Jesteś tutaj:---Nowy materiał do pakowania

Nowy materiał do pakowania

Lubimy, kiedy coś jest ładnie zapakowane, gdyż daje to nam poczucie bardziej jakościowego produktu. Tyczy się to różnych sfer, gdyż nawet darmowa kasa za rejestrację bez depozytu z odpowiednio ładną stroną może bardziej przyciągnąć klientów niż inne marki. Niestety w przypadku codziennych zakupów mamy do czynienia z ogromną ilością plastiku, w który pakowana jest żywność, elektronika, jak i inne produkty. Na całe szczęście nowy wynalazek może nam pomóc ograniczyć śmieci.

Tworzywa sztuczne

Wymyślone przez ludzi tworzywa sztuczne okazały się na przestrzeni lat bardzo przydatnymi materiałami. Wprowadziły dla nas zupełnie nowe możliwości i okazały się bardzo przydatne w wielu dziedzinach życia codziennego. Jednak ogromna ich ilość wyprodukowana w ciągu ostatnich kilku dekad sprawiła, że doprowadziliśmy do znaczącego zanieczyszczenia środowiska. Z badań wynika, że na 340 milionów ton odpadów pochodzących właśnie z tworzyw sztucznych w całym 2018 roku, tylko same opakowania stanowiły aż 46%! Chociaż recykling staje się coraz bardziej powszechny i dostępny, to jednak większość używanych obecnie materiałów to tworzywa jednorazowego użytku, nienadające się do recyklingu i biodegradacji.

Sugeruje się, że zapotrzebowanie w skali globalnej na żywność do 2050 roku ulegnie podwojeniu, co oczywiście wpłynie na zwiększoną ilość tworzonych przez nas odpadów z żywności, zwłaszcza jej plastikowych opakowań. Już teraz potrzebujemy materiałów, które będziemy bez trudu w stanie poddać recyklingowi lub ulegną one dosyć szybkiej biodegradacji. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił gwałtowny wzrost tworzyw sztucznych pochodzenia roślinnego, jednak wiele z nich przetwarzać czy też poddawać innym procesom można tylko przy użyciu procesów przemysłowych, a nie przez nas w warunkach domowych.

Popularne od lat są syntetyczne i niebiodegradowalne tworzywa sztuczne. Są one najczęściej oparte na politereftalanie etylenu (PET), polistyrenie (PS) czy też krystalicznym politereftalanie etylenu (CPET). Z powodu złych technologii recyklingu większość plastiku na całym świecie nadal ląduje na gigantycznych wysypiskach śmieci. PET może rozkładać się przez setki lat, a przy tym nie ulega biodegradacji. Oznacza to, że może przez wiele lat mieć bardzo zły wpływ na ekosystem. Ponadto samo wytwarzanie plastiku wymaga dużo energii, a wyrzucane przez nas tworzywa sztuczne powodują gigantyczne szkody w środowisku naturalnym, zwiększając globalne ocieplenie, emisje gazów cieplarnianych, a także powodują wymieranie licznych organizmów morskich czy nawet lądowych. Dobrze, że już teraz tworzone są biodegradowalne tworzywa roślinne. Mowa o kwasie polimlekowym (PLA), bursztynianie polibutylenu (PBS), polikaprolaktonie (PCL) czy też polihydroksyalkanotach (PHA).

Nowy materiał szansą dla świata?

W ramach pewnych badań sprawdzono, jak może działać białko sojowe w celu do stworzenia z niego nowego materiału, który mógłby stanowić alternatywę dla innych tworzyw sztucznych pochodzenia roślinnego. Naukowcy stworzyli zatem plastik na bazie roślin i dodali do nich specjalne nanocząsteczki. Dzięki temu mogli skutecznie kontrolować strukturę nowego materiału, aby na jego podstawie tworzyć elastyczne folie, które na poziomie molekularnym prezentowały się niczym pajęczy jedwab. Zespołowi naukowców udało się także wykorzystać różne techniki, co pozwoliło im skutecznie zbadać strukturę błony. Sprawdzone przez nich zostały właściwości barierowe i absorpcja wilgoci. Wprowadzone przez nich nanocząsteczki pomogły znacząco zwiększyć różne właściwości, zwłaszcza wytrzymałość oraz długoterminową trwałość. Rokuje to dobrze na przyszłość. 

Z nową technologią nie tylko można zadbać o lepsze materiały dla środowiska, lecz także i można zaoszczędzić znaczną ilość energii. Jeśli produkt ten wejdzie na rynek, może w pierwszej kolejności posłużyć do pakowania żywności. Znacząco obniży to wykorzystanie syntetycznych i niebiodegradowalnych tworzyw sztucznych. Mamy zatem nadzieję, że w najbliższych kilku latach nowa technologia znajdzie globalne zastosowanie i pomoże zmieniać świat.  Autor |2021-10-13T14:33:09+02:0013 października 2021 14:33|Kategorie: Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.