Jesteś tutaj:-, Rynek-Audytel: Przyszłość w infrastrukturze i innowacyjnych usługach dodanych

Audytel: Przyszłość w infrastrukturze i innowacyjnych usługach dodanych

Tematem dzisiejszej konferencji Audytelu była przyszłość infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce na najbliższe 5 lat. Oceniono w niej szanse rozwojowe tego segmentu rynku w latach 2012-2017.

Rozpoczęto od informacji przedstawiającej wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce – szacowaną na poziomie 48,6 mld zł. Jest to zatem 3,4% wzrost w porównaniu do liczb osiągniętych w 2011r. Jeśli chodzi o udział poszczególnych segmentów w rynku całkowitym przoduje w nim rynek IT na poziomie 37,9%. Tuż za nim plasuje się telefonie komórkowa – 32,1 %. Na trzecią siłę wyrasta płatna telewizja – 9,2%, której wzrosty wyprzedziły tracący stale na wartości rynek telefonii stacjonarnej – 8,8%. Dostęp do Internetu trzyma 5,8%, Transmisja danych i udostępnianie infrastruktury 4,8%, rynek gier 1,5%. Kluczową rolę w rynku odgrywają wciąż operatorzy telefonii komórkowej oraz ich inwestycje.

Obecny rok jest i będzie najbardziej wartościowym okresem na przestrzeni kilku minionych i przyszłych lat. Na siłę większej dynamiki wzrostów wartości rynku telekomunikacyjnego w bieżącym roku miała organizacja EURO 2012. W następnym zejdzie ona z poziomu 48,6 mld zł do 47,34 mld zł. Po prawie 1,3 mld spadku w ujęciu rok do roku znów zacznie powoli rosnąć, by w 2016 roku dojść do obecnego poziomu. W 2017 r. wartość rynku telekomunikacyjnego przewidywana jest na 49,28 mld zł. Wpływ będą mieć na nią głównie euroinwestycje. Mały wzrost wynika z niewielkiej rezerwy penetracji rynku. Nastąpi też dalsze ograniczenie roli telefonii stacjonarnej oraz rozwój telewizji cyfrowej (HD, PVR, PITV, VoD) oraz Internet w TV.

Tym co ogranicza bardziej intensywny rozwój rynku to m.in.: opóźnienia w budowie szerokopasmowych sieci regionalnych, słaba jakość infrastruktury dostępowej i niewielka penetracja zakończeń sieci światłowodowych. Ponadto brak pewności regulacyjnej, bariery inwestycyjne, późne uruchomienie DVB-T oraz mała innowacyjność polskich produktów i usług (zwłaszcza za granicą).

Wartość rynku transmisji danych będzie powoli rosnąć z obecnych 3,84 mld zł do prognozowanych 4,34 mld zł w 2017r. Przez ten czas czeka nas budowa ponad 20 tys. km sieci światłowodowych oraz około 3,5 tys. punktów dystrybucyjnych. Większą dynamikę wzrostu (prawie o 2 mld zł) da się zaobserwować w rynku płatnej TV. Z poziomu 13,5 mld do 15,2 mld w 2017r. Największy przypływ będzie notować telewizja satelitarna DVB-S oraz TVK Cyfrowa. Mniejsze wzrosty zanotują Internetowe VoD oraz IPTV. Kontynuacja spadków będzie mieć miejsce w przypadku telewizji analogowej. Coraz powszechniejsze będzie zjawisko pakietyzacji usług i łączenie ofert operatorów komórkowych z produktami telewizji cyfrowej.

Co do stawek MTR przewiduje się ich spadek do poziomu mniej więcej 0,08zł w 2013r. Średnia stawka do innych sieci będzie oscylować wokół poziomu 0,20zł. Spowoduje to koniec z subsydiowaniem ofert abonamentowych z telefonem komórkowym przez operatorów. Zwłaszcza w zestawieniu z batalią tych ostatnich na oferty typu – no limit.

Podsumowując – bieżący rok jest rekordowym jeśli chodzi o wartość rynku telekomunikacyjnego. Dalszych wzrostów nie będzie, przynajmniej do 2017 roku. Operatorzy coraz częściej będą musieli walczyć między sobą i wzajemnie podbierać klientów gdyż polski rynek telekomunikacyjny jest bardzo nasycony. Otwiera to pole do popisu w kreowaniu ciekawych usług dodanych. Konsolidacja niektórych graczy wydaje się nieunikniona. W latach 2012-2015 zostanie zbudowane prawie 20 tys. km nowych tras światłowodowych oraz towarzyszącej infrastruktury.

W najbliższych latach kluczowy wpływ na rozwój potencjału rynku telekomunikacyjnego będą miały projekty infrastrukturalne: budowa ogólnopolskich sieci LTE oraz regionalnych, światłowodowych sieci szerokopasmowych – powiedział Emil Konarzewski, Partner Zarządzający w firmie Audytel. Wg. niego – Stwarza to perspektywy do przyspieszenia rozwoju zintegrowanego rynku teleinformatycznego. Jeśli tak się nie stanie, to w ciągu najbliższych 5 lat czeka nas w najlepszym razie wzrost na poziomie 0,8% rok do roku.

Źródło: Audytel

Kamil Kawczyński

Autor |2012-09-11T15:05:20+02:0011 września 2012 15:05|Kategorie: Newsy, Rynek|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.