Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Opinie ekspertów, Taryfy, Taryfy komórkowe-RLaH: Plus wysyła SMS z ostrzeżeniem – komentarz Plusa

RLaH: Plus wysyła SMS z ostrzeżeniem – komentarz Plusa

Roaming RLAH – komentarz Plusa

Jak już informowaliśmy, także Polkomtel, operator sieci Plus Plus rozpoczął wysyłkę SMS-ów do klientów którzy łamią warunki Polityki Uczciwego Korzystania z roamingu UE. Nie oznacza on natychmiastowego naliczania dodatkowych opłat. Te pojawią się dopiero, jeśli w ciągu dwóch tygodni od otrzymania SMSa klient nie zmieni sposobu korzystania z usług w Roamingu Regulowanym – poinformował Telix.pl Arkadiusz Majewski Starszy Specjalista Dział Komunikacji Korporacyjnej sieci Plus.

Podstawą do podjętych przez nas działań jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii, a informacje dotyczące wysokości dodatkowych opłat wraz z innymi postanowieniami Polityki Uczciwego Korzystania znajdują się w cennikach taryf dostępnych na naszej stronie internetowej.

Zgodnie z Polityką Uczciwego Korzystania z Roamingu UE operator może stosować mechanizm obserwacji w celu ustalenia ewentualnego niewłaściwego lub niestandardowego korzystania przez abonenta z następujących usług: wykonywane lub odebrane połączenia głosowe, wysyłane wiadomości SMS, wysyłane wiadomości MMS, transmisja danych w roamingu w Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie (tzw. Roaming Regulowany), a okres obserwacji wynosi cztery miesiące.

Niewłaściwe lub niestandardowe korzystanie z usług w Roamingu Regulowanym może polegać na:

 • przeważającym korzystaniu przez abonenta z Roamingu Regulowanego, wykraczającym poza okresowe podróże, oraz obecności abonenta w państwach objętych Roamingiem Regulowanym przez więcej niż połowę 4–miesięcznego okresu obserwacji,
 • długim okresie nieaktywności w Polsce karty SIM użytkowanej głównie, a nawet wyłącznie, w Roamingu Regulowanym, lub
 • aktywowaniu i korzystaniu kolejno z wielu, kart SIM przez tego samego abonenta w ramach Roamingu Regulowanego.

Klienci, którzy zgodnie z powyższym niewłaściwie bądź niestandardowo korzystali z usług Roamingu Regulowanego otrzymują w tej sprawie stosowny komunikat SMS. Nie oznacza on natychmiastowego naliczania dodatkowych opłat. Te pojawią się dopiero, jeśli w ciągu dwóch tygodni od otrzymania SMSa klient nie zmieni sposobu korzystania z usług w Roamingu Regulowanym.

Powiadomienia o możliwości naliczania dodatkowych opłat otrzymują obecnie dwie grupy klientów. Pierwszą są klienci, którzy równocześnie spełnili dwa warunki: ponad połowę czasu 4-miesiecznej obserwacji spędzili w Roamingu Regulowanym, czyli byli poza Polską oraz więcej korzystali z usług w Roamingu Regulowanym niż z usług w Polsce. Druga grupa to klienci z reguły długiej nieaktywności karty SIM w Polsce, czyli tacy, którzy korzystali z karty SIM głównie lub wyłącznie w Roamingu Regulowanym.

Arkadiusz Majewski
Starszy Specjalista
Dział Komunikacji Korporacyjnej

KanAutor |2017-11-10T11:43:04+02:0010 listopada 2017 11:43|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Taryfy, Taryfy komórkowe|Tagi: , , |9 komentarzy

9 komentarzy

 1. Lika 10 listopada 2017 w 10:52 - Odpowiedz

  To się nazywa prawidłowe podejście do tematu. Brawo Plus. Dzięki za komentarz

 2. lesiobe 10 listopada 2017 w 12:29 - Odpowiedz

  Brawo plus i play .Oto jak pozbyć się klienta ,który korzysta z telefonu tak jak sobie operator nie życzy:) Przeniesienie numeru nie jest opcją skomplikowaną . Nowy SIM wyśle pocztą rodzina z kraju, a trole z plusa się cieszą i wystawiają bałwochwalcze komentarze . Tylko nikt nie przewiduje ,że sporo z tych klientów wróci do kraju .

 3. Wesa 10 listopada 2017 w 17:28 - Odpowiedz

  No tak, psy wieszacie na Plusie, a Play czyni to samo. Orange też zapowiada, a T-Mobile się zastanawia.

 4. Argon 10 listopada 2017 w 20:27 - Odpowiedz

  @wesa @lesiobe
  Bo nikt nie będzie dokładał do polskich buców którzy nie potrafią korzystać z produktu zgodnie z przeznaczeniem. Janusze powyjeżdżali w Świat a nie stać ich by kupić miejscowy starter bo 2 funciaki drożej.
  Operatorzy ścigają taką patologię. I słusznie!
  Większość jakoś potrafi korzystać z udogodnień RLaH zgodnie z zasadami.

  • Zero 10 listopada 2017 w 20:43 - Odpowiedz

   Pytanie tylko kto wymyślił że państwo ma do nich dopłacać. Dlaczego ja który nie wyjeżdżam za granicę ma płacić tym którzy jeżdżą. A tak to wygląda gdy rząd dofinansuje operatorom roaming. Pamiętajcie że to z waszych podatków.

  • Defqon1 10 listopada 2017 w 21:04 - Odpowiedz

   A powiedz mi ile, kosztuje minuta wykonanego z Polski na zagraniczny numer?
   Przecież logiczne, że jak mam Polski SIM za granica nikt nie płaci kolosalne kwoty, dzwoniąc z Polskiego SIM-a na Polski SIM w roamingu.

 5. lesiobe 10 listopada 2017 w 20:54 - Odpowiedz

  @Argon do polskich buców dokładają zagraniczne buce przybywające do Polski i dzwoniące do swoich krain . To jest pitolenie o wyciągnięcie kasy i nic poza tym . Nie zamierzam dokładać moich podatków do szemranych interesów pana S .

  • Argon 12 listopada 2017 w 18:32 - Odpowiedz

   Przecież nie chodzi tu o tylko o Soloża. Wszystkie opy tak robią, albo w najbliższym czasie zaczną. Państwo nie ma z tym nic wspólnego. Chodzi o to żeby opy z osób które, łamią warunki ustawy UE sciągać „karę” i nie tracić na cwaniakach. To obowiązuje we wszystkich krajach.

  • lesiobe 13 listopada 2017 w 12:11 - Odpowiedz

   @ Argon Wszyscy operatorzy nie zarabiają tak jak kiedyś i chodzi o to aby wyeliminować dotacje państwowe do „biednych” opów. W tym,że ktoś korzysta z telefonu za granicą tak samo jak w kraju nie widzę żadnego cwaniactwa, natomiast widzę ,że operatorom żal dupę ściska ,że nie zarabiają na połączeniach międzynarodowych ,które przy okazji są u nas wyjątkowo drogie. Zapewniam Cię ,że ,,cwaniactwo” kupi sobie nową kartę i dalej będzie dzwonić .Rozwiązania siłowe nigdy nic dobrego nie przyniosły .Szkoda tylko ,że niektóre OPy o tym nie wiedzą. Dla mnie cwaniactwem jest dopominać się o dotacje i włączać płatny roaming . Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Opki nie poniosły żadnych strat tylko mniej wyskubią

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.