Jesteś tutaj:-, Huawei, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Watch Ultimate – test topowego zegarka od Huawei

Watch Ultimate – test topowego zegarka od Huawei

Huawei Watch Ultimate to najnowszy smartwatch chińskiego producenta do zadań specjalnych. Czy ten rywal Apple Watch Ultra sprawdzi się w sportowych zastosowaniach? Testujemy go w codziennym użytkowaniu, w aktywności sportowej oraz w trakcie monitoringu stanu zdrowia.

Wykonanie i budowa

Trzeba przyznać, że zegarek pod wieloma względami spełnia nasze, dosyć wysokie oczekiwania: jakość wykonania jest bardzo dobra a Watch Ultimate prezentuje się świetnie – szczególnie jeśli wgramy jakąś efektowną tarczę.

Obudowa wykonana jest z różnych materiałów o dużej wytrzymałości – koperta jest z metalu na bazie cyrkonu a bezel i spodnia część obudowy z materiału ceramicznego. Ekran chroniony jest szkłem szafirowym. Takie połączenie zapewni długi czas użytkowania bez widocznych śladów zużycia.

huawei watch ultimate10

Spodnia część zegarka

Watch Ultimate ma – w przeciwieństwie do reszty zegarków firmy Huawei – trzy a nie dwa przyciski. Dodatkowy przycisk umieszczony jest z lewej strony i służy do rozpoczęcia „ekspedycji”, o której jeszcze napiszemy.

Huawei Watch Ultimate w wariancie Voyage jest sporym zegarkiem. Waży 76 gramów (bez paska) i 125 gramów z metalową bransoletą.  Na początku czujemy tę wagę na nadgarstku.  Po krótkim czasie ciężar ten jest niezauważalny. Wykonana z tytanu bransoleta rozpinana jest dwoma przyciskami umieszczonymi po bokach. Proste i wygodne. A przy tym solidne, bo kilkukrotnie podczas ściągania ciężkiego plecaka zahaczałem niechcący paskami ciężkiego plecaka zegarek  – bransoleta trzymała. W zestawie dostępna jest też opaska z tworzywa w dwóch rozmiarach. Dostępny jest też tańszy wariant zegarka  – Expedition – z opaską z tworzywa sztucznego i czarną kopertą, który kosztuje mniej.

Design widać z daleka. Niebieski bezel mocno się wyróżnia a nadrukowane na nim liczby sekundnika/minutnika są dobrze widoczne. Całość przypomina nieco wygląd zegarków Omega Marstimer lub Skywalker, które mają nieco podobny design.

Producent udostępnia nam szereg tarczy. Najbardziej efektowna jest faktycznie tarcza uruchamiana fabrycznie. Wygląda ładnie, ale zakres informacji jakie są w niej prezentowane był dla mnie niewystarczający i po jakimś czasie zmieniłem na inną. Musimy wziąć pod uwagę, że wiele tarcz dostępnych dla tego zegarka jest płatnych.

huawei watch ultimate7

Zawartość zestawu

Tryb expedition i funkcje sportowe

Jeśli chcemy wykorzystać ten zegarek w aktywności sportowej to prędzej czy później natrafimy na funkcję ekspedycji. Tryb Expedition, zaprojektowany został dla aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, biegi czy orientacja terenowa. Wszystkie dane, które zbierane są przez zegarek trafiają potem do aplikacji Huawei Health – pobranie jej najnowszej wersji jest konieczne do poprawnego działania komunikacji z zegarkiem.

W trybie Expedition możemy zapisywać znaczniki lokalizacji, które mogą być w trakcie wędrówki punktami orientacyjnymi wyświetlanymi też na mapie w zegarku. Trafiamy na rozgałęzienie dróg i nie wiemy dokąd iść ? Stawiamy znacznik  – będziemy mogli potem łatwiej trafić do tego miejsca. Specjalna funkcja pokazuje nam kierunek marszu lub jazdy do wskazanego znacznika. Wygodne szczególnie na bezdrożach. Jeśli chodzimy po drogach utwardzonych, które są na mapie, to wygodniej mim zdaniem jest korzystać ze zwykłej nawigacji w telefonie. Oprócz tego dostępne są oczywiście statystyki ekspedycji obejmujące wysokość, średnią prędkość, dystans  i czas.

