Jesteś tutaj:-, Newsy-Jak się zmieni świat z technologią 5G?

Jak się zmieni świat z technologią 5G?

Zanim zaczniemy podejmować próby przewidywania tego, jak zmieni się świat dzięki technologii 5G, musimy najpierw spróbować pokrótce zaprezentować Ci to, czym tak naprawdę jest 5G. Z pewnością bowiem szczegółowe informacje na ten temat mogą podać jedyni specjaliści zajmujące się tą technologią na co dzień. Tak samo, jak na przykład, gdy chcesz zrozumieć zasadę działania serwisu takiego jak kasyno online, będziesz pytać o to specjalisty od IT i hazardu w ogólności, nieprawdaż? Ale przeciętny zjadacz chleba także bez problemu może zrozumieć, z czym się wiąże 5G i co w ogóle to 5G oznacza. Spróbujemy więc zaprezentować najważniejsze informacje na ten temat podane w prosty do przyswojenia sobie sposób.

Na początek musimy sobie wyjaśnić podstawową rzecz. Nie powinniśmy mylić technologii 5G z WiFi  pracującą w standardzie  801.11a, 802.11ac lub 802.11h. W tym ostatnim przypadku sieć bezprzewodowa wykorzystuje częstotliwość 5 GHz. Podobieństwo nazewnictwa powoduje, że wielu ludzi słabo orientujących się w tego typu zagadnieniu po prostu myli ze sobą oba  pojęcia. Ale wystarczy zapamiętać, że WiFi to sieć bezprzewodowa o charakterze lokalnym (w pewnym uproszczeniu), błędnie używane w jej przypadku określenie 5G dotyczy częstotliwości pracy (pasmo 5 GHz). Natomiast 5G to standard telefonii komórkowej o zasięgu ogólnoświatowym – oznaczenie 5G dotyczy po prostu piątej generacji technologii mobilnej, a nie częstotliwość roboczą. Skoro już mamy to za sobą, zobaczmy, jakie możliwości ma technologia 5G.

Na co pozwala technologia 5G?

Standard określany fachowo jako IMT-2020, a potocznie jako 5G dotyczy wielu różnych aspektów. Jednak przeciętnych użytkowników interesować będą zapewne tylko trzy podstawowe cechy. Po pierwsze, wysoka wartość maksymalnego transferu do urządzenia – czyli pobierania – wynosząca 20 Gb/s. Po drugie, wysoka wartość maksymalnego transferu z urządzenia – czyli wysyłania – wynosząca 10 Gb/s. Po trzecie, niezwykle niski poziom opóźnień (przez graczy określanych potocznie jako „lagi” lub „ping”) na poziomie zaledwie 4 ms.

Jeśli zbierzemy wszystkie te trzy cechy w całość, to widzimy od razu, że mamy do czynienia tutaj z bardzo zaawansowaną siecią komórkową o wysokiej przepustowości i minimalnych opóźnieniach. Wiemy także doskonale (a przynajmniej jesteśmy w stanie to przewidzieć), że po upowszechnieniu się standardu 5G będzie on dostępny w większości dobrze rozwiniętych rejonach świata. Czyli wszędzie tam, gdzie będzie on naprawdę przydatny.

Technologia 5G dysponuje jeszcze jedną istotną cechą, która w większości artykułów na jej temat jest pomijana. A tymczasem jej rola jest wręcz kluczowa. Jest nią liczba obsługiwanych urządzeń na danym obszarze. W przypadku generacji 4 liczba urządzeń, jakie mogą zostać jednocześnie podłączone do sieci mobilnej na obszarze jednego kilometra kwadratowego wynosi 2000. W przypadku sieci 5G liczba ta rośnie do jednego miliona urządzeń!

Jak to się przełoży na rzeczywistość?

Pierwszą i najważniejszą zaletą technologii 5G jest o wiele wyższa przepustowość. Oznacza to, że użytkownicy telefonów i komputerów przenośnych obsługujących 5G będą mogli znacznie szybciej pobierać z Internetu niezbędne aplikacje i dokumenty. Ściągnięcie filmu z serwisu streamingowego zajmie nie kilkanaście minut, jak do tej pory, ale raptem kilka sekund. Wszelkiego rodzaju gry i Vulkan Bet będą cechować się minimalnymi opóźnieniami, co powoduje znacznie wyższy komfort rozgrywki i zauważalnie lepsze rezultaty w grach stawiających naprawdę wysokie wymagania pod tym względem. Jak choćby popularna gra e-sportowa Counter Strike: Global Offensive, w przypadku której opóźnienia przewyższające 10 ms praktycznie uniemożliwiają komfortową rywalizację na najwyższym poziomie.

Ale są to zalety jedynie z punktu widzenia użytkowników prywatnych i graczy. Oczywiście żadna wielka korporacja nie będzie dokładać takich starań, by rozwijać technologię umożliwiającą bardziej wygodne i  przyjemne granie w gry wideo! Z biznesowego oraz industrialnego punktu widzenia 5G ma naprawdę gigantyczne możliwości:

Technologie produkcyjne

Dzięki technologii 5G możliwym stanie się podłączenie do jednej wspólnej sieci wszystkich urządzeń we wszystkich fabrykach danej firmy rozlokowanych na świecie. Wyobraźmy sobie wielki koncern produkujący na przykład odczynniki chemiczne. Proces produkcji wymaga niezwykle precyzyjnych warunków i standardów. Odpowiednie klasy jakościowe surowców, rozbudowane laboratorium i rozbudowana gama urządzeń oraz robotów wykonujących odpowiednie procedury. A co w sytuacji, kiedy nagle pojawia się konieczność zmodyfikowania procesu produkcyjnego z uwagi na zmiany w obowiązujących przepisach prawnych? W takim wypadku należy do każdej fabryki oddelegować przeszkolonego specjalistę, który na miejscu wprowadzi niezbędne zmiany na przykład programując centralny komputer w odpowiedni sposób. Albo też modyfikując dane dotyczące procesu produkcyjnego w robotach realizujących poszczególne etapy.

