Artykuł sponsorowany

Kiedy myślimy o stworzeniu własnej strony internetowej, pierwsze, co przychodzi do głowy, to pytanie o kwestie techniczne. W jaki sposób sprawić, by kawałek Internetu stał się nasz? Tutaj przychodzi nam z pomocą hosting.

Hosting, czyli udostępnianie serwera

Słowo host z języka angielskiego oznacza gospodarz. W języku informatycznym wskazuje na usługę polegającą na zarezerwowaniu sobie miejsca w danym systemie oprogramowania (na serwerze). Na tym w gruncie rzeczy polega działanie Internetu. Serwer udostępnia innym komputerom zasoby (bazy danych, pliki). Na takiej zasadzie działają blogi oraz sklepy internetowe, gdzie plikami mogą być materiały wideo, w bazach danych pojawiać się produkty. Serwer musi mieć pojemne dyski twarde, aby poprawnie działać, a także posiadać zabezpieczenia (serwery muszą chronić hasła i dane personalne użytkowników). Jednym z podstawowych i darmowych usług polegających na hostingu jest WordPress.

Usługa WordPress

W dużym skrócie, WordPress już od niemal dwudziestu lat umożliwia użytkownikom Internetu blogowanie. Blogi – czy też własne strony internetowe – są fantastycznym sposobem, aby dzielić się z czytelnikami pasjami i mówić o swoich sukcesach, a tym samym tworzyć zaangażowaną społeczność gotową kupować nasze produkty i usługi (książki, rękodzieła, materiały szkoleniowe, kursy i webinaria). WordPress to popularny system do tworzenia stron WWW, ciesząc się dużym poważaniem wśród blogerów i biznesmenów. Więcej informacji o innych możliwościach usługi WordPress przeczytamy tu: https://www.nazwa.pl/wordpress/.

Dlaczego warto pomyśleć o WordPress?

Z racji swojej popularności WordPress gromadzi wokół siebie liczną grupę blogerów i czytelników, którzy od strony praktycznej mogą śledzić aktualizacje systemowe, nowe wtyczki i udogodnienia, a co za tym idzie poznawać je, oswajać się z nimi i stosować. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę proste pytanie: WordPress jak zrobić szablon?, wyświetli nam się mnóstwo stron i materiałów wideo tworzonych przez zaangażowanych użytkowników systemu. Ogromna ilość darmowych materiałów oraz możliwość porozmawiania z bardziej doświadczonymi blogerami (na przykład na forach czy mediach społecznościowych) pozwala na szybki przepływ informacji, szkolenie się i coraz lepsze zarządzanie witrynami utworzonymi w oparciu o WordPress. Początkujący szybko uzyskają pomoc. Musimy tylko pamiętać o istotnej rzeczy – aby zawężać wyniki wyszukiwania do ostatnich dwunastu miesięcy. WordPress, tak zresztą jak każdy inny system hostingowy czy platforma, lubi się rozwijać, zatem poradniki sprzed dwóch lat mogą nie być już aktualne. Zaletą WordPress jest jego intuicyjność. Trzeba oczywiście poświęcić kilka godzin na przeklinanie i wypróbowanie poszczególnych funkcji, ale ich nauczenie się nie powinno zająć wiele czasu. Zresztą, jeśli planujemy stworzyć stronę WWW przeznaczoną do celów marketingowych, handlowych, promocyjnych, najpierw warto stworzyć bloga na próbę: zaznajomić się z kokpitem, z możliwościami edycji i ustawień, pobawić się z grafiką. Czas spędzony na przetestowaniu WordPressa zaowocuje, bo uchroni nas przed popełnieniem podstawowych błędów.

Media społecznościowe czy WordPress?

Wielu może zadać pytanie, czy nie lepiej budować markę na mediach społecznościowych, których obsługa ogranicza się do kilku kliknięć. Media społecznościowe są niezwykle przydatne, jednak jeśli poważnie myślimy o założeniu marki, media te powinny służyć nam jako kanały reklamujące główną stronę, co wynika ze specyfiki poszczególnych platform internetowych opierających się w dużej mierze na przeskakiwaniu między krótkimi filmikami i ich lajkowaniu. Na medium społecznościowym nie zamieścimy dłuższych ogłoszeń czy treści, ponieważ tu liczy się prostota. Niekiedy słowa trzeba zamienić na hasztag bądź emotikonę. Co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie przekazać bardziej abstrakcyjnych treści. Z tego powodu zaleca się, aby każda strona miała jedno (maksymalnie dwa) kanały służące do jej promocji. Przy takim zarządzaniu biznesem na wielu płaszczyznach pomocny może okazać się więc hosting, który usprawnia cały proces. Więcej na jego temat znajdziemy m.in. tutaj: https://www.nazwa.pl/hosting/.