Funkcje


Nawigacja Blow 500 Traffic posiada własny interfejs, nakładkę na Windows CE 6.0 stworzony przez firmę Blow. O gustach nie powinno się rozmawiać jednak w tym wypadku dla mnie jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, w porównaniu do NavRoad jest to coś okropnego. Nie jest może on gorszy od interfejsu w nawigacjach Lark jednak dla mnie mógłby być o wiele ładniejszy biorąc pod uwagę, że mówimy o urządzeniu sprzedawanym w sugerowanej cenie detalicznej, aż 699,00 złotych (na miesiąc lipiec 2011).

Na ekranie głównym po włączeniu nawigacji użytkownik ma do wyboru jeden z dostępnych skrótów: Nawigacja, Multimedia, Zdjęcia, E-book, 3G, Narzędzia, Ustawienia Systemowe, a także Rozrywka. W ostatniej zakładce znalazło się kilka gier.

Istnieje możliwość zakupu Blow 500 Traffic z jednym z najlepszych oprogramowań nawigacyjnych- AutoMapa w cenie sugerowanej 799 złotych. W tym wypadku nie będę skupiał się na wspomnianej aplikacji, ze względu na prosty fakt, że jest ona znana dobrze większości użytkowników nawigacji GPS w naszym kraju. Na uwagę zasługuje możliwość wykorzystania funkcji AutoMapa Traffic, Live Drive dzięki wbudowanemu modułowi 3G, tym samym nawigacja automatycznie wyszukuje trasy, na których nie powinny występować korki (wymagane połączenie z internetem- funkcja Bluetooth DUN lub wbudowany slot na kartę SIM w nawigacji). Wyszukiwanie trasy w programie trwa kilka sekund, AutoMapa działa również płynnie, czasami pojawiają się drobne opóźnienia (lagi), jednak są one rzadkością.

Urządzenie Blow może spisać się również jako odtwarzacz multimedialny w samochodzie. Obsługiwane formaty wideo to WMV9, MPEG2, MPEG4, DivX 5.0, 4.0, 3.11, AVI, XVid. W przypadku odtwarzania plików wideo natrafiłem się na dziwny problem z niektórymi plikami wideo, które odtwarzane były skokowo.

Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki w formatach: WMA, WAV, MP3 tutaj nie spotkałem się z żadnym problem. Nawigacja radziła sobie świetnie. Na plus należy zaliczyć możliwość wykorzystania Blow 500 Traffic jako transmitera FM tym samym nasza nawigacja może stać się cyfrowym źródłem muzyki w samochodzie.

Dodatkowo istnieje możliwość wgrania poprzez dołączany kabel USB plików graficznych, zdjęć w formatach: PNG, GIF, BMP oraz JPEG. Nieco gorzej jest w przypadku dokumentów, e-booków. Choć w interfejsie pojawił się skrót do E-booków wyświetlane są z niewiadomego powodu tyko pliki z rozszerzeniem txt. Nie działają pliki pdf oraz epub.

Przejdźmy do funkcji najważniejszej. Nawigacja, jak wspomniano na wstępie, może zostać wykorzystana równie dobrze jako telefon komórkowy. Urządzenie posiada wbudowany moduł 3G. W moim przypadku małym problemem okazała się pierwsza próba uruchomienia połączenia internetowego. W wypadku karty sieci Play nie udało mi się skonfigurować prawidłowo ustawienia sieci, nie wiem czy jest to wina oprogramowania, czy też testowanego egzemplarza. Po włożeniu karty SIM sieci Orange połączenie z siecią jak i z internetem nie stanowiło już problemu. W tym wypadku jednak mała uwaga zdecydowanie zbyt długo nawigacja łączy się z siecią zajmuje to kilkanaście sekund, co jest rzeczą frustrującą (biorąc pod uwagę, że połączenie jest konieczne, aby skorzystać z Live Drive).

Nawigacja dzięki wbudowanemu modułowi 3G może z powodzeniem zastąpić telefon komórkowym. Blow 500 Traffic poza możliwością łączenia się z internetem umożliwia również odbieranie, wykonywanie połączeń, z wykorzystaniem wbudowanego mikrofonu oraz głośnika, a także wysyłanie jak i odbieranie wiadomości SMS.Innymi słowy urządzenie pozwala na skorzystanie z funkcji typowego telefonu komórkowego. Co do jakości rozmowy nie mam żadnych zastrzeżeń, wbudowany głośnik radzi sobie bardzo dobrze, podobnie jak mikrofon. Wbudowana klawiatura wirtualna do połączeń jest bardzo wygodna, urządzenie umożliwia również przechowywanie numerów telefonu, w książce telefonicznej.

Nie przypadła mi domyślna klawiatura wirtualna Windows CE 6.0 w tym wypadku, aby napisać jakikolwiek SMS konieczne jest wyjęcie rysika. Nie wspominając o tym, że wygoda pisania wiadomości w ten sposób pozostawia wiele do życzenia. Innymi słowy funkcja SMS jest miłym dodatkiem, przynajmniej jeśli chodzi o odbieranie wiadomości (czyt. zapomnijcie o wygodnym pisaniu SMS).

Z nawigacji Blow oraz funkcji Live Drive w programie AutoMapa można korzystać na dwa sposoby, albo kupując kartę SIM prepaid z dostępem do internetu, lub też przekładając kartę SIM z pakietem internetowym z naszego telefonu. W tym wypadku jednak należy zastanowić się, czy jest sens kupować dodatkową kartę SIM tylko dla połączenia internetowego. Zdaje sobie sprawę, że koszt w tym wypadku jest niewielki, 20-30 zł miesięcznie. Pytanie jedna czy warto wydawać dodatkowe pieniądze, jeśli większość dzisiejszych nawigacji ma wbudowaną funkcję zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Tym samym pozwoli na skorzystanie z połączenia telefonicznego , czy też połączenia nawigacji z internetem bez konieczności posiadania drugiej karty SIM. To właśnie funkcja Bluetooth DUN w obecnych na rynku nawigacjach powoduje, że wbudowany moduł 3G nie jest rzeczą konieczną, a nawet wydaje się funkcją zbędną.

Nawigacja posiada również wbudowaną przeglądarkę internetową, wygoda jej użytkowania jest daleka od ideału i nijak zbliżona do przeglądarki znanej użytkownikom urządzeń z Androidem.