Jesteś tutaj:-, Newsy, Rozrywka, Top7-Najpoularniejsze strategie w Pokerze

Najpoularniejsze strategie w Pokerze

Gry online stają się coraz bardziej popularne. Oprócz rozgrywek zręcznościowych, strategii i strzelanek takich jak Fortnite czy Starcraft, możemy też zagrać w bardziej „tradycyjne” gry karciane.  Wcześniej opisaliśmy zasady i strategie gry w ruletkę, teraz opisujemy inną bardzo popularną grę, czyli Pokera.

Najpopularniejsze strategie w pokerze

Poker to gra, obok której nie można przejść obojętnie, zwłaszcza w kasynie stacjonarnym. Ten klasyk to absolutne must-play, a rozgrywka jest pełna emocji, mimo iż gracze nie mogą dać tego po sobie poznać. Czym jest poker i jak grać, aby wygrać?

Vademecum pokerzysty, czyli zasady gry

Poker to gra na jedną talię (52 karty), której celem jest skompletowanie najlepszego układu. Gracze otrzymują określoną ilość kart w zależności od odmiany gry. Po każdym rozdaniu krupier przyjmuje zakłady. W tej grze liczą się nie tylko same karty, ale przede wszystkim umiejętność blefowania. Uczestnik z najsłabszym układem (lub jego brakiem) ma równe szanse na wygraną, co gracz, który skompletował fula czy strita.

Blef w pokerze można traktować jako jedną ze strategii. Jeśli gracz potrafi „oszukać” pozostałych i zmusić ich do spasowania, będzie na wygranej pozycji bez względu na układ kart. Jest to również ryzykowna taktyka, ponieważ gracze mają prawo sprawdzić, czyli wyrównać stawkę w puli, a osoba z najsilniejszym układem wygrywa rundę.

Poker zasady nie są trudne, a nauczenie się ich nie zajmuje więcej niż pół godziny. W każdej rundzie gracz może zagrać na jeden z sześciu sposobów:

  • pasując, czyli rezygnując całkowicie z dalszej gry, co oznacza również utratę postawionych wcześniej żetonów
  • czekając – gracz nie robi nic, czeka na ruch pozostałych uczestników
  • sprawdzając poprzez wyrównanie stawki w danej rundzie
  • stawiając pierwszy zakład w danej rundzie
  • podbijając stawkę, co zmusza pozostałych gracz do wyrównania lub spasowania
  • grając va banque – stawiając wszystkie swoje żetony do puli

Opanowanie samych reguł gry jednak nie wystarczy, gracz musi poświęcić sporo czasu, aby dopracować strategię i blef. One bardzo często stanowić będą ostatnią deskę ratunku. Niemniej jednak rozgrywka w pokera jest niezwykle wciągająca zarówno w kasynie stacjonarnym, jak i tym online.

Układy kart

W pokerze istnieje 10 podstawowych układów kart, które różnią się „mocą”, a każdy z nich posiada określoną liczbę możliwych wersji. Im mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego układu, tym jest on silniejszy.

Poker królewski

Najsilniejszy układ, którego prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi ok. 0,000154%. Zawiera karty od asa do dziesiątki i posiada 4 możliwe układy (jeden układ w każdym z 4 kolorów).

Poker

To nic innego jak strit w jednym kolorze. Posiada 36 możliwych układów, a prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi ok. 0,001385%.

Kareta

Kareta to cztery karty, które posiadają tę samą wartość, np. cztery dziesiątki. W tym wypadku prawdopodobieństwo jest wyższe i wynosi ok. 0,024%. Możliwe są 624 układy.

Ful

Składa się na niego trójka (trzy karty o tej samej wartości) i para (dwie karty o tej samej wartości). Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia – 0,144% i 3,774 możliwe układy.

Kolor

Polega na zebraniu pięciu kart w tym samym kolorze, które nie są kolejnymi kartami w talii. Możliwych jest 5108 układów, a prawdopodobieństwo wynosi 0,197%.

Strit

Pięć kolejnych kart w talii o różnym kolorze (przynajmniej jedna inna). Posiada aż 10,200 układów i prawdopodobieństwo wynoszące ok. 0,392%.

Trójka

Trójka jest wtedy, gdy gracz skompletuje trzy karty o tej samej wartości. Dostępnych jest 54,912 układów, szansa na wystąpienie wynosi ok. 2,113%.

Dwie pary

Układ składający się z dwóch par, np. dwie dwójki i dwie piątki. Dwie pary mają stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia – 4,754%, a ilość układów wynosi 123,552.

Para

Czyli dwie karty posiadające tę samą wartość. Prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi aż 42,257%, a liczba możliwych układów to 1,098,240.

Wysoka karta

Najsłabszy układ w pokerze. W przypadku remisu decyduje o tym, który z graczy wygrywa na podstawie najwyższej karty. Prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 50,118%, a ilość możliwych układów to 1,302,540.

Strategie

W pokerze istnieją dwa główne style gry: tight i loose. Styl tight to rozgrywka bardziej selektywna (konserwatywna), w której gracz nie gra wszystkimi rękami, ponieważ jest w stanie zauważyć flopa. Wówczas w pierwszej kolejności pozbywa się słabych kart. Jeśli dobrane karty nie dają mu szans na wygraną, gracz po prostu pasuje. W stylu tight uczestnik wie, kiedy ryzykować, a kiedy zrezygnować. Styl tight cechuje granie tylko silnymi kartami, a pasowanie, gdy są one słabe.

Z drugiej strony mamy do czynienia ze stylem loose, który gracze określają jak styl lekkomyślny. Uczestnik nie zwraca uwagi na wartość kart i zwykle gra wieloma kartami, nie będąc w stanie rozpoznać flopa. Styl ten jednak ma swoje zalety – gracz nie boi się ryzykować, dzięki czemu ma szansę wygrać większe pieniądze. Doświadczeni, profesjonalni gracze podczas rozgrywki w pierwszej kolejności starają się znaleźć graczy tight, aby odebrać im wszystkie żetony, ponieważ ci boją się ryzyka. Dopiero później „polują” na graczy loose.

Mówi się, że najlepiej jest stosować styl mieszany, czyli raz grać tight, raz loose. Taka strategia ma na celu zmylić gracza, a także zwiększyć szanse na wygraną. Analiza całej rozgrywki oraz ruchów innych graczy pomaga w obraniu odpowiedniej taktyki. Poker to gra strategiczna, dlatego znajomość zasad oraz różnych stylów i schematów gry pozostałych uczestników jest kluczem do sukcesu.

 Autor |2019-01-28T10:18:01+02:0028 stycznia 2019 09:35|Kategorie: Gry, Newsy, Rozrywka, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.