Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie-Szybciej i cały czas niedrogo – test routera Tenda AC2100

Szybciej i cały czas niedrogo – test routera Tenda AC2100

Nowy dwupasmowy router od Tendy, który dostaliśmy do testów to kolejne urządzenie, które przy relatywnie niskiej cenie pozwoli na znaczne zwiększenie szybkości transferów WIFI w sieci lokalnej. Przy cenie ok 270 -280 zł dostajemy router, który może osiągąć prędkości transferu teoretycznie przekraczające 2000 Mbps. Sprawdzimy jak AC23 sprawuje się w praktyce.

Specyfikacja routera:

 • Interfejs: 1*10/100/1000Mbps WAN port 3*10/100/1000Mbps LAN ports
 • Anteny: 7*6dBi external antennas
 • Przyciski: 1* WPS/Reset button
 • Zasilanie: Input:AC 100-240V~50/60Hz 0.6A
 • Wymiary: 238.9*144.3*40.3mm
 • LED: Sys*1,WAN*1, LAN*1,WiFi/WPS*1
 • Standardy połączenia bezprzewodowego: IEEE 802.11ac wave2/a/n 5GHz IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
 • Prędkość: 5GHz: Up to 1733Mbps 2.4GHz: Up to 300Mbps
 • Częstotliwość: Simultaneous dual band 2.4 & 5GHz
 • Funkcje podstawowe: SSID Broadcast: Enable/Disable
 • Transmission Power: high, medium, low, Beamforming, MU-MIMO
 • Typ połączenia internetowego: PPPoE, Dynamic IP, Static IP PPPoE(Russia), PPTP(Russia), L2TP(Russia)
 • Tryb pracy: Wireless Router Mode, Universal Repeater Mode, WISP Mode
 • Serwer DHCP: DHCP Server, DHCP Client List, DHCP Reservation
 • Serwer wirtualny: Port Forwarding, DMZ Host, UPnP
 • Bezpieczeństwo: Client Filter, Parental Control(support black list and white list)
 • VPN: IPsec pass through, PPTP pass through, L2TP pass through, PPTP server, PPTP client, L2TP client
 • Special FeaturesSmart Traffic Prioritisation

Zawartość opakowania, budowa

W zestawie dostajemy router AC23, jeden kabel LAN oraz zasilacz. Urządzenie wykonane jest z plastiku i wygląda bardzo futurystycznie na co wpływ ma oczywiście 7 wystających z routera anten 6dbi.  Niemal każdy, kto zobaczy urządzenie leżące na półce pyta się co to w ogóle jest. Taka budowa ma oczywiście swoje uzasadnienie, bo wiele anten pozwala osiągnąć lepsze transfery danych.

tenda ac23 zestaw

tenda ac23 zestaw

Na tylnej ścianie obudowy znajdziemy 4 porty Ethernet 1 Gbps, z których jeden jest wykorzystany jako port WAN – podłączamy do niego źródło Internetu – np. modem kablowy. Ponadto producent umieścił tam jeszcze przycisk WPS/Reset oraz złącze zasilania. Zaskakuje jednak brak złącza USB, dzięki któremu moglibyśmy podpiąć np. pamięć USB lub drukarkę.

Na górnej części obudowy znajdziemy diody informujące o pracy urządzenia: sieci bezprzewodowej i przewodowej, dostępie do Internetu

Router możemy postawić na biurku a przy pomocy wypustek na śruby na spodzie routera – zamontować także na ścianie.

 

Pierwsze uruchomienie

Tenda przyzwyczaiła nas już przy poprzednich produktach do tego, że instalacja jest szybka i prosta. Tak też było w przypadku AC23. Włączamy router i logujemy się do sieci WIFI. Przy pierwszym logowaniu hasło nie jest potrzebne. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu 192.168.1.1 dostajemy się do panelu sterowania w którym pierwszą czynnością jest zmiana hasła administratora i ustawienie hasła WIFI. I to w zasadzie tyle –  router jest gotowy do pracy.

Jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje Tenda AC23 to warto przejrzeć dostępne w panelu administratora opcje Poniżej przedstawiamy przegląd różnych dostępnych w AC23 funkcji. Menu ustawień routera jest proste w użyciu i dostępne jest też w wersji polskiej.

 

Kontrola rodzicielska

Funkcja ta jest przydatna dla rodziców, którzy chcą kontrolować jakie treści i jak często oglądają ich dzieci. Włączenie kontroli rodzicielskiej dla komputera łączącego się z routerem spowoduje, że ruch będzie filtrowany a dostęp do niektórych stron zostanie zablokowany.

W panelu ustawień możemy zdefiniować harmonogram działania kontroli rodzicielskiej z rozbiciem na dni i godziny. Router działa w oparciu o tzw. białą lucz czarną listę – w pierwszym przypadku możemy łączyć się tylko ze stronami wymienionymi na liście a w drugim – wszystkie strony z czarnej listy zostaną zablokowane. Nietrudno zauważyć, że zdefiniowanie białej listy daje znacznie większe możliwości ograniczenia dostępu do Internetu.

