Firmy OPPO, Swisscom i Ericsson podjęły działania w celu realizacji kolejnego etapu rozwoju sieci 5G w Europie. W ich wyniku udało się przeprowadzić pierwsze transmisje danych i połączeń głosowych wykonanych za pośrednictwem komercyjnej samodzielnej sieci 5G w Brnie. Do nawiązania połączeń wykorzystano rozwiązania sieciowe 5G Radio Dot System, 5G Core, IMS i urządzenia OPPO 5G.

Wszystkie aktywne sieci 5G w Europie są obecnie obsługiwane w trybie pracy, który nie jest samodzielny. Oznacza to, że choć gwarantują większą prędkość transmisji danych, ich sygnał opiera się na bazowej sieci 4G. Prognozuje się, że większość, a nawet wszystkie istniejące niesamodzielne sieci 5G będą stopniowo przekształcane w sieci zdolne do pracy w trybie samodzielnym, co zagwarantuje szybsze połączenia i natychmiastowy dostęp do szerokiego pasma częstotliwości 5G.

 

Sieć pełnych możliwości

Dzięki funkcjom zmniejszającym opóźnienia i rozwiązaniom umożliwiającym plasterkowanie sieci na całej linii komunikacji (end-to-end) elastyczna samodzielna architektura sieciowa 5G stworzy szereg nowych możliwości dla innowacyjnych sposobów wykorzystania potencjału sieciowego – takich jak rzeczywistość rozszerzona i wirtualna (AR/VR), inteligentne zakłady produkcyjne i pojazdy połączone. Podjęta w ostatnim czasie przez marki inicjatywa w dużej mierze przybliża do pełnego wdrożenia samodzielnej architektury sieciowej 5G w skali całego kraju. Projekt polegał na nawiązaniu połączeń głosowych i transmisji danych na pośrednictwem samodzielnej sieci 5G, za pomocą technologii Voice over New Radio (VoNR) oraz agregacji nośników z oprogramowaniem Ericsson Spectrum Sharing. Do nawiązania połączeń wykorzystano rozwiązania sieciowe 5G Radio Dot System, 5G Core i IMS w ramach platformy Ericsson NFVI oraz smartfony OPPO Find X2 Pro i OPPO Reno 4Z 5G wyposażone w dwa różne chipsety.

Dzięki połączeniu niskiego pasma spektrum FDD o szerokim zasięgu i średniego pasma spektrum TDD o dużej przepustowości, rozwiązanie Ericsson służące do agregacji nośników 5G skutecznie zwiększa zasięg i przepustowości sieci 5G. Z kolei technologia Ericsson Spectrum Sharing ma szansę odegrać kluczową rolę dla dostawców sieci w procesie wdrażania samodzielnej architektury sieciowej 5G i zwiększania zasięgu sieci 5G.

 

Z wielką radością i pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że wykonaliśmy kolejny ważny krok w celu wdrożenia samodzielnej sieci 5G w Europie na komercyjną skalę. Wierzymy, że w 2021 roku dynamika procesu wdrażania i wykorzystania technologii 5G przybierze na sile. OPPO będzie nadal prowadzić prace z firmami Ericsson i Swisscom, aby wspólnie badać potencjał technologii piątej generacji i tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania z myślą o europejskich użytkownikach sieci 5G – Maggie Xue, President of OPPO Western Europe

W naszych laboratoriach udowadniamy, że technologie, w które dziś inwestujemy, już za krótką chwilę przynoszą wymierne korzyści dla naszych klientów. Potwierdza to fakt, że w tym roku po raz czwarty z kolei Swisscom został zwycięzcą najnowszego rankingu najlepszych sieci autorstwa Umlaut Connect. Przyszłość usług 5G będzie skupiała się wokół samodzielnych sieci 5G, a inwestując w samodzielne rozwiązania sieciowe 5G, inwestujemy także w nowe szanse dla Szwajcarii, które mogą stać się rzeczywistością dzięki rozwiązaniom takim jak np. plasterkowanie sieci czy dedykowane projekty wdrożenia sieci 5G w ramach lokalnej infrastruktury – Christoph Aeschlimann, Chief Technology and Information Officer w Swisscom

Wraz z Swisscom uruchomiliśmy pierwszą komercyjną sieć 5G w Europie. Teraz czas na kolejny przełomowy etap. Nasze działanie w ramach samodzielnej sieci 5G to w ważny krok w kierunku pełnego wykorzystania potencjału 5G. Dzięki naszej niezawodnej, bezpiecznej i elastycznej architekturze samodzielnej sieci 5G Swisscom będzie w stanie tworzyć i oferować innowacyjne sposoby wykorzystania infrastruktury, stając się motorem napędowym cyfrowej transformacji w Szwajcarii wraz z innymi partnerami, z którymi wspólnie tworzymy wyjątkowy ekosystem. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jako podmiot współpracujący ze Swisscom w obszarze sieci mobilnych możemy aktywnie uczestniczyć w ewolucji sieci 5G w Europie – Arun Bansal, President of Europe and Latin America

 

OPPO na czele technologicznej transformacji

W kwietniu 2019 r., po pokonaniu szeregu przeszkód technicznych, OPPO Reno 5G stało się pierwszym komercyjnym smartfonem 5G dostępnym na rynkach europejskich. Kolejne modele z serii OPPO Reno4 i OPPO Find X2 także są wyposażone w funkcje łączności 5G, gwarantując coraz większej grupie użytkownikom szybki i stabilny dostęp do sieci piątej generacji.

W trakcie OPPO INNO DAY 2020, konferencji technologicznej, która odbyła się w ostatnim czasie, OPPO przedstawiło wizję rozwoju technologii w kierunku, który da użytkownikom jeszcze doskonalsze narzędzia do tego, by mogli uwieczniać piękno wokół nich i wyrazić swoją kreatywność. W dobie internetu doświadczeń marka chce oferować coraz szerszej grupie osób korzyści płynące z zawrotnej prędkości i wygody, które gwarantuje sieć 5G. Jako pionier sieci 5G, działający w myśl filozofii „Technology for Mankind, Kindness for the World”, OPPO wraz z partnerami będzie w dalszym ciągu dążyć do tego, by zwiększyć dostępność sieci piątej generacji dla użytkowników na całym świecie.