Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Orange, Rynek, Top30-Wikipedia zablokowała 524 228 adresów IP użytkowników Neostrady
750x100 PLUSH ABO swieta prezent MotorolaOne 071218 f01020 statykAdvertisement

Wikipedia zablokowała 524 228 adresów IP użytkowników Neostrady

Wikipedia poinformowała, że w dniu 15 sierpnia 2015, po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat, zakresy dynamicznych adresów IP usługi Neostrada operatora Orange zostały zablokowane na okres jednego roku.

Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych.

Jako że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora.

Łącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada. Podobnie jak w 2012 roku blokada ma charakter globalny – oznacza to, że niezalogowani użytkownicy nie mogą edytować żadnej wersji językowej Wikipedii ani żadnego innego projektu Wikimedia.
Mimo blokady edycja projektów Wikimedia wciąż jest możliwa, wystarczy tylko posiadać konto użytkownika. Aby je założyć, należy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na adres [email protected] W treści maila prosimy napisać pożądaną nazwę użytkownika; system prześle losowo wygenerowane hasło użytkownika, które potem można niezwłocznie zmienić w preferencjach
– czytamy na stronach Wikipedii.

Jeśli uważasz, że blokada jest niesłuszna i chciałbyś złożyć skargę – prosimy o poinformowanie o tym operatora – dodaje Wikipedia.

Orange Polska potwierdza, iż powodem tego zamieszania jest jeden człowiek:


Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań.

Operator nie chce jednak podejmować żadnych kroków mogących wpłynąć na otrzymywaną przez zidentyfikowanego klienta usługę i sugeruje, że fundacja powinna zgłosić sprawę na policję:


Jesteśmy zdziwieni postawą Wikimedia, polegającą na zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej za działania jednego internauty. Powinny one zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy. Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania.

źródło: Wikipedia

KanAutor |2015-08-18T14:49:05+00:0018 sierpnia 2015 14:49|Kategorie: Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Orange, Rynek, Top30|Tagi: , , |32 komentarze

32 komentarze

 1. nik 18 sierpnia 2015 w 12:58 - Odpowiedz

  Zaraz zaraz – ktoś tu coś na głowie stawia. A to nie powinna Wikipedia zgłosić naruszeń na swoich stronach do prokuratury? Nie jestem klientem Orange, ale akurat tu ich popieram. Dostawca internetu nie jest od cenzurowania jego treści! To nie dostawca internetu ma decydować, czy ktoś umieścił treści niezgodne z prawem czy nie. Od tego jest policja, prokuratura i sąd, a dostawca jedynie może wykonać ich polecenia (np. dostarczyć dane delikwenta, czy PO WYROKU odebrać mu dostęp).
  Ktoś bluzga na stronie Wikipedii, a Orange ma go ścigać i oceniać, czy rzeczywiście złamał prawo? Cwaniakom i leniom z Wikipedii nie chce się bawić w zgłaszanie do prokuratury itp., więc umywają rączki i zwalają na operatora. I co, będą w ten sposób blokować dostęp od wszystkich operatorów, aż w końcu ktoś za nich wykona robotę i zgłosi naruszenie do prokuratury? Cały internet zablokują, hehehe?

 2. moon 18 sierpnia 2015 w 13:18 - Odpowiedz

  @nik w pełni sie z Tobą zgadzam. To cała sytuacja jest delikatnie mówiąc dziwna.

 3. KLIENT NEO 18 sierpnia 2015 w 17:39 - Odpowiedz

  Sprawca pójdzie do kiosku po startówkę dowolnego operatora i będzie bruździł dalej. Idiotyczna decyzja WIKI.

  • Tomi 18 sierpnia 2015 w 18:06 - Odpowiedz

   Otóź to. Bo nikomu z polskiego oddziału Wikipedii nie chce się ruszyć czterech liter i zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury, żeby gnoja ścigali. A zgodnie z polskim prawem sprawę podejmuje się na wniosek poszkodowanego czyli w tym przypadku Wiki. Operator nie jest tutaj stroną.

 4. Aaaa 19 sierpnia 2015 w 06:03 - Odpowiedz

  Ja uważam, że Orange jest odpowiedzialny w jakimś stopniu. Gdy film z TVN trafi np. YouTube to TVN piszę proźbe o usunięcie treści do YouTube a nie zgłasza tego przez policję. W takich sprawach jakaś współpraca musi istnieć. Jeżeli Twoje dziecko zostanie pobite przez kolegę to idziesz do jego rodzica a nie przez policję informujesz rodziców. Jeżeli Wikipedia może namierzyć zgrabnie operatora, z którego adresów wyszły wpisy to dlaczego operator nie może pomóc Wikipedi i zadadzialac na swoim podwórku. W regulaminie świadczenia usług napewno jest zapis do jakich celów nie można używać usługi. To wystarczy aby Orange ruszył zadki. Ciekawe jak będą działać jak dane z ich serwisów wypłynął. Czy będą czekać aż prokuratura i sądy wydadzą wyrok.

