Jesteś tutaj:---Najważniejsze obecne trendy technologiczne

Najważniejsze obecne trendy technologiczne

Ostatnie kilkanaście miesięcy było pełne postępów technologicznych, gdy świat musiał zmienić się, aby sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości. Już teraz warto zastanowić się nad tym, czy te innowacje są tylko produktem pandemii, czy jednak pozostaną z nami na dłużej, jak darmowe gry hazardowe w kasynach online. Oto kilka interesujących przykładów.

Nauka online

Jak można przypuszczać, w szczytowym momencie pandemii ponad 1,6 miliarda dzieci w 195 krajach na całym świecie zostało wysłanych do domu, w związku z zamkniętymi szkołami. Konieczne zatem było przejście na naukę zdalną. Nauczyciele i uczniowie zaczęli zatem korzystać z narzędzi do wideokonferencji, aplikacji do nauki języków, oprogramowania do e-learningu. Oczywiście edukacja musi być dobrze zaopatrzona i dostępna dla wszystkich. Wszystko na to wskazuje, że zajęcia online nadal będą popularne, tym bardziej, że nie wiemy, czy nie będziemy mieć do czynienia z kolejną falą czy inną pandemią w przyszłości. Problemem może być jednak dostępność do komputera. Nie można jednak ukrywać, że w Polsce dzięki programowi 500+ każdą rodzinę powinno być stać na zakup dla dziecka taniego laptopa czy netbooka. Nauka online to także coś dla dorosłych, którzy chcą korzystać z ciekawych kursów internetowych. Szczególnie dużym powodzeniem będą nadal cieszyć się możliwości nauki języków obcych z ludźmi z całego świata poprzez komunikatory internetowe, zwłaszcza Zooma czy Teamsa.

Praca zdalna

Choć wydaje się, że powoli zaczynamy wracać do normalności, to jednak nadal w wielu miejscach dominować będzie praca zdalna, do której przecież się przyzwyczailiśmy. Przyjmuje się, że tylko w 2020 roku globalny rynek wideokonferencji osiągnął wartość 7,87 miliarda dolarów, co było ponad dwukrotnie większym wynikiem niż w 2019. Pracownicy pozytywnie zareagowali na możliwość pracy z domu, a i sami pracodawcy również dostrzegają korzyści – na przykład niższe koszty wynajmu i utrzymania biura. Wiele firm już teraz rezygnuje z części powierzchni biurowej, a być może w przyszłości całkowicie przestawią się na pracę online.

Telezdrowie

Kiedyś telefoniczne czy wideo porady z lekarzem kojarzyły się tylko ze skrajnymi przypadkami. Pandemia to jednak wszystko zmieniła. Wykazała wręcz ogromny potencjał i rzeczywistą funkcjonalność technologii telezdrowia. Taki zestaw narzędzi pomaga bowiem uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów. Z przeprowadzonych badań wynika, że w krajach rozwiniętych nowoczesne urządzenia i internet pomogły dużej grupie seniorów podczas pandemii. Pandemia przy tym wymusiła ważne zmiany w branży opieki zdrowotnej, które mogą nam pomóc w mocniejszym ugruntowaniu telezdrowia w nadchodzących latach. Będzie to istotny krok w budowaniu zaufania, zmiany sposobów kontaktu z lekarzem.

Płatności zbliżeniowe/technologia zbliżeniowa

Aby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, rządy wprowadziły jak najwięcej rozporządzeń i instrukcji dotyczących ograniczenia kontaktów. Tyczyło się to także płatności. Rekomendowane było korzystanie z kart płatniczych, systemów płatności elektronicznych, zamiast korzystania z normalnej gotówki. Większość restauracji czy punktów usługowych zaopatrzyło się w terminale płatnicze. Obok tego o wiele bardziej preferujemy dziś funkcje bezdotykowe lub samoobsługowe. W barach czy restauracjach wprowadzane są automaty do zamówień, krany z napojami do samodzielnej obsługi. Technologia zbliżeniowa dostępna jest także na lotniskach, w środkach transportu publicznego. Wszystko na to wskazuje, że będziemy świadkami wypierania tradycyjnych metod płatności, zakupów na rzecz pełnej elektroniki. Również wiele procedur urzędowych czy lotniskowych zostanie uproszczonych, abyśmy wszystko mieli w swoich smartfonach.  

 Autor |2021-10-12T11:16:49+02:0012 października 2021 11:16|Kategorie: Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.