Ponad połowa ankietowanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. 3/4 badanych daje on poczucie bezpieczeństwa i stałego kontaktu z innymi ludźmi. Blisko 60 proc. obawia się jednak, że komórka może im na różne sposoby szkodzić – wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal psychologiczny www.charaktery.eu.

Nie ulega wątpliwości, że telefon komórkowy stał się narzędziem wielofunkcyjnym i wszechobecnym. Zapewnia nam stały kontakt ze światem, budzi, bawi, informuje. Trudno się bez niego obejść, chociaż może narażać na szkody. Komórka stała się nieodzowna nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.

Jak się okazuje, zdecydowana większość, bo ponad 3/4 ankietowanych, odnosi wrażenie, że dzięki telefonii komórkowej jest stale w kontakcie z innymi ludźmi. Większości respondentów (51,11 proc.) komórka służy głównie do utrzymywania kontaktów prywatnych. 45,89 proc. korzysta z telefonu komórkowego zarówno prywatnie, jak i zawodowo, natomiast 2,04 proc. – wyłącznie służbowo. Chociaż telefon komórkowy pozwala ludziom na szybki i łatwy kontakt w dowolnym miejscu i czasie, to zdecydowana większość badanych (84,16 proc.) woli kontaktować się z innymi osobiście niż telefonicznie. Jeśli korzystają oni z telefonu, to zazwyczaj rozmawiają (63,26 proc.). Natomiast osoby przedkładające kontakt telefoniczny nad osobisty (7,65 proc.) częściej piszą SMS-y (51,7 proc.) niż rozmawiają przez telefon (47,3 proc.).

Telefonia komórkowa jest technologią stosunkowo młodą, ale dla ponad połowy ankietowanych telefon komórkowy stał się tak nieodzowny, że trudno im wyobrazić sobie bez niego życie. W grupie wiekowej 18–24 lata aż 65,09 proc. badanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Co ciekawe, podobnie kształtują się wyniki w pozostałych grupach wiekowych: 59,47 proc. spośród najmłodszych respondentów (do 18 r.ż.), 59,44 proc. w grupie 25–34 lata, 50,47 proc. w grupie 35–44 lata, 52,38 proc. w grupie 45–54 lata oraz 56,25 proc. w grupie najstarszych badanych (ponad 55 lat). Popularność telefonii komórkowej sprawiła, że staliśmy się dostępni dla innych użytkowników, w tym także całkiem obcych nam osób. Aż 61,77 proc. badanych odbiera wszystkie rozmowy przychodzące, a tylko co czwarty ankietowany stosuje selekcję i odbiera wyłącznie połączenia od znajomych. Popularność telefonii komórkowej sprawiła, że staliśmy się dostępni dla innych użytkowników, w tym także całkiem obcych nam osób. Aż 61,77 proc. badanych odbiera wszystkie rozmowy przychodzące, a tylko co czwarty ankietowany stosuje selekcję i odbiera wyłącznie połączenia od znajomych.

Chociaż telefon komórkowy jest narzędziem codziennego użytku, to prawie 56 proc. respondentów ma różne obawy dotyczące korzystania z niego. Spośród zaproponowanych w ankiecie odpowiedzi badani mogli wybrać jedną. Najczęściej wskazywali niekorzystny wpływ komórki na zdrowie (21,36 proc.), następnie na szkody dla budżetu domowego (13,75 proc.) oraz rozluźnienie więzi (13,44 proc.). Najmniej osób obawia się, że telefon komórkowy kradnie czas (4,96 proc.) lub że rodzi pokusy (2,35 proc.). Obawę związaną ze szkodliwym wpływem komórki na zdrowie najczęściej wskazywały osoby (20,67 proc.), które deklarowały, że wolą kontaktować się osobiście niż przez telefon.

Na podstawie zebranych danych zaryzykować można nawet stwierdzenie, że część osób jest uzależniona od telefonu – 65 proc. spośród tych, którzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, odbiera każde przychodzące połączenie. Większość ludzi nie dostrzega zagrożenia w używaniu telefonu. Za to ¾ badanych telefon kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. I nie ma się co dziwić – mając telefon, możemy przecież w razie wypadku zadzwonić po pomoc, szybko zareagować, sprawdzić coś w internecie.

W badaniu Sondażowni Charaktery pytano respondentów o sposoby korzystania z telefonów komórkowych. Uczestniczyło w nim 2299 internautów, którzy są użytkownikami portalu www.charaktery.eu.

źródło: www.charaktery.eu

Kan