Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Operatorzy, Tablety-Epidemia fałszywych bonów na Facebooku

Epidemia fałszywych bonów na Facebooku

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed kolejną falą pułapek na Facebooku, wabiących ofertą bezpłatnych bonów. Tym razem oszuści próbują złapać w swoją pułapkę internautów oferując im „Zimowe limitowane karty podarunkowe do sklepów odzieżowych(CROPP,ZARA itd)” (pisownia oryginalna). Jeśli otrzymałeś na Facebooku powiadomienie o dodaniu do grupy, oferującej takie lub podobne bony – lepiej uważaj. Próba otrzymania obiecanych bonów może skończyć się wysokim rachunkiem za telefon.

Oferta bonów na Facebooku
Oferta bonów na Facebooku

Po raz kolejny użytkownicy Facebooka otrzymują powiadomienia z zaproszeniem do grupy użytkowników, którzy mogą otrzymać darmowe bony do sklepów odzieżowych. Po wejściu na profil grupy i kliknięciu w podany link, użytkownik zostaje przekierowany na stronę stworzoną przez oszustów.

Strona wymagająca wpisania kodów otrzymanych w wiadomościach SMS
Strona wymagająca wpisania kodów otrzymanych w wiadomościach SMS

Aby otrzymać bon, internauta najpierw musi wybrać kupon do odpowiedniego sklepu, po czym przekierowywany zostaje na kolejną stronę, gdzie w odpowiednie pola musi wpisać kody otrzymane w wiadomości zwrotnej po wysłaniu dwóch wiadomości SMS. Koszt każdego wysłanego pod wskazany numer SMSa to ponad 30 zł brutto.

Strona umożliwiająca wybór bonu do jednego ze sklepów odzieżowych
Strona umożliwiająca wybór bonu do jednego ze sklepów odzieżowych

Eksperci z firmy ESET przygotowali kilka rad dla użytkowników, które pomogą zminimalizować przykre konsekwencje wpadnięcia w pułapkę:

  • zawsze zachowuj czujność przy klikaniu w nadzwyczaj okazyjne oferty czy posty oferujące darmowe zakupy;
  • jeśli wysłałeś płatne SMSy – zablokuj u swojego operatora usługi SMS Premium. Zazwyczaj wystarczy skontaktować się biurem obsługi lub wysłać specjalnego SMSa;
  • jeśli jeszcze nie wpadłeś w pułapkę, ale znajomy dodał Cię do grupy oferującej bony – jak najszybciej wypisz się z niej i w odpowiednim polu zaznacz opcję ,,Zablokuj innym członkom możliwość ponownego dodania Cię do tej grupy”.

źródło: ESET

KanAutor |2017-01-20T10:44:12+01:0020 stycznia 2017 10:44|Kategorie: Bezpieczeństwo, Internet, Newsy, Operatorzy, Tablety|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Qu r stfo 20 stycznia 2017 w 13:50 - Odpowiedz

    FB tak skontruował te grupy że bylekto może nas dodać. J3bane stwo

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.