziesięciu sklepów online.

Warto być lojalnym

Większość elektrosklepów oferuje swoim klientom rozbudowane programy lojalnościowe, dzięki którym mogą oszczędzić podczas zakupów. Niektóre z oferowanych promocji skierowane są wyłącznie do osób będących częstymi klientami. Klienci coraz częściej instalują na swoich telefonach odpowiednie aplikacje – pozwala to na bycie na bieżąco z aktualną ofertą sklepu, oraz korzystanie z programów lojalnościowych i oferowanych przez nie zniżek nawet w momencie, gdy zapomnieli zabrać z domu kartę lojalnościową.

Odśwież starocie

Millenialsi – osoby urodzone po 1980 r. – stanowiący obecnie największą grupę konsumentów mają duży sentyment do starych urządzeń i chętnie je restaurują. Dzieje się tak nie tylko ze względu na modę na „retro”, ale też chęć sprawdzenia się w roli majsterkowicza. Znaleziony na strychu odtwarzacz jest bowiem przedmiotem, który ma „ducha”, a wyczyszczony, naprawiony czy w pełni odrestaurowany może służyć swojemu posiadaczowi przez długie lata. Istnieje także przekonanie, że sprzęty produkowane obecnie, są mniej trwałe od tych produkowanych kilka dekad temu, może właśnie dlatego warto do nich wracać, choć oczywiście nie zawsze jest to niestety możliwe.

W internecie można znaleźć coraz więcej poradników dotyczących naprawy starego sprzętu, otwiera się również coraz więcej zakładów, które specjalizują się w tego typu naprawach. Jedno jest pewne – naprawa starego sprzętu kosztuje mniej niż zakup zupełnie nowego.

MAM jak maniak technologii

Maniacy technologii, wydający fortunę na nowe gadżety poszukują nowych metod oszczędzania na swoich elektro-zakupach. Rozwiązaniem jest między innymi nowa usługa – MAM, która dokłada się zaradnym finansowo Polakom do opłat za media – prąd, gaz, telefon, Internet lub telewizję. By móc korzystać z usługi wystarczy się zarejestrować i podać informacje o planowanych w danym miesiącu wydatkach na konkretne kategorie produktów – m.in. produkty elektoniczne, produkty spożywcze, odzież etc. Na ich podstawie usługa MAM co miesiąc przygotowuje indywidualny plan wydatków wraz z sugestiami sklepów, w których klienci powinny robić zakupy. Za każdy zakup, a tym samym realizację planu naliczane są środki, które następnie klienci mogą przeznaczyć na opłacenie, przynajmniej w części, wskazanych przez siebie rachunków za podstawowe media.

Co ważne, usługa nie wymaga, by wydawać na zakupy więcej niż zazwyczaj – miłośnicy elektroniki kupują dokładnie to czego zwykle potrzebują, w sklepach, które wskazuje im MAM. Pozwala to na obniżenie wydatków na konieczne, comiesięczne opłaty – a tym samym więcej pieniędzy zostaje w ich portfelu (i więcej można wydać na wymarzone sprzęty).

Uważaj na okazje

Kupując elektronikę należy być bardzo czujnym i nie dać się skusić niską ceną produktu, który może nie być w pełni wartościowy. Wyprzedaże i promocje w sklepach z elektroniką często są organizowane w celu opróżnienia magazynów, i przygotowania miejsca na nowe modele, które szybko się sprzedadzą. Czasami, są one w pełni wartościowe – przeleżały w nieotwartym kartonie, czekając na swojego nabywcę, jednak często zdarza się, że na wyprzedażach znajdują się towary powystawowe. Warto uważać zwłaszcza przy zakupie telewizorów i laptopów – takie produkty będąc częścią wystawy, często są włączone 12 godzin na dobę, co sprawia, że ich stan techniczny po roku nie jest idealny. Zbyt dobra cena za produkt może więc być dla nas ostrzeżeniem, że sklep szybko chce pozbyć się towaru i że nie jest on w pełni wartościowy. Czasami zbyt duża oszczędność może spowodować, że zakup nie będzie satysfakcjonujący.

Przy zakupie elektroniki, która nie należy do najtańszej kategorii produktów, warto sprawdzić co możemy zrobić by nasz zakup w pełni nas satysfakcjonował i byśmy w pełni wykorzystali posiadany przez nas budżet. Warto sprawdzić, w którym sklepie zakup będzie dla nas najbardziej opłacalny – pod względem ceny, lub innych benefitów, takich jak dłuższa gwarancja, ubezpieczenie, wniesienie, instalacja i konfiguracja sprzętu lub obniżenie innych wydatków, które i tak musielibyśmy ponieść – jak koszty wysyłki, czy od niedawna rachunki za media. Przemyślany zakup może nam przynieść satysfakcję na lata, w związku z czym warto sprawdzić wszelkie opcje zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Autor:Aleksandra Domejko
JJ Communications