Osobiście, przez wiele lat korzystałem z różnego rodzaju ergonomicznych myszek, z których najbardziej do gustu przypadła mi MX Master i jej kolejne wersje. Długo korzystałem też z pękatej myszki z zestawu Sculpt od Microsoftu, więc niestandardowe kształty tego typu urządzeń nie są mi obce.

Czy jednak inwestycja kilkuset złotych w urządzenie wskazujące, jakim jest mysz komputerowa, jest uzasadniona? W tej recenzji ocenimy, czy w przypadku myszki Logitecha, spory wydatek blisko 400-500 zł jest racjonalny. Zapraszamy do testu MX Ego Vertical – ergonomicznej myszy komputerowej o niestandardowym kształcie.

Konstrukcja

Z uwagi na rozwiązanie konstrukcyjne, mysz jest dosyć wysoka. Kąt pod którym kładziemy na niej dłoń to 57 stopni.  W trakcie używania nie opieramy na stole nadgarstka, tak jak w standardowych myszkach, tylko zewnętrzną krawędź dłoni. Trzeba przyznać, że jest to wygodne a dłoń się nie męczy. Osoby, które mają problemy z nadgarstkami powinny spróbować tej zmiany.

Po prawej stronie umieszczono koło przewijania ze zintegrowanym środkowym przyciskiem. Obok niego znajdują się dwa standardowe klawisze myszy. Programowalne przyciski domyślnie służące do cofania lub powtarzania operacji znajdują się po lewej stronie i obsługujemy je kciukiem. Na górze znajduje się duży przycisk do zmiany szybkości kursora myszy.

Ładowanie myszy odbywa się za pomocą kabla USB-C. Pełne naładowanie, wystarcza według producenta  na około 120 dni, choć realny czas pracy zależy od intensywności użytkowania. Akumulator jest wbudowany na stałe i ma pojemność 240 mAh. W ciągu minuty możemy naładować go energią wystarczającą na 3 godziny pracy.

Konfiguracja i użytkowanie

Przejście na model MX Ergo Vertical wymagało z mojej strony pewnego przyzwyczajenia. Jeśli porównać je z serią MX Master 3 to widać, że urządzenia te charakteryzują się podobnym oprogramowaniem sterującym, lecz mają nieco mniejszą liczbę przycisków i jedną rolkę zamiast dwóch. Jednak przede wszystkim zauważymy całkiem inny sposób trzymania myszki w ręce – dłoń nie leży płasko na myszce, lecz trzymana jest niemal prostopadle do stołu. Taki układ może się przełożyć według Logitecha na lepszą ergonomię i mniejsze zmęczenie nadgarstków.

Ze względu na unikalną konstrukcję, mysz jest przede wszystkim dedykowana użytkownikom praworęcznym z większymi lub średniej wielkości dłońmi. Ergo Vertical dostępna jest w kolorze grafitowym. W odróżnieniu od poprzednich modeli, nadajnik nie może być przechowywany wewnątrz korpusu myszy.

Specyfikacja techniczna urządzenia prezentuje się następująco:

  • Waga: 135 g
  • Wymiary: 120x79x78.5 mm
  • Czujnik 1000 – 1600 dpi, z możliwością regulacji w zakresie od 400 do 4000 dpi
  • 4 programowalne przyciski
  • Koło przewijania
  • Zasięg działania bezprzewodowego do 10 m
  • Komunikacja: 2.4 GHz Unifying lub Bluetooth BLE 4.2
  • Wbudowana bateria Li-Polymer 240 mAh

Przy pierwszym uruchomieniu myszy warto od razu zainstalować oprogramowanie Options+ dostępne na platformy Windows i Mac. Pozwala ono na konfigurację przycisków, przypisanie do nich różnych funkcji – np. Dalej, Wstecz a także ustawienie szybkości wskaźnika myszy. Przyciski możemy też skonfigurować indywidualnie dla różnych aplikacji – np. standardowo dla przeglądarki a dla MS Teams zamiast przycisku Wstecz ustawić wyciszenie mikrofonu. Przydatne.

Mysz możemy podłączyć do maksymalnie 3 urządzeń.  Ja osobiście skonfigurowałem ją do połączenia z jednym komputerem poprzez nadajnik USB Unifying dołączony do zestawu a z drugim komputerem poprzez Bluetooth. Zmiana aktywnego połączenia dokonuje się poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku 1-3  na spodzie myszki.

Logitech oferuje też funkcję Flow, dzięki której jedną myszką możemy obsługiwać naraz 2 komputery a jej kursor przesuwa się aktywnie między dwoma monitorami podpiętymi do różnych urządzeń.

W codziennym użytkowaniu urządzenie to oferuje wygodne dopasowanie do dłoni, zapewniając stabilne wsparcie. Przyciski myszy mają dobrze słyszalny odgłos kliknięcia. Specjalne śliskie pady na spodzie zmniejszają opory tarcia przy przesuwaniu. Ogólnie, komfort użytkowania oceniam bardzo dobrze.

Podsumowanie

Dobrze skonstruowane, ergonomiczne urządzenia z pewnością przyczynią się do poprawy komfortu pracy. Tak też jest w przypadku myszy Logitech MX Ergo Vertical. Urządzenie jest solidnie wykonane, oferuje długi czas pracy i zaawansowane możliwości konfiguracji. W porównaniu do modelu MX Master 3 ma jednak nieco mniej przycisków.

Czy warto więc wydać prawie 500 zł na myszkę? W przypadku modelu Logitech Ergo Vertical, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że tak. Szczególnie, jeśli zależy nam na ochronie stawów w nadgarstku, to powinniśmy przyjrzeć się temu modelowi.