Najbardziej gadżeciarski rynek urządzenia, które będzie, tak jak Walkman, zalążkiem oraz awangardą linii produktów, które zamieszają na rynku telefonów komórkowych oraz będą wyznaczać trendy dla wszystkich graczy na tym rynku.
Współczesne smartphone’y coraz bardziej zaczynają przypominać pod względem osiągów komputery osobiste, co niestety nieraz wiąże się ze wzrostem ich rozmiarów, uciążliwością użytkowania w kontekście pierwotnego zastosowania (czyli prowadzenia rozmów), a także energożerności, czeko efektem jest konieczność praktycznie codziennego ładowania telefonu.
Sony W@tch’n’GO ma przełamać ten niekorzystny trend poprzez – kompaktowe rozmiary, dywersyfikację sposobów dostarczania energii oraz duże możliwości personalizacji. Dzięki możliwości zastosowania elastycznego wyświetlacza, energooszczędnego oraz o wysokiej odporności na uszkodzenia, Sony W@tch’n’GO może być wykorzystywany w dwóch formach – A) forma kompaktowa – zegarek oraz po rozłożeniu jako B) forma smartphone’owa
A) Forma kompatkowa – zegarek
– Sony W@tch’n’GO dzięki elastycznego wyświetlaczowi jest złożony i umieszczony w specjalnej kopercie zegarkowej, która umożliwia noszenie go na ręce.
Sama koperta daje duże możliwości konfiguracyjne, gdyż może być sprzedawana w różnych kolorach i wersjach, np. różowa – dla nastolatek, czy też aluminiowo-skórzana w wersji dla osób ceniących elegancję.
– W centralnym miejscu wyświetlacza znajduje się zegar, który możemy nofigurować wg upodobań. Tło (pozostała część wyświetlacza) może być czasowo odłączane, aby oszczędzać energię. Ewentualnie możemy część wyświetlacza zaprogramować, aby wyświetlał newsy lub powiadomienia e-mail czy też z portali społecznościowych. Poprzez zastosowanie żyroskopu – wyświetlacz oraz tarcza zegarka są wyświetlane horyzontalnie, aby ułatwić czytelność treści. Odbiór oraz prowadzenie rozmów odbywać się może przez zastosowanie słuchawek bezprzewodowych lub poprzez przyłożenie dłoni to policzka, jak to bywa przy klasycznych telefonach komórkowych.
B) Po wyjęciu telefonu z koperty zegarkowej, telefon rozkłada się multiplikując swoje rozmiary. Po prawej stronie można zaobserwować ramkę, która kryje baterię, kartę SIM oraz serce telefonu oraz układ zasilania telefonu za pomocą ruchu kinetycznego, na podobnej zasadzie jak w japońskich zegarkach firmy SEIKO (możliwa współpraca SONY z SEIKO w tej dziedzinie).
Cały mechanizm telefonu jest wodoodporny (na wypadek, gdyby użytkownik myjąc ręce zapomniał ściągnąć Sony W@tch’n’GO z ręki), ładowanie sieciowe odbywa się bezstykowo, podobnie jak w elektrycznych szczoteczkach do zębów.
Na unikatowe cechy telefonu, poza jego formą, składają się:
1) Źródła zasilania – ładowanie kinetyczne, poprzez normalne codzienne czynności wykonywane rękoma, bezstykowe ładowanie telefonu z gniazdka oraz przez panele słoneczne wbudowane w elementy garderoby, które również przesyłają energię do Sony W@tch’n’GO. Zastosowane komponenty – procesor, układ graficzny oraz wyświetlacz są energooszczędne, większość energii jest pochłaniana przez układy nawiązujące połączenia z sięcią – LTE. Doładowywanie sieciowe Sony W@tch’n’GO wydaje się być konieczne, ale nie częściej niż 1/ tydzień.
2) Możliwości personalizacyjne – wymienność kopert zegarkowych, dających nieograniczone możliwości designerskie a do tego możliwość zastosowania kompatybilnych urządzeń peryferyjnych np. – miernik pulsu (wbudowany w kopertę zegarkową), który w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, może pełnić rolę naszego osobistego trenera, czy to w trakcie joggingu czy też wycieczek rowerowych.
3) Komunikacja. W większości bezprzewodowa – bezstykowo możemy podłączać się do naszego TV Sony Bravia czy też do przenośnych projektorów, aby dzielić się multimediami ze znajomymi. Komunikacja z innymi urządzeniami
- – również bezprzewodowo za pomocą DLNA/2022 lub też Bluetooth X.0.
4) Klawiatura – ekranowa, typu QWERTY, w czasie uruchamiania aplikacji PLAYSTATION, zamienia się w kontroler jak do konsoli, z charakterystycznym układem klawiszy sterujących.
5) Wyświetlacz – dotykowy, elastyczny, odporny na zarysowania i upadki z małej wysokości, z możliwością wyłączania pól wyświetlacza w celu oszczędności energii, system Bravia X.O umożliwiający jak najlepsze odwzorowanie kolorów, w każdych warunkach oświetlenia z szerokimi kątami widzenia. Rozdzielność wyświetlacza nie ulegnie rewolucyjnej zmianie, gdyż osiągnięto 5 lat wcześniej barierę rozdzielczości, w której kolejne piksele są nierozróżnialne dla ludzkiego oka.
6) Standardowo 2 kamerki – do wideorozmów w jakości Super HD oraz do kręcenia filmów i wykonywania zdjęć. W Formie zegarkowej, istnieje tylko możliwość wykonywania wideorozmów, druga kamera nieczynna, aby w sposób niepostrzeżony nie naruszać prywatności osób trzecich.
7) System operacyjny – własny SONY oparty o szkielet systemu operacyjnego innego dostawcy np. Android, w pełni dostosowany do funkcji i możliwości sprzętu Sony W@tch’n’GO.
8) Gromadzenie danych – w chmurze i w pamięci wewnętrznej telefonu.
9) Muzyka – aplikacja SONY Walkman, w połączeniu ze słuchawkami bezprzewodowymi SONY, oraz korektorami dźwięku, pozwala dostroić dźwięk, tak aby jak najlepiej brzmiał w parametrach słuchawek i zaspokoił nawet wybrednych miłośników muzyki. Format plików muzycznych – preferowany AAC+ lub FLAC X.0 generacji, oferujący najwyższą jakość dźwięku.
10) Sterowanie – dotykowo oraz głosem – dzięki posiadanej sztucznej sieci neuronowej Sony W@tch’n’GO jest w stanie wykonać polecenia i rozpoznać potrzeby użytkownika.
Alternatywnie – forma kompaktowa, zegarkowa może posiadać włączony inny system operacyjny, który pozwoli zaoszczędzić więcej energii. Dopiero rozłożenie do formy smartphonowej wiązałoby się z uruchomieniem pełniejszej wersji systemu. Na podobnej zasadzie co przycisk Quick WEB w laptopach VAIO, w których przeglądarkę opartą na Linuxie można uruchomić w ciągu <10 sekund bez konieczności startowania systemu operacyjnego.
Michał Szubiga
Zostaw komentarz