Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych oraz przedstawiciele Telewizji Polskiej S.A i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim list intencyjny dotyczący deklaracji współpracy GOPR w zakresie Regionalnego Systemu Ostrzegania.


Regionalny System Ostrzegania to system oparty o nowoczesne technologie. Dziś komunikaty RSO dostępne są w bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO na smartfony i tablety, w programach TVP oraz w telegazecie, a ponadto w telewizji hybrydowej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz drogą sms – powiedział minister Andrzej Halicki.

Zaznaczył także, że dotychczas nie było potrzeby użycia funkcji sms, która jest zastrzeżona wyłącznie dla najistotniejszych komunikatów i ostrzeżeń, dotyczących takich zagrożeń jak np. powódź, zagrożenie epidemiologiczne czy biologiczne.

RSO i gminny system alarmowy SMS mogą się uzupełniać

W pierwszym półroczu 2015 roku dzięki RSO przekazano prawie 2500 powiadomień i ponad 540 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna RSO (do końca lipca tego roku) miała prawie 270 tys. pobrań. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły przede wszystkim: ostrzeżeń meteorologicznych (np. upały, silny wiatr, burze), hydrologicznych (np. stany wodowskazów) czy informacji drogowych (np. korki, objazdy).

RSO to ułatwienie dla mieszkańców regionu zagrożonego na przykład klęską żywiołową. Ale nie tylko, bo już dziś Regionalny System Ostrzegania wspomaga pracę służb, o czym mogliśmy się niejednokrotnie przekonać – dodał szef MAC.

Cieszę się, że do Regionalnego Systemu Ostrzegania dołączają kolejne służby. Dziś grono partnerów RSO powiększyło się o Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – powiedziała Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. – Wierzę, że wkrótce wśród partnerów systemu RSO pojawią się kolejne.

Zdaniem Jana Łuszczewskiego, prezesa Zarządu Głównego GOPR „tam, gdzie w górach dzieje się coś dobrego – tam GOPR powinien być partnerem”. – Mamy szeroką wiedzę o tym, co się dzieje w górach i będziemy ją wszystkim przekazywać – zapewnił.

Małopolski Regionalny System Ostrzegania w 2014 r. wygenerował 203 komunikaty (z czego 18 miało status ostrzeżenia), a w roku 2015 – 213 komunikatów (w tym 12 ze statusem ostrzeżenia). Dotychczas w małopolskim RSO łącznie zamieszczono 416 komunikatów. Najwięcej informacji dotyczyło sytuacji hydro-meteorologicznej – 187 komunikatów w 2014 r. i 159 – w roku bieżącym.

Jak to działa

Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania od 1 stycznia każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych, a od 1 lipca tego roku istnieje także możliwość powiadamiania sms.

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3: programach ogólnopolskich (TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka) w telegazecie od str. 190, telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430), telewizji hybrydowej. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora (pasek DVB). Ostrzeżenia dostępne są także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Jak działa RSO i jak się zarejestrować?

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

źródło: MAiC

Kan