Na pewno każdy się zastanawiał nieraz ile też mógłby ważyć ten Internet. Każde zdjęcie, każdy artykuł, każdy film w Internecie to informacje, które mają swoją wagę. Na szczęście nad takim pytaniem już pracowali pewni naukowcy.

Seitz Russel, fizyk z harwardzkiego uniwersytetu zadał sobie pytanie „Ile waży Internet?” miał on na myśli, ile ta ogromna ilość internetowych treści, która przepływa przez 75 do 100 milionów serwerów rozłożone na całym świecie waży? Dane te są przesyłane za pomocą elektronów, które mają swoją wagę. Jej wartość podawana w Review of Particle Physics na podstawie aktualnych pomiarów od roku 2007 wynosi 9,1 x 10 do minus 31 potęgi. Jeśli chcemy obliczyć wagę elektronów przez ich ilość potrzebną do przechowywania i przesyłania danych, to np. typowy email ok. (50 kb) zawiera około 8 miliardów elektronów. Jeśli jednak zsumuje się masę wszystkich danych na całym świecie, otrzymujemy wynik ok. 50 g. Do naszej karkołomnej statystyki warto dodać jeszcze wirusy komputerowe. Same w sobie nic nie ważą, ale wydają się być nieodłączną częścią Globalnej Pajęczyny.

Można także liczyć to na inny sposób – policzyć, zmierzyć i zważyć urządzenia i materiały składające się na Internet. W 2009 roku zrobila to Redakcja portalu CNET UK. Oszacowali, że w sumie jest to 498 438 559 990 kilogramów. W przybliżeniu to pół miliarda ton. Warto dodać, że wszystkie wyliczenia są jedynie źródłem ciekawostek.

źródło: NPR

Kan