Materiał partnera

Obecna technologia pozwala na przechowywanie ogromnej ilości danych na dyskach instalowanych w laptopach czy pecetach. Dotyczy to zarówno naszych prywatnych zasobów, jak i tych związanych z życiem zawodowym.

Duża niezawodność sprzętu elektronicznego sprawia, że często nie myślimy o tym, co się stanie, jeśli nasz dysk ulegnie awarii i nagle okaże się, że nasze dane zniknęły. To błąd, o którym zwykły użytkownik sprzętu komputerowego dowiaduje się najczęściej dopiero wtedy, kiedy nagle jego laptop odmawia posłuszeństwa. Co wtedy? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego odzyskiwania danych.

Co zrobić, jeśli utracisz dane z dysku?

Właśnie odpalasz swojego laptopa z zamiarem rozpoczęcia kolejnego dnia pracy lub przeciwnie, żeby trochę odpocząć po ciężkim tygodniu, oddając się gamingowym przygodom. Wita cię znajoma grafika, ale… system zawiesza się. Próbujesz kolejny raz i kolejny, ale nic się nie zmienia. Albo po naciśnięciu przycisku nic się nie dzieje. Czarny ekran. Jeśli spotkała cię taka sytuacja, to niemal pewne, że twój dysk właśnie trwale odmówił współpracy.

Na szczęście nawet w tak trudnej sytuacji nie wszystko jeszcze stracone. Zawsze możesz liczyć na przywrócenie utraconych zasobów dzięki firmom, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Przykładem może być np. laboratorium Centrum Odzyskiwania Danych, o którym więcej dowiesz się na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl.

Pocieszającą informacją jest to, że najczęściej dane z dysków udaje się odzyskać. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie musisz żyć w ciągłym stresie i obawiać się o utratę swoich cyfrowych zasobów. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, wyrób w sobie nawyk tworzenia backupu, czyli po prostu zapasowej kopii danych.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Awaria dysku to niejedyny powód, dla którego warto wykonać kopię danych. Jest ich dużo więcej, a wśród głównych należy wymienić jeszcze:

  • kradzież komputera (oczywiście częściej dotyczy to laptopa niż peceta),
  • utrata danych wskutek działania trojanów, DoS-ów czy innych cyberataków,
  • pomyłkowe skasowanie ważnych danych,
  • skasowanie danych przez inne osoby, np. dzieci.

Przygotowanie kopii zapasowych i ich regularna aktualizacja to obecnie jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie danych.

Backup na co dzień, odzyskiwanie danych w trudnych przypadkach

Nawyk robienia backupu jest pożyteczny z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, po prostu masz kopie swoich danych, a po drugie, możesz do kopii dotrzeć zwykle bardzo szybko, co nie jest możliwe, jeśli zlecisz odzyskanie zasobów na zewnątrz.

Choć profesjonalne firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych wykonują zlecenia w bardzo szybkim tempie, zawsze trwa to dłużej niż np. przyłączenie zewnętrznego dysku do drugiego laptopa.

Warto więc przyjąć zasadę, że kopię zapasową robimy codziennie. Oszczędzi nam to sporo stresu. Mimo to jednak warto mieć pod ręką kontakt do firmy odzyskującej dane, bo zdarzają się i takie przypadki, że niemal równocześnie pada dysk w komputerze i nośnik, na którym znajduje się kopia zapasowa.

O kopie zapasowe powinny zadbać również małe, średnie i duże firmy, ponieważ awaria serwera w firmie może bardzo dużo kosztować. Można o tym więcej przeczytać na stronie https://rrl.com.pl