Boisz się, że nagła awaria odbierze ci gromadzone przez lata ważne dane? Nie chcesz przy tym ciągle ręcznie robić backupu? Asustor, producent dysków sieciowych NAS, twierdzi, że wie, jak temu zaradzić.


W przypadku urządzeń Asustora istnieje przynajmniej kilka zabezpieczeń i sposobów na zachowanie wszystkich danych, a także ich szybkiego przywrócenia. W tym przypadku producent kierował się zasadą, że im więcej środków ochronnych, tym


NAS-y Asustora wyposażono w program ABP (Asustor Backup Plan), ułatwiający archiwizowanie plików i przywracanie systemu. Zresztą użytkownik może sam ustalić do sześciu własnych planów backupu. Dodatkowo system umożliwia synchronizację w czasie rzeczywistym: w przypadku wprowadzenia jakichkolwiek zmian, ABP natychmiast to uwzględni, by zachować spójność między kopią zapasową a oryginalnymi danymi.


Asustor stara się, by użytkownik mógł w pełni wykorzystać przepustowość interfejsu SATA, tworząc w błyskawicznym tempie kopie zapasowe na zewnętrznych dyskach twardych. Tu przydaje się aplikacja MyArchive, pozwalająca na archiwizowanie plików właśnie na dyskach. Takie rozwiązanie daje też niekończące się możliwości rozbudowy pamięci masowej.


Prócz tego istnieje też opcja synchronizacji danych w chmurze. Wtedy nawet w przypadku fizycznego uszkodzenia nośników, zapisanym w ten sposób informacjom nic się nie stanie. By jednak uniknąć wycieku plików, producent radzi korzystać z usług renomowanych dostawców, np. Microsoft OneDrive czy Dysku Google.


NAS-y Asustora mogą także wspomóc zabezpieczenie komputerów. Aplikacja UrBackup pozwala robić backup danych z dysku twardego na NAS-a. W sytuacji, gdy komputer zaliczy poważny krach, NAS może przyczynić się do szybkiego przywrócenia systemu.


Kolejnym zabezpieczeniem ułatwiającym odzyskiwanie plików, jest wsparcie technologii snapshot. Polega ona zaplanowanym przez użytkownika robieniu „snapów”, które są natychmiast gotowe do wykorzystania w przypadku awarii systemu. Rozwiązanie to ma nie tylko pozwolić na zaoszczędzenie czasu, ale także i pojemności, bowiem snapy do chwili użycia nie są zapisywane na stałe w pamięci.


Możliwości ochrony plików jest więc sporo, ale jest jeszcze jedna, najważniejsza bariera ochronna: zdrowy rozsądek użytkownika. Łącząc to wszystko razem wszelkie dane powinny być niemal w 100% bezpieczne.

Autor: Asustor