Najbardziej gadżeciarski telefon komórkowy
Jak rysuje się przyszłość w świecie smartphonów ? Czy czeka nas ewolucja czy rewolucja ?
Historia pokazuje ,że tempo rozwoju nie tylko rynku mobilnego jak i całej branży elektroniki użytkowej jest ogromne .Jednak jedno wydarzenie zmieniło cały rynek smartphonów na zawsze.
Każdy kto choć trochę interesuje się elektroniką użytkową na pewno wie co stało się w piątek 29-go czerwca 2007. Tak, Apple wypuściło do rąk klientów swój najnowszy produkt pod jakże innowacyjną nazwą – iPhone. Oczywiście jak to bywa z takimi produktami kolejki ustawiały się na wiele godzin przed otwarciem sklepów, które zostały otwarte o godzinie 18 czasu lokalnego w danym mieście, co samo w sobie było jakąś nowością.
W piatęk miało miejsce wiekopomne wydarzenie i stało się coś co myśle odmieni sposób w jaki korzystamy z urządzeń elektronicznych. Nowy interfejs dotykowy przynosi tą rewolucję. Jako urządzenie pierwszej generacji ma jeszcze wiele wad jak i niedociągnięć, ale to akurat jest cecha charakterystyczna dla „1st genów”. Nie ma jednak co narzekać i należy docenić fakt iż Apple kolejny raz sprawia, że cały swiat elektroniki jest pełen zachwytu i podziwu, a marketingowcy mogą tylko i wyłącznie uczyć się od Appla jak sprzedaje się swoje produkty co do ostatniej sztuki.Tak właśnie można powspominać wydarzenia z 2007 roku , gdy dla wielu iPhone był czymś co odmieniło dzisiejszą rzeczywistość „smartphonową”. Chociaż były takie wydarzenia wcześniej jak naprzykład : Sony Ericsson K750i który jako pierwszy oferował soczewke z automatyczną ostrością (z ang. Auto-focus)
i niespotykaną w ówczesnym czasie – jakością zdjęć .Kolejnym przykładem może być model K800 ,który oferował poraz pierwszy prawdziwą ksenonową lampe błyskową w telefonie.
Jednak spójrzmy w przyszłość . Przyszłość być może , przyniesie nam smartphony które będą
zastępowały m.in.tablety ze względu na dynamiczną zmianą przekątnej wyświetlacza dostosujący się
do potrzeb użytkownika , konsole do gier poprzez przesyłanie stumieniowo obrazu 1080p i dzwięku Dolby oraz sterowanie gier ruchem ciała czy komputer poprzez obsługe hologramem.
Stopień miniaturyzacji dotrze do takiego stopnia , że nie będziemy zmuszeni nosić sztywnej obudowy a giętką materie jak kartka papieru , niezwykle wytrzymałą i pozwalającą wyginać w różne kształty.
Smartphony będą posiadały moc obliczeniową dzisiejszych komputerów , sterowanie nimi odbywać się będzie naszym głosem tak jakbyśmy rozmawiali z znajomym . Lecz czy taka wizja telefonów komórkowych będzie przez wszystkich dotychczasowych użytkowników akceptowalna ? A co z osobami , którym nie zależy na ogromnych możliwościach czy z rożnych przyczyn mające problemy z obsługą tych urządeń ? Dla takich osób będą rozwijane sposoby wsparcia np. Dla osób nie widzących asystent głosowy , dla nie dosłyszących powiadomienia wyświetlające się na specjalnej soczewce w oku .W obecnej chwili tworzy się smartphony mające coraz cieńsze obudowy , mające dwurdzeniowe mobilne procesory ,pamięć ram sięgającą jednego gigabajta czy wyświetlacze mające nawet 5,3 cala.
Największym problemem który powinnien być wkrótce rozwiązany to bateria . Technologia wytwarzania ogniw nie zmieniła sie od kilku lat . Zwiększa sie pojemność baterii ale nie wprost proporcjonalnie do zużywanej energi przez urządzenia mobilne . Przyszłością są telefony wyposażone w panele słoneczne , baterie zasilane kinetycznie .Dużą role odgrywają ciągle unowocześniane systemy operacyjne , tworzenie nowych i zaawansowanych aplikacji , gier czy złożone intefejsy użytkownika.Rewolucja tak naprawde może być już „za chwile” ponieważ technologie są na stadium laboratoryjnych badań lecz gdy uda się zmiejszyć koszty produkcji na masowa skale , smartphony przejdą w nową ere , ere smartphonów jako centra multimedialne i wyglądzie znacznie różniącym się niż dotychczas .
Adrian Kalinowski
Zostaw komentarz