W siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej odbyło się spotkanie z przedstawicielami operatorów telefonii komórkowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech operatorów, tj. Polkomtela (Plus), Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile), P4 (Play) oraz Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (Orange). Urząd Komunikacji Elektronicznej reprezentowali pracownicy Departamentu Rozwoju Infrastruktury oraz Departamentu Hurtowego Rynku Telekomunikacyjnego.

Otwierając spotkanie, Prezes UKE, Anna Streżyńska, podziękowała za przyjęcie zaproszenia do udziału w obradach, wskazując jednocześnie trzy zasadnicze cele spotkania:

    – zaprezentowanie i omówienie stanu zaawansowania inwestycji przewidzianych porozumieniami inwestycyjnymi zawartymi w czerwcu ub. roku;

    – omówienie problemów, z którymi mają do czynienia operatorzy na etapie projektowania i realizacji inwestycji;

    – przedstawienie propozycji oraz zaplanowanie dalszych działań, poprawiających jakość współpracy zainteresowanych stron: mieszkańcy, władze samorządowe, operatorzy.

Podczas obrad uczestnicy spotkania potwierdzili, że co do zasady inwestycje, rozpoczęte w połowie 2011 r., a finansowane ze środków zgromadzonych zgodnie z porozumieniami z nadwyżki opłaty MTR od początku 2011 r., przebiegają zgodnie z planem.

Przedstawiciele operatorów kolejno prezentowali problemy, z którymi borykają się w procesie projektowania i realizacji inwestycji oraz najtrudniejsze do pokonania bariery, wstrzymujące lub uniemożliwiające wręcz realizację inwestycji.

Są to mianowicie:

    – problemy natury formalno – prawnej, wynikające z niejednoznacznej interpretacji zapisów ustaw, często wykluczających się lub pozostawiających duży margines uznaniowości dla opiniujących dokumentację projektową jednostek administracji państwowej i samorządowej; do tej kategorii należy zaliczyć także niestabilność wydanych decyzji lokalizacyjnych w dalszych instancjach oraz nieuzasadnione wydłużanie terminów uzgadniania dokumentacji.

    – problemy natury społecznej, związane z nieufnością lokalnych społeczności do badań i informacji o oddziaływaniu na środowisko fal elektromagnetycznych emitowanych przez stacje nadawcze operatorów telefonii komórkowej.

Jednocześnie bardzo częste są sytuacje, gdy z tej samej miejscowości, w której nie dopuszczono do lokalizacji stacji bazowej, przychodzą do operatorów i Prezesa UKE skargi na zasięg i jakość usług komórkowych.

Na spotkaniu omówiono te przypadki, w których z powodów braku możliwości lokalizacji stacji bazowej w miejscowościach znajdujących się w porozumieniach inwestycyjnych, zachodzi konieczność przeniesienia inwestycji do miejscowości z listy rezerwowej ilub przesunięcia terminu zakończenia inwestycji. Jednocześnie do 125 gmin objętych porozumieniami inwestycyjnymi rozesłane zostały po spotkaniu informacje o podjętych inwestycjach i ich znaczeniu dla mieszkańców. Przypomnieć bowiem trzeba, że listy inwestycji powstały w wyniku gromadzenia przez Prezesa UKE sygnałów społeczności lokalnych.

Kolejne spotkanie poświęcone tej tematyce zostało przewidziane na koniec lutego br.

źródło: UKE

Kan