13 lutego 2012 roku o godzinie 11 w przestrzeń kosmiczną wyruszył PW-Sat. To pierwszy polski satelita w historii, a jego konstruktorami są studenci politechniki.

PW-Sat
PW-Sat

PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat. W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Gdy dotrze na orbitę i rozpocznie swoją misję rozłoży anteny, a nie wcześniej niż po miesiącu nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra – wyjaśnia Maciej Urbanowicz z Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu PW-Sat.

Satelita ma na pokładzie transrecivier nadający ramki AX.25 oraz beacon CW pracujący na częstotliwości 145.800 pozwalając na jego śledzenie przez radioamatorów. PW-Sat ma służyć do testu deorbitacji, czyli usuwania kosmicznych śmieci z orbity tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla aktywnych satelitów, załogowych statków oraz międzynarodowej stacji kosmicznej ISS.

Misja satelity nie będzie długa. Po znalezieniu się na orbicie, w ciągu pół godziny od oddzielenia się od rakiety nośnej, PW-Sat rozłoży anteny komunikacyjne i rozwinie metrowy „ogon” z eksperymentalnymi fotoogniwami. Następnie zostanie przetestowany specjalny system, który ma wywołać kontrolowaną deorbitację, czyli wejście obiektu w atmosferę – co spowoduje jego zniszczenie.

Satelita został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Biura Edukacyjnego ESA. Fakt, że w Polsce można zbudować satelitę, jest też bardzo istotny z perspektywy rozwijającego się sektora kosmicznego w naszym kraju.PW-Sat będzie pierwszym samodzielnie zbudowanym przez Polaków satelitą na orbicie ziemskiej.

Źródło: PW-Sat

Kan