Hosting jest swego rodzaju wirtualnym dyskiem, który pozwala przechowywać pliki strony internetowej i umożliwia jej przeglądanie w dowolnym czasie. Jego wybór jest kluczowy, bo odpowiedni serwer to gwarancja niezawodności i dużej szybkości działania. Jakie rzeczy warto sprawdzić, zanim wybierzemy pakiet dla siebie i uruchomimy stronę?

1. Jakimi zasobami dysponuje dany pakiet?

Wybierając hosting, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego podstawowe parametry. Ważne jest więc sprawdzenie jaki procesor będziemy wykorzystywać, ile pamięci operacyjnej (RAM) będziemy mieć do dyspozycji oraz ile procesów będzie mogło działać jednocześnie. Są to niezwykle ważne parametry, które już na wstępie pokazują czy dany pakiet jest wart naszej uwagi. Absolutne minimum, jakie jest potrzebne do dobrego działania strony to 1 rdzeń procesora, 1 Gb pamięci RAM oraz przynajmniej 10 procesów działających w tym samym momencie. Powinien to oferować nawet tani hosting.

2. Jakie dyski będą wykorzystywane do przechowywania naszej strony?

Im szybszy dysk będziemy mieli do dyspozycji, tym lepiej będzie działała nasza strona. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dyski SSD, bo gwarantują dobrą szybkość i dużą niezawodność. Coraz częściej firmy hostingowe wyposażają swoje serwery w dyski SSD NVMe, które mogą być nawet 10 razy szybsze od klasycznych SSD.

3. Jaka wersja PHP jest dostępna na danym hostingu?

Każda dobra firma oferująca tani hosting dba o to, by zapewnić dostęp do najnowszej wersji PHP. Fakt ten ma o tyle duże znaczenie, że poprawia bezpieczeństwo i ma wpływ na szybkość działania strony.

4. Czy na hostingu są wykonywane automatyczne kopie zapasowe?

Kopie zapasowe mogą uratować nam „życie” w sytuacji, gdy dokonamy zmian powodujących niewłaściwe działanie strony. Są też bardzo przydatne w momencie, gdy nasza witryna zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Automatyczne kopie zapasowe wykonują się codziennie, a odzyskanie działającej strony zajmuje kilka minut.

5. Jak hostingodawca rekompensuje problemy z działaniem serwera?

Zdarza się, że nawet największe serwerownie zawodzą. Ważne jest w takiej sytuacji szybkie odzyskanie danych i przywrócenie strony do działania. Zanim zamówimy pakiet, sprawdźmy, czy ma on gwarancję SLA. Wybierajmy tani hosting, który bezawaryjnością zbliża się do poziomu 99,9%, a będziemy mieć pewność, że awarie zdarzają się naprawdę rzadko.

6. Czy hosting posiada jakieś limity?

Możliwość podpięcia ograniczonej ilości domen czy stworzenie tylko jednej bazy danych MySQL – to według serwisu Hosting.edu.pl tylko niektóre ograniczenia, jakie może wprowadzać firma sprzedająca nam miejsce na serwerze. Warto dokładnie przeanalizować ofertę i sprawdzić, czy ograniczenia te nie spowodują, że w krótkim czasie będziemy zmuszeni przejść na większy pakiet lub zmienić firmę na lepszą.

7. W jaki sposób zabezpieczana jest poczta e-mail?

Strona internetowa to przeważnie również poczta elektroniczna stworzona na własnej domenie. Firmy hostingowe w różny sposób zabezpieczają nasze e-maile, a naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy wiadomości wysyłane z naszego konta nie będą trafiać do spamu. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na fakt, czy hosting został zabezpieczony przez SPF, DKIM oraz DMARC. Pozwoli nam to korzystać z poczty elektronicznej bezpieczenie.

8. Ile zapłacimy za certyfikat SSL?

Coraz więcej hostingów oferuje swoim klientom darmową możliwość skorzystania z certyfikatu SSL i trzeba przyznać, że jest to opcja bardzo kusząca. Wykorzystując darmowe rozwiązanie Let’s Encrypt jesteśmy w stanie korzystać z przedrostka https:// dla naszej domeny i zapewnić odwiedzającym poczucie bezpieczeństwa. Instalacja certyfikatu Let’s Encrypt jest banalnie prosta i wystarczy kilka kliknięć w panelu klienta, by cieszyć się darmowym certyfikatem SSL dla wybranej domeny.

9. Jak działa centrum pomocy w danej firmie?

Decydując się na hosting współdzielony mamy ograniczone możliwości reagowania na zagrożenia i awarie. Jeśli się one pojawią, konieczna jest pomoc firmy hostingowej. Trudno jest sprawdzić czas reakcji na zgłoszenie przed wystąpieniem problemu, ale można przeczytać w sieci opinie o danej firmie i sprawdzić, czy centrum pomocy działa tak, jak powinno.

Wybierz tani hosting na NajtańszyHosting.pl – to zestawienie TOP 10 najtańszych sprawdzonych, przetestowanych hostingów dla stron WWW w niskiej cenie.