Jeśli natomiast wykorzystamy do tego celu technologię 5G, to możemy znacznie ułatwić całe zadanie. Przede wszystkim należy najpierw podłączyć wszystkie urządzenia z każdej fabryki do sieci mobilnej. W efekcie tego można każdym z urządzeń sterowań i zarządzać z jednego miejsca – na przykład z siedziby firmy. W ten sposób wszelkie modyfikacje procesu produkcyjnego można zrealizować po prostu przesyłając odpowiednie dane do wybranego przez siebie urządzenia. Nawet do pojedynczego robota w fabryce gdzieś na drugim końcu świata. A cały proces zajmie kilka sekund, po czym urządzenie będzie gotowe do pracy.

Nowoczesna medycyna

Dzięki wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniom oferowanym przez technologię 5G możliwe staną się powszechne transmisje wideo pomiędzy ośrodkami medycznymi. Pozwala to na przykład na przesyłanie sygnału z wykonywanej operacji do obserwatorów będących na przykład studentami jednej z uczelni medycznych. Inna możliwość, jeszcze bardziej atrakcyjnie się zapowiadająca, to możliwość realizowania operacji w sposób zdalny. W tym przypadku lekarz może za pośrednictwem internetu sterować poczynaniami robota medycznego, który fizycznie przeprowadza operację. Ale sterowany jest przez lekarza. Oczywiście takie rozwiązania wymaga wysokiej jakości sygnału wideo przesyłanego na żywo przez internet oraz minimalnej wartości opóźnień – w przeciwnym razie operacja mogłaby się zakończyć fatalnie. Ale akurat technologia 5G jest w stanie zapewnić odpowiednie parametry transmisji.

Samochody autonomiczne

Rozwój 5G pozwoli automatycznie na wykonanie znaczącego kroku do przodu przez systemy autonomicznej jazdy. Tutaj również kluczową cechą stanie się niski poziom opóźnień oferowany przez ten nowy standard. W końcu moduł jazdy autonomicznej na bieżąco musi odczytywać i analizować mnóstwo różnego rodzaju danych, czynników i elementów z otoczenia. Dane te są następnie przetwarzane i na ich podstawie system podejmuje decyzję co do sterowania samochodem. Takich decyzji samochód podejmuje dosłownie miliony na minutę. Ale system autonomiczny w formie zamkniętej nigdy nie będzie w stu procentach skuteczny. Natomiast połączenie wszystkich modułów w poszczególnych samochodach w jedną dobrze funkcjonującą całość na danym obszarze będzie stanowić znakomitą opcję. Wyobraź sobie sam taki scenariusz. Jedziesz samochodem w niedalekiej przyszłości, w pełni autonomicznym. Samochód analizuje Twoje otoczenie i podejmuje decyzje. Ale jednocześnie wymienia wszystkie swoje dane z innymi samochodami w bezpośrednim otoczeniu. Dzięki temu na przykład dwa samochody nie wjadą w tym samym momencie na ten sam pas lub nie wybiorą tego samego miejsca parkingowego. Po prostu korzystając z sieci mobilnej 5G nawiążą ze sobą kontakt i same ustalą, który w danym przypadku będzie mieć pierwszeństwo.

Internet of Things

Tutaj wkraczamy już nieco na obszar S-F – ale wciąż realistyczny. Wyobraź sobie swoje urządzenia codziennego użytku podłączone do Internetu. I to w zasadzie wszystkie, nie tylko telewizor, czy telefon. Może to być na przykład:

  • pralka,
  • lodówka,
  • piec grzewczy,
  • klimatyzacja,
  • system alarmowy,
  • nawet mierniki wody, czy gazu.

Co to może zaoferować? Na przykład lodówka stwierdzi, że brakuje Ci piwa w domu – bo wcześniej zdefiniowałeś wartość minimalną dla liczby puszek w komorze chłodziarki. A Ty przecież zaprosiłeś znajomych na finał Ligi Mistrzów wieczorem… ale bez obaw. Lodówka sama złoży zamówienie przez Internet na Twoje ulubione piwo, więc gdy wrócisz do domu, dwie zgrzewki będą już na Ciebie czekać na progu drzwi wejściowych. Musisz je tylko szybko włożyć do lodówki celem schłodzenia.

Dane z mierników będą automatycznie wysyłane do gazowni, czy wodociągów. Będziesz mógł włączyć sobie w upalny dzień klimatyzację w domu jeszcze przed wyjściem z pracy. W efekcie wrócisz już do chłodnego domu, a nie rozgrzanego jak piec martenowski. Możesz sprawdzić na telefonie, czy wyłączyłeś światła w domu – a jeśli o jakiejś lampie zapomniałeś, możesz ją wyłączyć przez Internet. I tak dalej – możliwości jest naprawdę mnóstwo!

 

 Autor |2021-02-05T11:17:27+01:005 lutego 2021 11:15|Kategorie: 5G, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.