W świecie gamingowego audio dominują duże, nauszne słuchawki. Firma SteelSeries pokazuje nam jednak coś całkiem innego – Arctis Gamebuds, bezprzewodowe słuchawki douszne stworzone zostały z myślą o graczach. Ich wyróżnikiem jest dodatkowy nadajnik USB 2.4 GHz, który zapewnia stabilne i połączenie, kluczowe dla graczy ceniących precyzję i brak opóźnień. Czy to nowa jakość w mobilnym gamingu? Sprawdźmy.

Zawartość zestawu

W pudełku znajdziemy:

  • słuchawki Arctis Gamebuds,
  • czarno-białe etui ładujące o matowym wykończeniu,
  • nadajnik USB 2.4 GHz, który umieszczone jest w etui.
  • Adapter USB-C do USB-A do starszych portów USB
  • Kabelek USB-C
  • 2 dodatkowe zestawy wkładek dousznych w różnych rozmiarach.

Etui ładujące

Matowe etui w gamingowej estetyce prezentuje się solidnie. Ich waga to ok 49 g.  W zależności od zakupionego wariantu, etui może być biało-czarne (Playstation) lub czarne (2 różne warianty dla Playstation i Xbox). Magnetyczne zamknięcie pozwala na szybkie i wygodne zabezpieczenie słuchawek a niewielki uskok na obudowie pozwala na wygodne otwieranie jedną ręką. Wnętrze etui jest dobrze zaprojektowane – słuchawki niemal „wskakują” na swoje miejsce dzięki magnetycznym punktom styku. Między nimi znajduje się miejsce na nadajnik USB-C 2.4 GHz, który wpinamy do Playstation lub komputera PC.

Do ładowania służy port USB-C. Kabelek pozwala na szybkie podłączenie do komputera lub ładowarki. Pełne naładowanie etui zajmuje około 90 minut i wystarcza na trzykrotne pełne ładowanie słuchawek. Producent deklaruje maksymalnie 10 godzin pracy w trybie bezprzewodowym a przy doładowywaniu z etui czas ten wzrośnie do 40 godzin. Dodatkową zaletą jest możliwość ładowania bezprzewodowego – Gamebudsy wspierają standard Qi.

Konstrukcja i ergonomia

Słuchawki Arctis Gamebuds są lekkie – każda waży nieco ponad 5 gramów. Dzięki ergonomicznemu kształtowi oraz wymiennym wkładkom można je dopasować do ucha, minimalizując ryzyko wypadania. W trakcie testu faktycznie nie zdarzyło się, żeby wypadły. Nie było też uczucia uwierania  w uszach, aczkolwiek to indywidualna sprawa, zależna od budowy anatomicznej.

Do sterowania służą przyciski umieszczone w obu słuchawkach. Nie są to dotykowe panele – tylko fizycznie wciskane klawisze co dla wielu osób może być zaletą.

Klawisze pozwalają na:

  • Odtwarzanie/pauzowanie muzyki,
  • Przełączanie utworów,
  • Obsługę połączeń,
  • Zmianę trybu ANC/HearThrough.

W aplikacji mobilnej możemy podejrzeć jak zostały one zaprogramowane i w razie potrzeby zmienić przypisanie poszczególnych funkcji. Domyślnie wygląda to dla wybranych funkcji tak, jak na screenshotach z aplikacji prezentowanych w dalszej części.

Połączenie i kompatybilność

Największą przewagą Arctis Gamebuds nad standardowymi słuchawkami Bluetooth jest dedykowany nadajnik USB 2.4 GHz, który zapewnia ultra-niską latencję. Nadajnik możemy wpiąć do:

  • PC,
  • PS5,
  • Nintendo Switch,
  • Steam Deck,

Dzięki temu otrzymujemy niemal zerowe opóźnienie dźwięku, co jest kluczowe w grach wymagających precyzyjnego dźwięku przestrzennego. Po włożeniu nadajnika do portu USB słuchawki są od razu dostępne dla systemu Windows i nie trzeba nic więcej doinstalowywać.

Dodatkowo, Gamebuds obsługują standard Bluetooth 5.3, co pozwala na korzystanie z nich w trybie mobilnym. Przydaje się też funkcja Multipoint pozwala na jednoczesne połączenie z nadajnikiem 2.4 GHz oraz urządzeniem Bluetooth, dzięki czemu możemy np. prowadzić rozmowę na telefonie, nie tracąc połączenia z grą. Możemy też wyjąć jedną słuchawkę w celu naładowania w etui i nadal korzystać z drugiej w trybie mono – np. w trakcie gry.

