Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Polecamy, Top7-Cyberbezpieczeństwo, dlaczego jest tak ważne w naszym życiu?

Cyberbezpieczeństwo, dlaczego jest tak ważne w naszym życiu?

W nowościach coraz częściej pojawiają się informacje o włamaniach do systemów komputerowych. Możemy obserwować każdego dnia tę specyficzną ewolucję cyberprzestępstw. Zagrożenie dla zwykłego obywatela może obrazować następujący przykład. Próbujemy zalogować się do kasyno online,  po czym ku naszemu zdziwieniu ukazuje się nam komunikat mówiący nam, że podaliśmy nieprawidłowe hasło. Ponadto na naszym mailu znajdujemy informacje o zleceniu wypłaty środków z naszego salda w kasynie i o tym, że zalogowaliśmy się na nasze konto z innego kraju. Dokładnie tak, w takim przypadku już wiesz, że padłeś ofiarą cyberprzestępcy. Jest to jeden ze scenariuszy, z pewnością zdecydowana większość czytających ten artykuł może przypomnieć sobie podobną sytuację.

W obecnych czasach cyberprzestępca może wpłynąć na naprawdę wiele aspektów naszego życia. Może wykraść nasze prywatne zdjęcia, które znajdują się na naszym dysku w chmurze. Następnie możemy być przez tego przestępcę szantażowani. Nasze środki na kontach bankowych również nie są bezpieczne. Dzieje się tak za sprawą ataków phishingowych. Są to ataki, które polegają na podszywaniu się pod stronę banku i nakłanianiu nas do logowania się poprzez stronę do złudzenia przypominającą stronę naszego banku.

Rejestrując się gdziekolwiek, musimy liczyć się z tym, że nasze dane mogą zostać wykradzione. Zawsze znajduje się jakieś prawdopodobieństwo, większe lub mniejsze, że to właśnie z tego serwisu lub forum zostanie wykradziona baza danych, w której również informacje o nas będą się znajdowały.

Jak więc chronić się przed tak dużą ilością niebezpieczeństw? Nie ma na to uniwersalnego sposobu, jest jednak kilka rzeczy, które mogą pomóc nam w zachowaniu bezpieczeństwa zarówno naszych danych, jak i wszelkich środków, które posiadamy na naszych kontach.

Jak być bezpiecznym?

Jest na to kilka sposobów, niektóre z nich są proste w implementacji. Nad pozostałymi możesz się zastanowić i jeśli pewnego dnia będziesz miał chwilę wolnego czasu, możesz rozważyć ich zastosowanie.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to skupienie się na swoich hasłach. Oczywiście posiadanie jednego uniwersalnego hasła do wszystkich usług jest złym pomysłem. Uniwersalne hasło może być wykorzystane jako wytrych przez cyberprzestępcę, który wykradł dane z jakiegoś serwisu. Najczęściej przestępcy po wykradnięciu jednej bazy danych, próbują logować się do innych serwisów z pomocą tego samego adresu email i hasła, które wykorzystywaliśmy na serwisie, który padł ofiarą cyberataku.

Musisz więc albo śledzić na bieżąco informacje o atakach na popularne serwisy, albo posiadać bardzo dobre hasła, najlepiej, żeby dla każdego serwisu lub usługi było to inne hasło. Jak więc to wszystko zapamiętać? W końcu w dzisiejszych czasach nie korzystamy już tylko i wyłącznie z emaila i kilku forów. Najczęściej możemy liczyć w dziesiątkach strony, na których się rejestrowaliśmy.

W takim przypadku również powinniśmy zadbać o to, żeby nie posiadać uniwersalnego hasła do wszystkich usług.

Najlepszym rozwiązaniem jest menedżer haseł. Jest to aplikacja bądź strona internetowa, która przechowuje nasze hasła. No dobrze, ale co w przypadku kradzieży bazy danych strony internetowej bądź webaplikacji przechowującej nasze dane? Twórcy takich aplikacji oczywiście szyfrują bazy danych i nawet po ich wykradnięciu teoretycznie nie powinno być możliwości uzyskania dostępu do haseł użytkowników tej aplikacji. Dla osób bardziej przeczulonych i nieufnych zalecane są menedżery haseł działające tylko i wyłącznie na naszym komputerze. Bez dostępu do chmur czy też aplikacji zewnętrznych. Możemy zaszyfrować nasz dysk zewnętrzny bądź pendrive i zapisać na nim bazę naszych haseł. W takim przypadku, nawet jeśli zgubimy pendrive lub dysk, nie musimy się obawiać o trafienie naszych danych w niepowołane ręce. Jest dużo szyfrujących aplikacji oraz menedżerów haseł. Najpopularniejsze są KeePass oraz Veracrypt. Z pomocą KeePass utworzymy bazę danych naszych haseł, zaszyfrowaną hasłem, które tylko my znamy. Dodatkowo z pomocą przychodzi nam Veracrypt, który umożliwia nam zaszyfrowanie całego dysku zewnętrznego. Oczywiście korzystamy w takim przypadku z hasła, którego nie wykorzystujemy nigdzie indziej.

Kolejnym krokiem zapewniającym nasze bezpieczeństwo jest uważne klikanie i instalowanie wszelkiego rodzaju rozszerzeń przeglądarki oraz programów komputerowych. Czasem wraz z reklamą na stronie internetowej, możemy zostać przekierowani do strony, która będzie próbowała nas przekonać do ściągnięcia jakiejś podejrzanej aplikacji. Zawsze należy uważać na tego typu rzeczy, pobierać aplikacje wyłącznie z bezpośrednich źródeł oraz nie klikać w podejrzane reklamy.

Ostatnim krokiem jest posiadanie własnego VPNa. W skrócie VPN to tunelowanie całego naszego połączenia internetowego z pomocą szyfrowania. Co to oznacza? Korzystając z VPNa możesz być pewien, że nikt, nawet twój dostawca internetu, nie widzi, co w danym momencie robisz w internecie. Dostawca internetu lub router internetowy widzi tylko i wyłącznie zaszyfrowane pakiety wychodzące z twojego komputera i trafiające na serwer VPN. Dzięki temu możesz logować się do wszelkich usług nawet w miejscach, które posiadają wifi dostępne dla wszystkich. Korzystając z VPN jest to bezpieczne, ponieważ nawet jeśli ktoś przechwyci twoje pakiety o i tak nie będzie w stanie ich odszyfrować.

Reasumując, najważniejsza jest czujność. Nie klikaj w podejrzane linki lub maile bądź reklamy. Pobieraj programy tylko i wyłącznie bezpośrednio ze strony producenta oprogramowania. Uważaj na swoje hasła. Nie korzystaj z hasła uniwersalnego do wszelkich usług, możesz wykorzystać menedżer haseł do generowania i przechowywania swoich haseł i loginów. Jeśli chodzi o połączenie internetowe, uważaj na otwarte sieci wifi, jeśli musisz się logować do usług bankowych, rób to za pośrednictwem sprawdzonego i zaufanego VPNa.

To tyle, jeśli chodzi o porady, z pewnością wyszukując informacje na temat bezpieczeństwa w internecie, natrafisz na wiele innych ciekawych porad. Powodzenia!Autor |2019-12-19T16:21:23+02:0019 grudnia 2019 16:21|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Polecamy, Top7|1 komentarz

1 komenarz

  1. Sarah 23 grudnia 2019 w 09:57 - Odpowiedz

    It is turning into an important segment of our life since every one of the information with respect to security data, wellbeing data, individual data, money related data are put away in the web. It is where the information will remain everlastingly however it isn’t that verified until security is given to it. I will share this blog on my platform startjobs

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.