Jeśli chodzi o funkcje sportowe, to Huawei zawsze był w czołówce  producentów inteligentnych zegarków. Watch Ultimate stanowi pod tym względem kolejny etap rozwoju. Zegarek wyposażony jest w mnóstwo sensorów, począwszy od podstawowych, takich jak pomiar tętna czy temperatury skóry, poprzez monitorowanie poziomu tlenu we krwi i barometr, aż po analizę progu mleczanowego i EKG. Jedną z kluczowych cech promowanych przez producenta jest zdolność do wytrzymania ciśnienia do 10 atmosfer  –  pozwala to na nurkowanie z tym zegarkiem na większych głębokościach. Huawei udostępnił w tym modelu kilka funkcji przeznaczonych specjalnie dla nurków. Są to narzędzi do obliczania dekompresji, obliczanie NDL, trening bezdechu i test bezdechu i jeszcze kilka innych.

Funkcje związane z zdrowiem w tym urządzeniu mają różnorodne zastosowania. Przy pomocy Watcha Ultimate możemy dokładnie zmierzyć temperaturę skóry (uprzedzam  – będzie zwykle niższa niż 36.6 co jest normalne), Ponadto, zegarek mierzy poziom natlenienia krwi, sprawdza sztywność tętnic,  wykonuje EKG oraz stale monitoruje tętno. Funkcje związane ze snem są szczególnie rozbudowane – potem zegarek generuje na ich podstawie raporty dzienne i tygodniowe.

Obsługa

Jeżeli kiedykolwiek korzystaliśmy z produktów Huawei, to z łatwością odnajdziemy się w obsłudze Watch Ultimate. Zarówno interfejs zegarka, jak i towarzysząca mu aplikacja Zdrowie Huawei są proste w obsłudze i intuicyjne. Obsługa zegarka następuje poprzez dotykowy ekran oraz 3 przyciski. Jeden z nich to obrotowa koronka ułatwiająca wybieranie pozycji z menu oraz powrót do poprzedniego ekranu. Drugi przycisk jest programowalny i możemy do niego przypisać różne skróty –  domyślnie jest to wejście do ekranu wyboru ćwiczeń. Niewątpliwą zaletą obrotowego przycisku jest to, że działa on poprawnie, gdy zegarek jest mokry i ułatwia wybór funkcji. Trzeci przycisk służy do obsługi trybu ekspedycji. Dane o nasze aktywności transferowane są do telefonu i aplikacja Huawei prezentuje je w formie łatwo zrozumiałych wykresów i zestawień.

huawei watch ultimate5

huawei watch ultimate5

Bezpośrednio z poziomu aplikacji możemy wybrać nasz plan treningowy, monitorować naszą wagę a także zmienić tarczę w zegarku. Połączenie telefonu marki Apple z zegarkiem przebiegło bez problemów, jednak zegarek co jakiś czas się rozłączał. Wprawdzie można w aplikacji Zdrowie ustawić powiadomienie o rozłączeniu, jednak nie jest to rozwiązanie jakiego bym oczekiwał. W rezultacie dosyć często po włączeniu aplikacji mobilnej na iPhone, musimy nawiązać połączenie bluetooth z zegarkiem ręcznie i chwilę poczekać. Do tego czasu zegarek jest cały czas w trybie offline, co oznacza, że nie aktualizuje pogody, nie wyświetla powiadomień itp. W przypadku połączenia z telefonami Android od Huawei nie mieliśmy takich problemów.