 

Sieć dla gości

Jeśli chcemy udostępnić odwiedzającym nasz dom lub biuro gościom a nie chcemy podawać im naszego hasła to dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie dedykowanej sieci dla gości. Tenda daje nam w tym zakresie kilka opcji konfiguracji – sieć dla gości możemy postawić w standardzie 2.4G lub 5G, możemy ustawić dla niej hasło lub zostawić niezabezpieczoną. Ponadto możliwe jest także ustawienie limitów przepustowości dla takiego połączenia.

 

Ustawienia zaawansowane

Dla tych co potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji Tenda udostępnia specjalne menu, w którym mogą dokonać dalszych konfiguracji urządzenia.  Możemy tam skonfigurować m.in. zaporę sieciową, usługę dynamicznego adresu DNS pozwalającą dostać się do zasobów routera spoza sieci lokalnej, filtrowanie adresów MAC, routing statyczny a także ustawić parametry przepustowości wraz z limitami pobierania indywidualnie dla wszystkich podłączonych urządzeń.

tenda advanced settings

 

Szybkość transferu w WIFI

Szybkość działania routera nie zawsze sprawdzimy łącząc się po prostu z Internetem, bowiem często przepustowość oferowana przez operatorów wynosi 300, 500 lub rzadko 1000 MBps. Jeśli jednak korzystamy z dysków sieciowych i trasferujemy dużo danych w sieci lokalnej to łatwo dojść do limitów przepustowości routera.

Osobiście na dysku sieciowym trzymam domową kolekcję filmów i zdjęć oraz backupy danych z lokalnych komputerów. Łącznie ok 3TB. W moim przypadku transfer rzędu 100 – 200 Mbit /s spowoduje, że pobranie zawartości całego dysku przez WIFI zajęłoby kilka dni. W takich sytuacjach szybszy transfer zdecydowanie się przydaje.

Z kolei w przypadku serwisów streamingowych transfery rzędu setek megabitów na sekundę nie są może najważniejsze, ale chcemy, żeby router zapewniał odpowiednią jakość połączenia w możliwe dużym obszarze.

 

W lokalu w którym testowaliśmy Tendę był standardowo router/model kablowy dostarczony przez Netię. Wykorzystanie Tendy mocno zwiększyło przepustowość sieci i poprawiło jej zasięg.

Przy połączeniu Ethernet udało się osiągnąć transfery rzędu 80-90 MB/s co jest wartością bliską teoretycznej maksymalnej przepustowości łącza 1 GBps.

Tenda AC23  wspiera standard WIFI 5 i pracuje na pasmach 5 GHz i 2.4GHz. Przekłada się to na transfery sięgające odpowiednio 1733 Mbit/s i 300 Mbit/s na tych pasmach. Ale to w teorii, bo w praktyce prędkości będą jednak mniejsze.

W trakcie testu w dwupoziomowym lokalu z bardzo dużym zagęszczeniem sieci WIFI w pobliżu, router był w stanie wynegocjować z różnymi laptopami z kartą WIFI ac 1200 połączenie o prędkości 867 Mbit/s. Szybkość ta zależy oczywiście też od odległości oraz przeszkód na drodze sygnału co nie powinno dziwić.

A jak wyglądał realny transfer danych przez WIFI ? W tym celu podłączyliśmy router do dysku sieciowego Synology, dysponującego gigabitowym połączeniem LAN ze skonfigurowaną macierzą RAID. Szybkie dyski pozwalają wyczerpać dostępny limit połączenia gigabitowego nie mówiąc nawet o połączeniu WIFI. Przy połączeniu między lokalami na różnych piętrach router przesyłał w sieci 5G dane z prędkością ok 30-35 MB/s. W przypadku korzystania ze standardu 2.4G prędkość spadała do 20 MB/s. W bezpośredniej bliskości routera prędkość oscylowała wokół wartości 60 MB/s. Podpięcie do laptopa zewnętrznej karty AC2100 pozwoliło zwiekszyć maksymalne prędkości do ok 70-80 MB/s

W ogóle kupując router 4×4 MIMO musimy się liczyć z tym, że nie wszystkie urządzenia będą w stanie wykorzystać jego potencjał bo karty WIFI 4×4 niezbyt często są standardowo montowane w urządzeniach. Większość laptopów wyposażone jest w karty AC 2×2 MIMO a większość urządzeń mobilnych w karty 1×1 MIMO. W przypadku routera MU-MIMO jakim jest Tenda AC23 sytuacja wygląda jednak lepiej, bowiem Multi User MIMO pozwala na niezależne łączenie się poprzez różne anteny routera a tym samym lepsze wykorzystanie jego przepustowości.

 

Podsumowanie

Tenda AC23 to niedrogie urządzenie. Za ok 270 dostaniemy router dający dużą teoretyczną przepustowość ponad 2000 Mbps. W praktyce te wartości są duże mniejsze i zależą od wielu czynników – odległości od urządzenia, karty sieciowej w urządzeniu klienckim i rodzaju ścian. Tendę polecamy wszystkich którzy szukają niedrogiego routera działającego w standardzie AC i nie potrzebują zaawansowanych funkcji konfiguracyjnych.

 Autor |2020-08-12T18:56:20+02:0012 sierpnia 2020 18:56|Kategorie: Internet, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.