Dźwięk i jakość rozmów

Arctis Gamebuds zostały wyposażone w przetworniki, które zapewniają czysty i dynamiczny dźwięk. Pasmo przenoszenia wynosi 20 – 20 000 Hz, co jest standardem w tej klasie urządzeń. Obsługiwany codec to Low Complexity Subband Codec (SBC), który jest standardem w większości tanich słuchawek. Szkoda, że nie zdecydowano się na zastosowanie kodeków aptX albo LDAC, które dają większą rozdzielczość dźwięku.

Producent podkreśla, że Gamebuds są zoptymalizowane pod kątem dźwięku przestrzennego, co pozwala na precyzyjne lokalizowanie przeciwników w grach FPS. W praktyce efekt jest zauważalny – separacja dźwięków i ich kierunkowość są dobre. W aplikacji mamy dostęp do ponad 200 presetów dźwiękowych dla wielu gier – jest więc duża szansa, że znajdziemy tam grę w którą akurat gramy.

Wbudowane mikrofony, których jest łącznie 4, zapewniają redukcję hałasu, co oznacza, że nasz głos jest dobrze słyszalny nawet w głośnym otoczeniu. W testach mikrofon sprawdził się zarówno podczas rozmów głosowych, jak i komunikacji na Discordzie, ale ustępował temu co oferowały słuchawki nauszne z mikrofonem na pałąku.

W trakcie testów wyszedł też jeden błąd związany z obsługą przychodzącej rozmowy: gdy odrzuciłem połączenie w telefonie, to w słuchawce nadal przez cały czas słychać było głosowe powiadomienie o nadchodzącym połączeniu. Update firmware’u rozwiązał ten problem.

Funkcja ANC (Active Noise Cancellation)  w zamyśle producenta ma redukować hałasy otoczenia. Dla tych, którzy chcą zachować kontakt z otoczeniem, dostępny jest tryb HearThrough, który przepuszcza dźwięki wokoło. W praktyce ANC działa w miarę dobrze, ale bez rewelacji – podczas jazdy pociągiem słychać to doskonale – tam, gdzie niektóre topowe słuchawki skutecznie wyciszają hałasy, Arctic jest nieco słabszy.

Aplikacja mobilna

Słuchawki współpracują z aplikacją SteelSeries GG, która umożliwia:

  • Personalizację equalizera,
  • Dostosowanie ANC,
  • Wybór trybu połączenia 2.4 GHz/Bluetooth
  • Wybór presetów
  • Ustawienie głośności mikrofonu oraz trybu redukcji głośności.

Dzięki aplikacji możemy dostosować ustawienia pod konkretne gry lub preferencje muzyczne. Nie możemy jednak dokonać update’u firmware’u – konieczne jest do tego połączenie etui kablem z komputerem PC i zainstalowanie aplikacji Steelseries GG.

Aplikacja PC

Steelseries GG zawiera więcej funkcjonalności niż wersja mobilna. Pozwala nam ona na update firmware’u, dostosowanie presetów do różnych aplikacji indywidualnie – np. osobno do odtwarzania muzyki i czatu. Dostępna jest też oczywiście cała kolekcja presetów do gier. Dzięki niej możemy też zapisywać klipy z rozgrywek a także odbierać różne dodatki do wielu gier.

Podsumowanie – dla kogo są Arctis Gamebuds?

SteelSeries Arctis Gamebuds to dobry wybór dla graczy, którzy szukają dousznych słuchawek z niską latencją i dobrym dźwiękiem przestrzennym. Nadajnik USB 2.4 GHz to  atut, który wyróżnia je na tle konkurencji.  W zależności od wariantu możemy je podłączyć do Playstation lub XBoxa a w każdym przypadku do komputera PC. Takie parametry czynią je uniwersalnym rozwiązaniem dla osób, które szukają słuchawek zarówno do grania jak i do słuchania muzyki w ruchu – np. na telefonie.

Zalety:

  • Dobra jakość dźwięku
  • Długi czas pracy
  • Możliwość podpięcia do komputera PC lub Playstation przy pomocy nadajnika USB 2.4 GHz
  • Równoległa praca ze źródłem dźwięku Bluetooth i USB
  • Spory zasięg
  • Wygodna w obsłudze aplikacja mobilna oraz PC
  • Ładny design
  • Ładowanie bezprzewodowe Qi

Wady:

  • Przeciętne działanie ANC aczkolwiek po aktualizacji firmware’u było lepiej