Na ekranie głównego menu zegarka mamy możliwość wyboru interfejsu przedstawionego jako lista lub ikony ułożone w siatkę. Urządzenie jest wyposażone w trzy koronki, które służą do sterowania (trzy z nich możemy naciskać a jedna jest też obrotowa) i w ustawieniach możemy przypisać funkcje niektórym z nich  – na przykład powiązać przycisk z uruchomieniem określonego treningu. Interfejs zegarka jest czytelny i nawet w intensywnym świetle słonecznym nie ma problemów z odczytaniem kluczowych informacji. Jest to  zasługą 1.5 calowego wyświetlacza LTPO Amoled o rozdzielczości 466×466 pikseli i dużej jasności 1000 nitów.

Watch Ultimate ma wbudowany głośnik i mikrofon co oznacza, że przy jego pomocy możemy prowadzić rozmowy (poprzez telefon sparowany przez Bluetooth). Działa to bardzo dobrze i sprawdza się szczególnie wtedy, gdy nie chcemy wyjmować telefonu z kieszeni lub torby – np. podczas treningu na siłowni lub rowerze stacjonarnym.

Bateria i ładowanie

Zegarek ładowany jest bezprzewodowo na dołączonej do zestawu ładowarce z portem USB-C. Wbudowana bateria ma pojemność 530 mAh a jej naładowanie do pełna zajmuje ok godzinę. Maksymalny deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 14 dni. Ale włóżmy to miedzy bajki. Jeśli korzystamy z bardziej wyszukanych i energochłonnych tarcz, mamy włączony tryb always-on i używamy funkcji monitorujących stan zdrowia lub trybów sportowych, to czas pracy skróci się do 4-5 dni jak w moim przypadku. To jednak nadal znacznie więcej niż oferuje wiele innych zegarków od konkurencji.

Podsumowanie

Huawei Watch Ultimate to inteligentny zegarek, który daje nam zaawansowane funkcje sportowe. Zegarek jest dobrze wyposażony, od podstawowych sensorów, jak pomiar tętna czy temperatury skóry, po bardziej zaawansowane funkcje, takie jak analiza progu mleczanowego i EKG. Jest zdolny do wytrzymania ciśnienia do 10 atmosfer, co przyda się szczególnie przy nurkowaniu i innych sportach wodnych

Watch Ultimate to zdecydowanie produkt godny uwagi a jego design i jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie. Na uznanie zasługuje też długi czas pracy na baterii.

Czego nie ma Huawei Watch Ultimate ? Brakuje nam trochę integracji z ekosystemem Google, ale to jest cecha wszystkich urządzeń Huawei.  W tej cenie przydałaby się też obsługa komunikacji LTE w oparciu o kartę eSIM. Zegarek do poprawnego działania wielu funkcji wymaga komunikacji z telefonem, więc jeśli go nie ma, to nie wszystkie funkcje będą dostępne.  W zegarku „ekspedycyjnym” jakim ma być Watch Ultimate, taka dodatkowa możliwość połączeń bez potrzeby posiadania telefonu pod ręką bardzo by się przydała. Brakuje także płatności NFC.

I na koniec cena – 4199 zł to  sporo. Za tę kwotę dostajemy jednak najlepsze i najbardziej wytrzymałe materiały i spory zakres funkcji, który porównywalny jest z tym co oferuje Apple Watch Ultra dostępny w podobnej cenie, ale bez tytanowej bransolety.

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Wytrzymała obudowa i bransoleta
  • Duża liczba funkcji monitorujących
  • Tryb ekspedycji
  • Długi czas pracy
  • Jasny i czytelny ekran

Wady:

  • Okazjonalne problemy z połączeniami z iPhone
  • Brak wariantu z obsługą kart eSIM i transmisją LTE/5G
  • Brak płatności NFC
  • Wysoka cena

 

 

Autor |2023-05-24T12:14:40+02:0024 maja 2023 11:53|Kategorie: Gadżety, Huawei, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.