  • candy 19 sierpnia 2015 w 07:59 - Odpowiedz

   A co robisz, jak rodzic dziecka mówi, że to nie jego dziecko pobiło twoje ?

 5. Jerry 19 sierpnia 2015 w 07:56 - Odpowiedz

  Doskonale Orange! Tego wymagam od operatora: ochrony prywatności i nie wtrącania się w moje sprawy. Mam nadzieję, że inne telekomy też nie ulegną szantażowi amerykańskiego molocha. Decyzja z punktu widzenia techniki nonsensowna, będzie miała odwrotne skutki – teraz się dopiero zacznie hejt.

  • Halibutt 19 sierpnia 2015 w 10:13 - Odpowiedz

   Jeśli wymagasz ochrony prawa, to poczytaj to prawo. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną plus regulamin Neostrady.

 6. internauta 19 sierpnia 2015 w 14:09 - Odpowiedz

  Ten oszust: newsgroups.derkeiler.com/Archive/Soc/soc.culture.greek/2009-06/msg00015.html stoi za tym wszystkim, normalna wredność.

  Oszust Lukas Pietsch zaczął nękać wikipedystę, a wikipedysta się odgryza. Formy nękania: rewerty i banany. Cel stalkingu: normalne edycje wikipedysty.

 7. fornel 19 sierpnia 2015 w 14:14 - Odpowiedz

  [quote]Czy są na rynku jakieś wiarygodne firmy udzielające chwilówek, które nie naciągają klientów na dodatkowe koszta i opłaty manipulacyjne?
  Czy macie z nimi jakieś doświadczenia? [/quote]

  FIrma chwilówkowa zawsze będzie miała wysokie prowizje oraz oprocentowanie.One z tego żyją.Niestety ale bierze tam kredyty wiele osób z problemami finansowymi. Nie jest to dla nich wybawieniem ale kolejnym sposobem na wplątanie się w pułapkę kredytów, z której bardzo ciężko jest się wywinąc.
  Jeśli interesują Cie opinie na temat poszczególnych firm pożyczkowych to zerknij sobie tutaj
  [url]http://www.forum-kredytowe.pl/f160/[/url] – na stronie masz forum o pożyczkach. Możesz sobie poczytać co piszą poszczególni ludzie na temat tego typu firm.

 8. minus 19 sierpnia 2015 w 14:52 - Odpowiedz

  Zacznijmy od tego że wikipedia nie jest porządnym źródłem informacji, anglojęzyczna przedstawia jakiś poziom ale polskojęzyczna to szkoda pisać. Na każdej szanującej się uczelni obowiązuje zakaz podawania linków z wikipedii w źródłach, bibliografii, przypisach. Mówiąc kolokwialnie jest to taka encyklopedia pisana ołówkiem. Informacje nie poprawne politycznie się tam nie znajdą. Jako przykład podam batalię Bimiego z polskojęzyczną wikipedią w kwestii dotyczącej tzw. 11 września. [https://prawda2.info/11_wrzesnia.html ]. Sami oceńcie czy warto szukać informacji na wiki.

  • rolka 20 sierpnia 2015 w 08:14 - Odpowiedz

   Na polskiej uczelni też jest zakaz. Nie zmienia to faktu, że jest to znakomite źródło informacji, bo żadna książka nie nadąży za rozwojem informacji. Tylko internet. Poza tym Wikipedia to nie tylko historia, ale miejsca, ludzie, najnowsze technologie, gospodarka, ekonomia – skarb.

 9. sieciowiec 19 sierpnia 2015 w 15:53 - Odpowiedz

  oczywiscie, oto mlody frustrat co adminowi nie przepusci jego pierwszego banana

 10. libertarian 19 sierpnia 2015 w 22:54 - Odpowiedz

  czwarta blokada i znow bez rezultatu
  z was to dupy nie adminy:)

 11. NET 20 sierpnia 2015 w 06:04 - Odpowiedz

  strony internetowe tego warianta frustranta: bocian.ugu.pl , pingwinojad.blog.pl , na forach brutalland.webd.pl i biblia.webd.pl ma konto Wikinger

 12. rolka 20 sierpnia 2015 w 08:10 - Odpowiedz

  I dobrze. Użytkownicy, którzy się zalogują dalej będą mogli edytować i tworzyć Wikipedię. Ci, którzy się nie zalogują mogą ją czytać. Tak powinno być dla wszystkich. Przecież operator nie będzie blokował ani sprawdzał całych puli adresów IP, tym bardziej, że u operatorów mobilnych jest zmienne. Zresztą nie ma kompetencji by coś blokować, od tego są odpowiednie służby by ścigać. Operator nie ma też kompetencji by wnosić o ściganie w imieniu jakiegoś serwisu.

 13. wikingerreisende 4 września 2015 w 14:53 - Odpowiedz

  WIKINGER REISEN sponsorowane edycje computerworld.pl/news/403052/Wikipedia.walczy.ze.sponsorowanymi.wpisami.i.blokuje.konta.html

 14. KlanAusran 9 września 2015 w 12:51 - Odpowiedz

  „wandalowi” chodzi o obalenie wiezy babel i przywrocenie adamowego praindoeuropejskiego, patrz objawienia Emmerich „tajemnice starego przymierza” oraz pl.wikipedia.org/wiki/Klan Ausran

 15. prokuratura czyli masoneria 18 września 2015 w 16:29 - Odpowiedz

  zywy-plomien.pl.tl/Odkrycie-tajemnic-masonerii-I.htm zywy-plomien.pl.tl/Odkrycie-tajemnic-masonerii-II.htm

 16. zithajter 1 października 2015 w 17:43 - Odpowiedz

  wpedzich na redwatch

 17. JurgenNL 30 października 2015 w 15:14 - Odpowiedz

  http : / / nl . wikipedia . org / wiki / Wikipedia : Checklijst _ langdurig _ structureel _ vandalisme / Wikinger , ik heb je hulp nodig, Drieenige God WR.ALDA strafte me voor mijn blokkeren van u, zien: 28 nov 2014 19:39 Natuur12 (Overleg | bijdragen) heeft JurgenNL (Overleg | bijdragen) geblokkeerd voor de duur van onbepaald (aanmaken accounts uitgeschakeld) in: http : / / nl . wikipedia . org / w / index . php ? title = Speciaal : Logboeken & page = Gebruiker : JurgenNL & type = block

 18. KATOLIK 9 grudnia 2015 w 11:23 - Odpowiedz

  wandal ongi katolik sie odmienił, w kryminale przeszedł na satanizm: epoznan.pl/forum-topic-68057

 19. Tradycjonalista 22 grudnia 2015 w 14:20 - Odpowiedz

  wandal oddał się diabłu epoznan.pl/forum-topic-65419

 20. Chrystianin 31 grudnia 2015 w 20:19 - Odpowiedz

  to ten wandal epoznan.pl/forum-topic-68187

 21. wpedzich 15 listopada 2016 w 12:22 - Odpowiedz

  najnowszy hakerski wyczyn wikingera, gorszy jak wszystkie poprzednie: archive.is/C5VVE/image

 22. zmianawarty 9 kwietnia 2017 w 13:20 - Odpowiedz

  Umarł Wikinger 1 niech żyje Wikinger 2 pl.wikipedia.org/w/index.php?title=PDA&type=revision&diff=49005135&oldid=49005089

 23. Torrosbak 24 czerwca 2017 w 18:55 - Odpowiedz
 24. RadiX 1 sierpnia 2017 w 14:02 - Odpowiedz

  wikinger znowu ma banana globalnie:

  http://meta.wikimedia.org/wiki/Global block of Orange ranges (2017)
  http://meta.wikimedia.org/wiki/Global block of Orange ranges (2017)/cs
  http://meta.wikimedia.org/wiki/Global block of Orange ranges (2017)/de
  http://meta.wikimedia.org/wiki/Global block of Orange ranges (2017)/es
  http://meta.wikimedia.org/wiki/Global block of Orange ranges (2017)/pl

 25. Hoa Binh 31 grudnia 2017 w 13:11 - Odpowiedz

  Najnowsze wieści, omawiany wiki-wandal spamuje wikipedię grafikami o Jean Claude Van Damme, z podtekstem satanistycznym.

 26. BULWERS 1 czerwca 2018 w 19:17 - Odpowiedz

  Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort NIE DAM SIĘ ZASZCZUĆ JAKIMŚ AUTOBUSOM pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wkład/46.134.188.212

 27. TVN Info 25 sierpnia 2018 w 14:28 - Odpowiedz

  Wikipedia w służbie spirali nienawiści wobec rządu – PO-słowie bezkarni

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.